*[Galeria/Samolot] A6M2 Zero - Kartonowa Kolekcja

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Stachu B.
Posty: 105
Rejestracja: śr wrz 22 2004, 13:52
Lokalizacja: Gdańsk

*[Galeria/Samolot] A6M2 Zero - Kartonowa Kolekcja

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Stachu B. »

Cześć,

chciałbym przedstawić szerokiej publiczności mój kolejny ukończony model. Jest to dobrze znany samolot A6M2 Zero opracowany przez niezastąpionego Pawła Mistewicza.

-- ogólne wrażenia --
Dobry karton, ładne kolory, dobre spasowanie, czytelna instrukcja, wystarczające uszczegółowienie. Jest to mój pierwszy samolot "na poważnie" (retusz itp.) i czuję się zachęcony do tworzenia kolejnych :-)
Retusz farbami pactra a50 (ciemny zielony) i a101 (zielony - wnętrze), reszta: tempery.

-- kadłub, skrzydła --
Wystąpiły małe problemy na łączeniu segmentów zaraz za kabiną, na szczęście szparę udało się schować pod owiewką. Reszta zgrana na tip top.
Krawędź natarcia ukształtowana z pomocą BCG, jak na debiut jestem zadowolony. Wystąpił znany z innych relacji problem z umieszczeniem lotek - wystają poza obrys skrzydeł - można temu zaradzić na etapie wklejania szkieletu skrzydła - lotki zrobić wcześniej i dokładnie spasować wszystko.

Obrazek


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

-- detale --
Kołpak śmigła klejony super glue - trochę się świeci, ale nie zdecydowałem się na poprawki - 0 doświadczenia w malowaniu/lakierowaniu i w sumie nie rzuca to się w oczy ;-)
Osłona silnika - nadruk podziału blach nie zgrał się między elementami (jedyny wyraźny błąd opracowania).
Owiewka od zera z arkusza folii - słaby element modelu - szpary, niedokładności, trochę kształtu nie trzyma. Aczkolwiek chyba nie ma co się wstydzić nadmiernie ;-)
Klapy w pozycji otwartej, z żeberkami nie było problemów.
Ogon - oddzielone powierzchnie sterowe, na tym elemencie widać, że kolory w wycinance nie są jednolite. Małe problemy z profilowaniem, nie udało się uniknąć minimalnej szpary.
Podwozie główne - bez fajerwerków. Opony wyszlifowane z tektury i pomalowane temperą - można to zrobić o niebo lepiej.
Mocowanie kółka ogonowego wzmocnione super glue.


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

-- kabina --
Niemal cała w standardzie, trzeba było jedynie dorobić pasy - autor z niewiadomych względów nie umieścił ich w opracowaniu.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

To tyle, zapraszam do komentowania :)

ps. chciałbym podziękować Mazterowi za program fotogen :)
Awatar użytkownika
Roderyk
Posty: 88
Rejestracja: sob gru 04 2004, 11:47
Lokalizacja: Mrągowo

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Roderyk »

Gratulacje. Model ładnie i czysto wykonany. Razi tylko trochę malowanie żółtych pasów na skrzydłach.Chyba je poprawiałeś?Mnie największy problem sprawił statecznik pionowy z powierzchniami sterowymi.Trochę się namęczyłem przy sklejaniu tego.No i mi nie udało się skleić tak kołpaka śmigła jak Tobie.
Gratuluję i pozdrawiam.
Reynevan
Posty: 118
Rejestracja: pn lut 18 2008, 21:46
Lokalizacja: Wilno - Litwa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Reynevan »

Jak dla mnie super. Jak na pierwszy poważny model, bardzo ładnie Ci wszystko wyszło. Pozdrawiam i tad dalej.
Awatar użytkownika
JaCkyL
Posty: 785
Rejestracja: śr wrz 01 2004, 23:12
Lokalizacja: Lublin
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: JaCkyL »

Ładny model, ładne zdjęcia, czyli wszystko to, co tygrysy lubią najbardziej. Gratuluję :spoko:
Pozdrawiam :pice:
Piterski
Posty: 1009
Rejestracja: wt sty 11 2005, 19:17
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piterski »

A czy mi się zdaje czy skrzydła mają różny kąt wzniosu?
Na tapecie:GAZ 69M;PGM17.
Awatar użytkownika
Stachu B.
Posty: 105
Rejestracja: śr wrz 22 2004, 13:52
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Stachu B. »

Jak dla mnie super. Jak na pierwszy poważny model, bardzo ładnie Ci wszystko wyszło. Pozdrawiam i tad dalej.
Nie pierwszy w ogóle, tylko pierwszy samolot :-)
A czy mi się zdaje czy skrzydła mają różny kąt wzniosu?
Tak, rzeczywiście jest minimalna różnica - prawe jest wyżej od lewego. Wynika to z niedopatrzenia przy montażu - nie wystarczyło zgrać skrzydeł pod kadłubem symetrycznie, trzeba było przy tym pilnować całej geometrii - jak widać, nie starczyło wprawy.
ODPOWIEDZ