[Relacja] japoński lekki krążownik "OYODO" by szys

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

szyszkownik
Posty: 54
Rejestracja: sob lut 16 2008, 12:53
Lokalizacja: Poznań

[Relacja] japoński lekki krążownik "OYODO" by szys

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: szyszkownik »

Witam kartonowych krejzolów!
Nazywam się Marcin Nowak (szyszkownik), mam 22lata i pochodzę z małej miejscowości Młynkowo, mieszkam natomiast w Poznaniu (studiuje tutaj na Uniwerq).
Co niektórzy znają mnie już z sąsiedniego forum, gdzie już jakiś czas prowadzę relację z budowy Oyodo, ale z pewnością nie wszyscy dlatego chciałem zaistnieć i tutaj;) A jak powstawał Oyodo do stanu obecnego zobaczcie sami:)
Okładka:
Obrazek
Szkielecik z sporymi modyfikacjami;)
ObrazekObrazekObrazek
Poszycie denne:
ObrazekObrazekObrazek
Obrazek
Obrazek
ku chwale kartonu! ;)
Awatar użytkownika
Bartosz B.
Posty: 747
Rejestracja: sob lip 24 2004, 21:02
Lokalizacja: Gorlice / Nonnweiler
x 7

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Bartosz B. »

Witaj ładny kawałek okrętu wybrałeś, na pewno będę z ciekawością podgląda postępy dalszej pracy.
Już samo poszycie denne lepiej prezentuje sie niż to na okładce modelu, wiec ciekawe jak będzie sie rozwijała budowa.
szyszkownik
Posty: 54
Rejestracja: sob lut 16 2008, 12:53
Lokalizacja: Poznań

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: szyszkownik »

akcencik florystyczny;)
Obrazek
ku chwale kartonu! ;)
szyszkownik
Posty: 54
Rejestracja: sob lut 16 2008, 12:53
Lokalizacja: Poznań

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: szyszkownik »

Poszycie denne zmodyfikowane;)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
ku chwale kartonu! ;)
szyszkownik
Posty: 54
Rejestracja: sob lut 16 2008, 12:53
Lokalizacja: Poznań

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: szyszkownik »

Burty, bulaje....
Obrazek
Obrazek
Obrazek
ku chwale kartonu! ;)
szyszkownik
Posty: 54
Rejestracja: sob lut 16 2008, 12:53
Lokalizacja: Poznań

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: szyszkownik »

Pierwsza warstwa lakieru + drobnica....
ObrazekObrazekObrazekObrazek
ku chwale kartonu! ;)
szyszkownik
Posty: 54
Rejestracja: sob lut 16 2008, 12:53
Lokalizacja: Poznań

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: szyszkownik »

Ryflowanko;) technika kalki technicznej, rozrysowanej kratki 2,5mm x 2,5mm i mozolnego wyduszania kantem metalowej linijki (załączona na focie wydziobana końcówka od pędzelka sie nie sprawdziła:)
ObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazek
ku chwale kartonu! ;)
szyszkownik
Posty: 54
Rejestracja: sob lut 16 2008, 12:53
Lokalizacja: Poznań

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: szyszkownik »

Zabrałem się również za linoleum;) co do łańcucha kotwicznego to będzie on wykonany od podstaw, ten na fotce dostałem od babuni i zrezygnowałem z niego;)
ObrazekObrazekObrazek
ku chwale kartonu! ;)
Awatar użytkownika
Varran
Posty: 40
Rejestracja: pn lip 16 2007, 21:00
Lokalizacja: Białystok

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Varran »

Witam, czy mógłbyś tak skrótowo opisać jak wykonywałeś poszycie? Szczególnie interesuje mnie sposób uzyskania lini podziału blach, czy naklejałes poziome paski papieru na poszycie "wstępne" czy poźniej szlifowałeś te paski i lakierowałes/malowałes?
Jak masz czas i zdrowie opisz krok po kroku jak uzyskałęs taki ekstra efekt :)

Pozdrawiam
Jesteśmy otoczeni?!
Wspaniale!!! Możemy atakować we wszystich kierunkach!!!
szyszkownik
Posty: 54
Rejestracja: sob lut 16 2008, 12:53
Lokalizacja: Poznań

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: szyszkownik »

Cześć Varran!
Fajnie, że Ci sie podoba;)
Wszystko wyszło z przypadq;) Początkowo wszystko miało być zrobione w standardzie- bez malowania. I było by gdyby nie pokusa, żeby poszpachlować troszeczkę dno. Głupi pomysł bo generalnie byłem zadowolony z oklejonego poszycia, właściwie nic nie musiałem maskować, nie miałem nic sobie do zarzucenia na tym etapie budowy(na fotach widać jak to wyglądało).
Następnie zająłem się przygotowaniem papieru do szpachlowania i szlifowania- malowanie poszycia cyjanopanem (UWAGA, można się łatwo potruć i pozbyć kawałków skóry. Polecam robić to poza domem gumowymi rękawiczkami) Na tak przygotowane poszycie nakładałem szpachle, w zależności co chciałem osiągnąć była to: Taymia, Vamod i akrylową szpachlę do drewna. Choć właściwie ten etap to była dla mnie porażka. Więc nie bardzo jest sens sugerować się tymi uwagami. Efekt prac był na tyle niesatysfakcjonujący, że model miał już trafić do kosza...:/ No i wtedy wpadłem na pomysł pokrycia wszystkiego arkuszami blachy;) Bardzo pomocna przy tym była relacja Witka z budowy Yamato na sąsiednim forum. Blachy to zwykłe paski papieru z bloku rysunkowego o szerokości 5mm, natomiast nity wyciskałem końcówką długopisa. Kiedy je już wykonałem byłem pewien, że posypie się krytyka że są wielkości ludzkich głów;) I zapewne wiele w tym racji, ale jak moje możliwości efekt bardzo zadowalający, tymbardziej, że chwile wcześniej Oyodo miał lądować w koszu...,a krytyki mi oszczędzono;) Całość malowałem pactrą i lakierowałem. Efekt byłby zdecydowanie lepszy gdybym wykonał to aerografem, ale niestety takiego nie posiadam. Malując arkusze blach pędzelkiem należy nakładać małe warstwy farby, bowiem papier z bloku jest bardzo cienki i istnieje zagrożenie, że się "rozciągnie i uwypukli".Kilka warstw farby, po czym kilka warstw matowego lakieru i finito;) No i to chyba tyle;) Pozdrawiam!
ku chwale kartonu! ;)
ODPOWIEDZ