masa do dioramy

inne techniki modelarskie - plastik, żywica, drewno itd.

Moderatorzy: kartonwork, Edmund_Nita, Tempest

pierwszoroczny
Posty: 2
Rejestracja: pn lip 30 2007, 12:23
Lokalizacja: Łódź

masa do dioramy

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pierwszoroczny »

wiem, że mogę to pytanie zadać po raz setny na tym forum ale mimo to zapytam. Czy może mi ktoś poradzić jak zrobić formę dioramy (tzn jakiej uzyć masy)
Za odpowiedź z góry dziękuje.
Awatar użytkownika
Vivit
Posty: 1717
Rejestracja: wt mar 11 2003, 8:42
Lokalizacja: Koszalin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Vivit »

Musisz sprecyzować o jakich rozmiarach dioramy mówisz...

Dla kolejnictwa będzie inny sposób, dla pancerki-lotnictwa też inny, no i dla szkutnictwa też inny...

Najpopularniejszą formą jest gips, ale jego wada to ciężar i kruchość....

Najlepiej będzie jak sprecyzujesz dokładnie swoje pytanie..
Pozdrawiam okrętowiec Vivit
Obrazek
stillman
Posty: 365
Rejestracja: wt sty 20 2004, 19:36
Lokalizacja: WMG

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: stillman »

1. rama z listew wypełniona styropianem.
2. rama z kartonu wypełniona pianką.
3. odlew gipsowy ze "zbrojeniem" z drutu.
4. "odlew" z masy papierowej.

etc.
Awatar użytkownika
redangel
Posty: 36
Rejestracja: ndz kwie 22 2007, 13:56
Lokalizacja: Kołobrzeg

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: redangel »

Albo wlej gips do ramy i ukształtuj teren :)
Obrazek
Obrazek
www.dioramy.fora.pl :)

Pozdro redangel ;-)
Awatar użytkownika
jacekkarolczak
Posty: 165
Rejestracja: ndz paź 17 2004, 17:09
Lokalizacja: Łódź

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jacekkarolczak »

1 zrób sobie kształt z grubsza w styropianie (wszelkie góry i dołki - drogi itp).

2następnie oklej go papierem toaletowym na wikol.

3 potem przesiej piasek przez sitko - uzyskasz kamyczki plus drobniutki piasek.

4 na posmarowaną rzadkim wikolem dioramkę syp to z ręki - najpierw kamyczki potem piasek. syp dość grubo a po paru godzinach nadmiar strząśnij.

5 potem zrób z wikolu konsystencję mleka i jakimś spryskiwaczem ( np. do kwiatów) spryskaj to z wierzchu. ewentualnie dosyp w miejscach gdzie brakuje - łyse poletka. aż do uzyskania zadowalającego efektu.

6 potem maluj - najpierw wszystko w głęboki brąz- a następnie suchym pędzlem coraz jaśniejsze kolory ziemi. ważne aby robić to nieregularnie.

7 masz podstawe dioramy, w której łatwo coś osadzić (słupy) i która nie waży 5 kg jak gipsowa
Crawling rulez
stillman
Posty: 365
Rejestracja: wt sty 20 2004, 19:36
Lokalizacja: WMG

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: stillman »

jacekkarolczak pisze:1 zrób sobie kształt z grubsza w styropianie (wszelkie góry i dołki - drogi itp).

2następnie oklej go papierem toaletowym na wikol.
Tu sobie pozwolę na polemikę, z poniższymi sie z grubsza zgadzam więc pomijam.
Namoczony w kleju papier ma te wadę, że wysychając nieco się kurczy w zależności od struktury oraz stopnia nasączenia klejem. Kurczenie papieru może powodować wichrowanie styropianowej podstawy, dlatego też lepiej (i bezpieczniej) jest zastosować ramę z listewek jako podstawę. Powinna ona zabezpieczyć konstrukcję przed wichrowaniem oraz uszkodzeniami mechanicznymi krawędzi (styropian, nawet najlepiej oklejony jest dość wrażliwy, zwłaszcza naroża).
Awatar użytkownika
jacekkarolczak
Posty: 165
Rejestracja: ndz paź 17 2004, 17:09
Lokalizacja: Łódź

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jacekkarolczak »

tego kurczenia to bym nie przeceniał, zawsze oklejam goły styropian, co prawda gruby - 40 - 60mm i nigdy się nie zwichrował. a zapewniam że tym oklejonym kilkoma warstwami papieru styropianem można by niezłą krzywde komuś zrobić i nic by mu nie było.... tylko tego papieru to ze 2-3 warstwy. ale ramka oczywiście być musi - ale to dla ozdoby raczej. tutaj zastosowanie mają gotowe ramki do obrazków np.
Crawling rulez
pierwszoroczny
Posty: 2
Rejestracja: pn lip 30 2007, 12:23
Lokalizacja: Łódź

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pierwszoroczny »

a jak by tak połaczyc dwie metody?? Zamiast
1 zrób sobie kształt z grubsza w styropianie (wszelkie góry i dołki - drogi itp).

