*[Relacja/Okręt] Atomowy okręt podwodny projektu 971 Szczuka

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
strk
Posty: 1051
Rejestracja: śr sie 31 2005, 20:26
Lokalizacja: Gdańsk
x 20

*[Relacja/Okręt] Atomowy okręt podwodny projektu 971 Szczuka

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: strk »

Ponieważ próba zaprojektowania modelu okrętu w witualnej przestrzeni

viewtopic.php?t=11235

zakończyła się pomyślnie, kolejnym krokiem jest zbudowanie go w przestrzeni realnej. Tak więc rozpocząłem drukowanie i składanie poszczególnych elementów. Jak widać na foto, części są drukowane na czarnym brystolu-wykorzystałem zwykłą atramentówkę epsona i druk w kolorze magenta-kolor ten jako jedyny jest widoczny na matowo czarnej powierzchni-pod światło.


Obrazek


Najwięcej problemu sprawia szkielet-o ile poszycie rozwija komputer, tak konstrukcja wewnętrzna to już mozolna praca ręczna, wymagająca wielkiej dokładności i sprytu-a wszystkie błędy i tak wyjdą już po zamontowaniu poszycia...

Obrazek
Awatar użytkownika
Syzyf
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 30 2004, 10:46
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Syzyf »

Z dużym zainteresowaniem śledzę losy Twojego projektu od Rhino do gotowego modelu :razz: .
Rozumiem, że nie chcesz malować modelu, stąd wydruk na czarnym brystolu; nie trzeba retuszować itp.
Wydruk taki jest chyba jednak mało widoczny i sprawi problemy przy wycinaniu.

Czy nie było by lepiej zrobić wydruk na zwykłej białej, cienkiej kartce? Następnie wycinać każdy element z naddatkiem, przykleić go tymczasowo do kawałka czarnego brystolu i dopiero wtedy wyciąć dokładnie? Nie dalej jak dzisiaj widziałem taki klej (na rolce jak niektóre korektory) typu non-permanent, który ma właściwości podobne jak klej na tych kolorowych, przyklejalnych karteczkach na notatki. Po wycięciu elementu można by biały kawałek bez problemu odkleić.
Klej był firmy Tesa, ale podobny widać np. tutaj
Moje modele: archiwum
Awatar użytkownika
strk
Posty: 1051
Rejestracja: śr sie 31 2005, 20:26
Lokalizacja: Gdańsk
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: strk »

Syzyf pisze: Rozumiem, że nie chcesz malować modelu, stąd wydruk na czarnym brystolu; nie trzeba retuszować itp.
Wydruk taki jest chyba jednak mało widoczny i sprawi problemy przy wycinaniu.

Czy nie było by lepiej zrobić wydruk na zwykłej białej, cienkiej kartce?

Jest dokładnie jak mówisz.
Problem przy wycinaniu jest i to wielki-z racji słabej "widoczności" drukowałem linią 1pt co wprowadziło olbrzymie błędy w poszyciu-wymagało to wielu poprawek w czasie klejenia, a i tak spasowanie pozostawia bardzo wiele do życzenia. zawsze jednak zostaje farba i szapchla(polski tuning :)) ) Biała kartka ok, ale zamiast wycinać z czarnego, lepiej już chyba malować sprayem-o czym już pisałem...
Awatar użytkownika
strk
Posty: 1051
Rejestracja: śr sie 31 2005, 20:26
Lokalizacja: Gdańsk
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: strk »

Po długiej przerwie(przeprowadzka) przedstawiam kolejne etapy montażu kadłuba-w chwili obecnej jest on nieco bardziej zaawansowany niż na zdjęciach(nie są one aktualne).

Na pierwszym foto widoczne umocowanie wału śruby

Obrazek

Następne dwa zdjęcia pokazują sposób w jaki wykonałem poszycie oparte na zmiennym profilu wręg-niestety nie ma to żadnego odzwierciedlenia w rzeczywistej konstrukcji kadłuba. Rhino nieprawidłowo wyciąga i rozwija powierzchnie przy takich przekrojach, tak więc musiałem "sztukować". Oczywiście istnieje potencjalne rozwiązanie dla innych konstruktorów, a mianowicie: creased surfaces. Jednak proces formowania takiej powierzchni jest więcej niż niełatwy(bez gwarancji prawidłowego rozwinięcia)-stąd też zdecydowałem się na takie uproszczenie.

Obrazek
Obrazek

Tu widoczna konstrukcja kiosku oraz sposób wykonania poszycia na styku kiosk-kadłub. Jest on nieco inny niż pierwotnie projektowany (patrz relacja w dziale "tu się projektuje")i uległ niemal niedostrzegalnej(aczkolwiek istotnej) zmianie w czasie montażu:

Obrazek
Obrazek

Niestety zapomniałem pomalować wnętrze kadłuba na czarno-widać białe powierzchnie przez odpowietrzniki zbiorników balastowych, ale tylko na foto robionym z fleszem. Na szczęście w świetle dziennym nic nie widać... :))

Poniższe foto przedstawia wewnętrzna konstrukcję wlotów wody(chłodzącej?)

Obrazek

A tutaj mała zagadka. Jaki okręt przedstawia poniższy projekt?(nota bene gotowy do unroll'u i złożenia w skali 1:200)

Obrazek
Jobox
Posty: 18
Rejestracja: ndz maja 20 2007, 8:18
Lokalizacja: Garwolin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jobox »

Czy to jest ORP ORZEŁ (III)? :)

Chyba nie: właśnie zauważyłem stery na kiosku :oops:
Ostatnio zmieniony czw gru 06 2007, 19:50 przez Jobox, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
macias13_84
Posty: 106
Rejestracja: pt sty 06 2006, 18:45
Lokalizacja: Śmiechowice koło Opola/Opole

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: macias13_84 »

Czyżby typ 212?
Obrazek
Czym sie różni rosyjski żołnierz od Amorka???...
Zupełnie niczym... Jest tak samo goły,bosy ale uzbrojony po zęby...
a strzelając do Ciebie mówi, że to z miłości
Awatar użytkownika
colt101
Posty: 69
Rejestracja: sob sty 07 2006, 10:19
Lokalizacja: Gostyń

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: colt101 »

Jakim programem robisz projekty ?
Spaprałem : Kubelwagen Italieri
Awatar użytkownika
strk
Posty: 1051
Rejestracja: śr sie 31 2005, 20:26
Lokalizacja: Gdańsk
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: strk »

macias13_84 pisze:Czyżby typ 212?
Jako żywo :D
Awatar użytkownika
strk
Posty: 1051
Rejestracja: śr sie 31 2005, 20:26
Lokalizacja: Gdańsk
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: strk »

colt101 pisze:Jakim programem robisz projekty ?
rhinoceros 4.0
Awatar użytkownika
strk
Posty: 1051
Rejestracja: śr sie 31 2005, 20:26
Lokalizacja: Gdańsk
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: strk »

Oto najbardziej aktualne i końcowe foto projektu Szczuka.

Jak widzicie nie ma jeszcze docelowej podstawki. Kadłub delikatnie wyretuszowałem farbami akrylowymi(czarną, czarno-granatową, ciemnoszarą), maszty wykonałem z igieł lekarskich. Niestety, nie powiodło się uwydatnienie pokryw wyrzutni torped i innych luków/otworów w kadłubie. Szkoda. Niemniej jednak, w świetle dziennym, ustawiony na półce model wygląda imponująco (imho), zwłaszcza w porównaniu z modelem fregaty OHP. Zaiste, potęga współczesnej broni jest niezwykła...

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