Pomocy z cyrklem OLFA CMP-1

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
Maverick33
Posty: 420
Rejestracja: śr cze 22 2005, 14:28
Lokalizacja: Opole
x 4

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Maverick33 »

Ja używam tego cyrka od długiego czasu i nie narzekam. Faktycznie po dokręceniu ramienia jest luz i może wyjść zamiast koła elipsa ale wszystko zalezy od doświadczenia w jego używaniu. Ja najpierw delikatnie obracam cyrkiel aby delikatnie zarysował kształt koła a później dociskam coraz mocniej i wychodzi na[prawde dokładnie koło.
Co do wyznaczania środka koła - kiedyś ktoś zrobił plik w corelu - metoda nadruk na foli przezroczystej kilkanaście okręgów co 1 mm z wyznaczonym środkiem na przecięciu dwóch kresek pod kątem 90 st. - Wydrukowałem sobie na laserówce ii używam z sukcesem ponad rok.
Na warsztacie
Sm48 1:25 - 100-%
Parowóz Ty51 - 60%
Jelcz P662D.43 1:25 - 100%
Piterski
Posty: 1009
Rejestracja: wt sty 11 2005, 19:17
Lokalizacja: Warszawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piterski »

Ja również używam tego cyrkla tylko w niezobowiązujących miejscach i miałem na początku objawy jak u ciebie.
Pierwsze co zrobiłem do wsunąłem pasek tekturki 0,5mm w dolnej części prowadnicy tak że po zaciśnięciu zacisku jest ona nieruchoma.
Nie używam czarnej podkładki.
Tnę kręcąc nim wielokrotnie płytkimi nacięciami. ogólnie chodzi o to by skupić sie na jego prostym trzymaniu a nie przykładać siłę do obrotu.
Pod koniec przecinania 1mm tektury obracam część na druga stronę i nacinam resztę z drugiej strony.
Na koniec powiem tyle ze wcale łatwo i szybko się nim tektury 1mm nie wycina, a zmęczenie dłoni rzutuje na brak precyzji trzymania i cięcia.
Na tapecie:GAZ 69M;PGM17.
Awatar użytkownika
Adamowicz
Posty: 153
Rejestracja: pt lut 18 2005, 8:28
Lokalizacja: Konstantynów Łódzki
x 13

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Adamowicz »

Witam,
co do wyznaczania środka okręgu, to od kiedy pamiętam istniała takaż konstrukcja:
Obrazek
Dowód pomijam :)
Konstrukcję dwusiecznej kąta można sobie poszukać w podręczniku do 4-5 klasy podstawówki...

Tyle, że po co się fatygować, skoro można sobie znacznie ułatwić sprawę konstruując takież urządzonko:
ObrazekObrazekObrazek
Na drugim zdjęciu mniej-więcej widać jak to działa: należy wzornik umieścić tak, aby boki "trójkąta" były styczne do okręgu, a następnie ołówkiem przejechać wzdłuż szczeliny na środku wzornika; potem wzornik nieco obrócić i ponowić powyższe czynności :kazanie: . W efekcie otrzymujemy dwie linie krzyżujące się dokładnie w środku okręgu.
Wzornik można wykonać na podstawie szablonu z ostatniego rysunku. Jako materiał dobre są przezroczyste (sztywne!) okładki od skoroszytów lub błona filmowa do zdjęć rentgenowskich.
Jakby komuś ten *.jpg z szablonem się nie podobał, to mogę go zainteresowanym przesłać na maila jako pdf-a.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Rutek63
Posty: 756
Rejestracja: pn paź 25 2004, 20:03
Lokalizacja: Scarsdale, NY
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rutek63 »

Jedynie dla formalności podaję tutaj link do opisu w którym zobrazowana jest metoda na wyznaczanie środka koła jak i na wycinanie kółek cyrklem Olfy.

http://www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?t=10820

pozdrawiam!
Piotr
Obraz jest wart tysiąca słów. Model wart jest miliona.
Awatar użytkownika
cimoszek
Posty: 92
Rejestracja: wt maja 29 2007, 21:17
Lokalizacja: olecko

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: cimoszek »

Dzięki za rady sprawdziłem sposób na wyznaczanie środka okręgu - działa co do samego wycinania cyrklem wczoraj wyciełem 20 kółeczek i dzis mam palec optarty do krwi:) ale juz wiem o co chodzi:) i kółeczka wychodzą jak trzeba .....

Dzięki za wszystkie rady i uwagi

Pozdrawiam
Piter Cz.
Posty: 34
Rejestracja: pn sie 07 2006, 17:41
Lokalizacja: Szczecin/Katowice

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piter Cz. »

Dorzuce swoje 3 grosze:

Obrazek
Obrazek

Wyciecie tego kółka zajęło mi jakąś minutę. Efekt jest chyba zdecydowanie dobry i szybko osiągnięty. Nie wyobrażam sobie dziobać takich pierscieni skalpelem :shock:
Trudno nadać sens porządkowi, który dzieje się wbrew rozumowi
ODPOWIEDZ