Nietypowy model - fabryka - 1:50 - krok po kroku do przodu..

inne techniki modelarskie - plastik, żywica, drewno itd.

Moderatorzy: kartonwork, Edmund_Nita, Tempest

celuloza.prv.pl

Nietypowy model - fabryka - 1:50 - krok po kroku do przodu..

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: celuloza.prv.pl »

Witam na forum, to pierwszy mój post więc przepraszam, jeśli piszę w złym dziale.

Widzę, że dominują karton i plastik.
Widziałem także jeden model z drewna - cieszy mnie to, bo planuję właśnie wykonanie modelu w 90% z drewna i materiałów drewnopochodnych (raczej z pominięciem kartonu) - więc mniemam, że nie zostanę wyklęty i spalony na stosie gdy i ja taki stworzę :)

Za to bardziej zastanawia mnie, jak jest z tolerancją samych nieszablonowych modeli, to znaczy nie samoloty, samochody itp...

Niniejszym również zapowiadam powstanie, acz zapewne bardzo powoli, bardzo nietypowego modelu. Reszta niech na razie zostanie tajemnicą, którą powoli będę przed światem odsłaniał.
Ostatnio zmieniony sob gru 29 2007, 22:27 przez celuloza.prv.pl, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Ethelfrid
Posty: 269
Rejestracja: wt cze 22 2004, 21:01
Lokalizacja: Warszawa --> Kobenhavn

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Ethelfrid »

Witaj,

Wydaje mi si, że na naszym forum jest duży poziom tolerancji dotyczący rodzaju modeli jak i materiałów. Wielu z nas potrafi docenić talent i nakład pracy niezależnie od materiału. Chyba nawet czym mniej pospolite tym lepiej.

Czekam na dalsze szczegóły dotyczące twojego modelu.

Pozdrawiam,

Ethelfrid
Awatar użytkownika
Łukasz K.
Posty: 925
Rejestracja: wt paź 07 2003, 18:08
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łukasz K. »

Cześć! Jasne, że lubimy różne modele i materiały... Np. takie. :)
celuloza.prv.pl

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: celuloza.prv.pl »

W związku z powyższą zachętą zacznę zdradzać szczegóły.

Początkowo planowałem podać do wiadomości publicznej jakąkolwiek informację po ukończeniu chociaż pierwszego etapu prac, tymczasem idą one tak wolno, że lepiej będzie informować na bieżąco - a wszelkie komentarze i sugestie będą motywować do przyspieszenia pracy.

Nie będę rozwodził się nad pomysłem i jego fundamentami, myślę że po nawet powierzchownej lekturze mojej strony WWW (w podpisie) każdy będzie w stanie zrozumieć powody.

Modelem o którym temat będzie traktował (niebawem poprawię tytuł) jest właśnie miniatura Celulozy.

Założeniem modelu jest jak najwierniejsze oddanie szczegółów i detali każdego budynku.

Projekt muszę opracowywać sam na podstawie własnej wiedzy. Rzadko zdarza się dostać jakieś fotografie z czasów świetności fabryki, jeszcze trudniej z prac budowlanych, dlatego też mogą pojawić się nieścisłości, coś może być niekompletne lub niezupełnie zgodne z minioną rzeczywistością.

Początkowo planowałem coś w rodzaju "domku z zapałek", jednak szybko zmieniłem zdanie i chciałem wykonać cały model z cegły.

Rozpocząłem prace projektowe i przyjąłem jako sensowną skalę 1:50 (budynki wysokości rzeczywistej około 20m będą miały około 40cm, do tego oczywiście dojdą podpiwniczenia, fundamenty itd i komin, który notabene w tej skali musiałby mieć prawie 3 metry wysokości...).

Nie mając jeszcze kompletnego projektu, zacząłem przygotowywanie cegieł. O ile cięcie z odpowiednią tarczą nie sprawiało większych problemów (było jedynie hałaśliwe i niebezpieczne ze względu na brak stabilizacji piły), o tyle dalsza obróbka cegły okazała się prawie niemożliwą a bynajmniej wielce pracochłonną.
Podjąłem więc decyzję o wykonaniu modelu z drewna i materiałów drewnopochodnych, m.in. płyt wiórowych, MDF, sklejek, oraz oczywiście metalu w wypadkach w których będzie to wskazane.

Aktualnie mam niekompletne projekty 3 fragmentów pierwszej części zakładu, kilka ceglanych kawałków z których miały powstać przypory i jak dotąd ani jednego przygotowanego kawałka z drewna.

W rzeczywistości pierwsza część zakładu wygląda tak, jak na fotografiach:

Elewacja północna (na projekcie przyjąłem ten fragment budynku jako 4):
Obrazek

Elewacja zachodnia północno-wschodniego fragmentu (projekt - 1):
Obrazek

Jutro planuję pogrzebać trochę w drewnie, może coś sensownego się wytnie...

----
PS Szyby, jeszcze nie wiem, być może jakiś cienki plastik, ale bardziej prawdopodobne szkło, takie jak używane do wytwarzania matówek, tyle że bez soczewki fresnela.
Ostatnio zmieniony sob gru 08 2007, 23:00 przez celuloza.prv.pl, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Bartosz B.
Posty: 747
Rejestracja: sob lip 24 2004, 21:02
Lokalizacja: Gorlice / Nonnweiler
x 7

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Bartosz B. »

lub puszki po piwie :)

KLIK
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3196
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Kiedyś jak fabrykant wykładał kasę na fabrykę to musiała ona być także ładna. Dziś same blaszane pudełka. Fuj. Czekam na jakieś postępy bo takie fabryczne klimaty z dawnych lat uwielbiam. No i popieram zarzucenie pomysłu wykonywania modelu z pojedyńczych cegieł. Mógłbym niedożyć jej dokończenia pomimo planu - ZUSowi na złość - dożycia lat 120 a może nawet 150 bo rok i trochę temu porzuciłem palenie.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Kat
Posty: 704
Rejestracja: ndz kwie 18 2004, 14:44
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kat »

Fajne klimaty w tej fabryce:) Trzymam kciuki za powodzenie projektu. Koło mojej szkoły jest nieczynna już fabryka Radoskóru zbudowana w podobnym stylu:
Obrazek

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
colt101
Posty: 69
Rejestracja: sob sty 07 2006, 10:19
Lokalizacja: Gostyń

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: colt101 »

A tak jeszcze z poaczatku tematu , przeciez Drewno to te z papier ;) tzn. papier to tez drewno :)
Spaprałem : Kubelwagen Italieri
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3196
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Czy planujesz wykonać wnętrze budynków ? Ja bym pokusił się o wykonanie przynajmniej jednego-dwóch i wyeksponował to poprzez otwarcie drzwi czy okien. No i jeszcze kwestia skali. Ile powierzchniowo zajmie ta diorama w całości ? Co zrobisz z 3 metrowym kominem - utniesz go. Będzie trochę głupio wyglądało. Może zastanów się czy nie lepiej wykonać model w 1:100 a jeśli na terenie fabryki była jakaś bocznica kolejowa to w 1:87 czyli skali w której "robi się" modele kolejowe. Można by wtedy też pomanewrować jakimś składzikiem :)
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
marek d
Posty: 389
Rejestracja: pn lip 02 2007, 17:55
Lokalizacja: Oborniki Wlkp.
x 22

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: marek d »

Witam. Myślę, że zmniejszenie skali wiele by Ci uprościło.Tempestowi tylko kolejki ...
Pozdrawiam Marek.
ODPOWIEDZ