2następnie oklej go papierem toaletowym na wikol.
zrobic
4. "odlew" z masy papierowej.
a potem według schematu
3 potem przesiej piasek przez sitko - uzyskasz kamyczki plus drobniutki piasek.

4 na posmarowaną rzadkim wikolem dioramkę syp to z ręki - najpierw kamyczki potem piasek. syp dość grubo a po paru godzinach nadmiar strząśnij.

5 potem zrób z wikolu konsystencję mleka i jakimś spryskiwaczem ( np. do kwiatów) spryskaj to z wierzchu. ewentualnie dosyp w miejscach gdzie brakuje - łyse poletka. aż do uzyskania zadowalającego efektu.

6 potem maluj - najpierw wszystko w głęboki brąz- a następnie suchym pędzlem coraz jaśniejsze kolory ziemi. ważne aby robić to nieregularnie.

7 masz podstawe dioramy, w której łatwo coś osadzić (słupy) i która nie waży 5 kg jak gipsowa
Mysle ze by zadziałało. Moze być??
Awatar użytkownika
PITERPANZER
Posty: 516
Rejestracja: sob mar 19 2005, 18:09
Lokalizacja: Gdańsk
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: PITERPANZER »

Tak ,to może ja przedstawię tona przykładzie z krwi i kości,czyli papieru ,szmat ,kleju i piasku .
Pozdrawiam i zapraszam PITERPANZER
ZAPRASZAM NA FORUM BROŃ PANCERNA W SKALI 1-25
Obrazek
'gringo'
Posty: 2
Rejestracja: pn sty 14 2008, 21:56
Lokalizacja: Wa-wa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: 'gringo' »

Witam serdecznie,

*przeczytawszy moc wątków z Waszego forum, doszedłem do wniosku, że najlepiej swój problem opisać właśnie w tym miejscu, podlaczajac sie pod podobny problem. Jeśli jednak się pomyliłem, to przepraszam i proszę o przeniesienie wątku w odpowiednie miejsce.

A teraz moja historia.

Z modelarstwem nigdy nie mialem do czynienia. Na Wasze forum trafiłem przypadkiem, ale uczucie do tego pięknego hobby juz kiełkuje w serduchu. Zanim jednak spróbuję oddać się tworzeniu, chciałbym zreazlizować to, co sprawiło, że szukałem takich miejsc jak Wasze. A chodzi o plus minus takie pole bitwy jak na zdjęciu pod tym linkiem:

http://epee.com.pl/battleground/produkty.html

(syn dostal figurki od Mikolaja, a ja pomyslalem, ze fajnie byloby to urozmaicic polem bitwy)

No i teraz przechodze do problemu, ktory mam nadzieje dzieki Waszej pomocy rozwiazac. Pole bitwy ma miec wymiary tak bardzo plus minus
100x180cm. Oczywiscie moze skladac sie z 2-3 czy ilu trzeba bedzie elementow ukladanych na podlodze na czas gry. Pierwszy link na jaki trafilem dotyczacy tworzenia terenu to

http://uk.games-workshop.com/warhammer/ ... ndhills/1/

i ta pianka (bo rozumiem, ze insulation foam to nasza pianka izolacyjna, prawda?) jakos zapadla mi w pamiec. Potem trafilem do Was i poczytalem o technikach tworzenia dioram. I czytalem i czytalem (byc moze niedokladnie) i nadal nie wiem jaka technike wybrac do stworzenia tego w sumie prostego w formie pola. Min dlatego, że nigdzie nie znalazlem szczegolowego opisu tworzenia dioramy przy pomocy pianki. Bylo o piankowaniu przy tworzeniu okretow, ale o makiecie nie. Albo ja nie widzialem. A ze jestem raczej atechniczny typ to szukam dosc dokladnych opisow a-wez pianke, b-potrzasnij, c-rozprowadz, nie zaciagajac sie ;-) itd. Aha, bo zaczelo sie od tego, ze uznalem, ze przy najuwazniejszym nawet pieciolatku, zawsze jest ryzyko, ze wpadnie on reka we wzgorze zrobione z masy papierowej na styropianie i powstanie krater ;-) I wymyslilem, ze powiedzmy 2-3 duze plyty styropianowe w ramkach z listewek (zlaczanych na czas gry) 'zalane' uformowana pianka (ale jak to sie dokladnie robi? 'wylewa', modeluje, 'wylewa', modeluje?) beda materialem wytrzymalszym na pomylki mlodego wojownika?

DObrze mysle czy gadam glupoty? Co byscie mi zasugerowali? Jesli nie doczytalem, prosze wskazcie mi link. (o techniki urozmaicenia terenu na razie nie pytam, bo raz - rozumiem (chyba) teorie i dwa - musze pokonac podstawy, zeby moc myslec o reszcie)

pozdrawiam,
gringo
ODPOWIEDZ