*[Relacja/Czolg] Typ-97 Shinhoto Chi-Ha MODEL HOBBY

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Sicore
Posty: 1263
Rejestracja: wt gru 16 2003, 9:59
Lokalizacja: FRA/LUZ
x 40

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sicore »

Mimo, ze nitowanie to prosta sprawa, opisac nie bedzie latwo. Postaram sie, by to mialo jakis sens.
W modelu Shinhoto zrobilem ponad 1100 nitow, wiec nabralem sporej wprawy i doswiadczenia. Teraz nitowanie to dla mnie drobiazg.
Nity sa rzeczywiscie retuszowane, ale jak zaczalem go brudzic, wydaje sie, ze niepotrzebnie. Papier sporadycznie sie rozwarstwial, w tym modelu jest on dobrej jakosci.

Narzedzia i materialy. Nity wycinane tu iglami 0,9 i 0,6 mm. Ucietymi okolo 5mm od mocowania. Z zewnatrz oszlifowane papierem wodnym, od srodka paroma obrotami malego wiertla. Wypycham je drutem, zgietym w ksztalt litery L, pojedynczo. Im sztywniejszy drut, tym lepiej, polecam dobrac stalowe.
Wycinam na podkladce ze starej karty kredytowej. Polecam cos o podobnej twardosci, nie musi to byc zloty Amer ha ha ha.
Do lapania nitow uzywam AK-3 z nowym ostrzem.
Klejenie BCG.

Robienie nitow. Wycinam tyle ile potrzebuje, dosc mocno naciskajac igle. Ukladam drukiem do gory.
Nabijam je na ostrze tak, by nie spadaly, ale i latwo odczepialy sie.
Dotykam farby w wieczku, by krawedzie nasiaknely. Potem dotykam papieru toaletowego, by odsaczyc nadmiar farby. Nakladam troszke kleju na model i przyklejam nit.
Nie ma co sie martwic o nadmiar kleju, ma on tak duzy skurcz, ze jak wyschnie nie bedzie sladu po nim.
Czasem nit nie chce zejsc z ostrza i sie rozwarstwia, nie bawie sie z nim, tylko biore nastepny. Dodatkowo czasem ktorys sie utopi w farbie.
Straty nie przekraczaja 5%.
I lepiej nie robic za duzo jednorazowo, jednego dnia zrobilem 200, a nastepnego tak bolaly palce, ze nie moglem 20...
I chyba wszystko w temacie.
ZŁO SQUAD

Samuraj nie ma celu, tylko drogę.
Ki-61 . I-16 typ10 . MS.406 C1 . Bf-109D
Awatar użytkownika
Sicore
Posty: 1263
Rejestracja: wt gru 16 2003, 9:59
Lokalizacja: FRA/LUZ
x 40

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sicore »

Koła i przód kadłuba. Nie ma co opisywać, ot składanie klocków.
Jedynie niezbyt jestem zadowolony z montażu kół jezdnych, nie są idealnie prosto. Nie podoba mi się sposób przyklejenia ich, jaki jest w tym modelu.

Obrazek

Obrazek
ZŁO SQUAD

Samuraj nie ma celu, tylko drogę.
Ki-61 . I-16 typ10 . MS.406 C1 . Bf-109D
Awatar użytkownika
Sicore
Posty: 1263
Rejestracja: wt gru 16 2003, 9:59
Lokalizacja: FRA/LUZ
x 40

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sicore »

Tylna część kadłuba, "prawie" gotowa...

Obrazek

Obrazek
ZŁO SQUAD

Samuraj nie ma celu, tylko drogę.
Ki-61 . I-16 typ10 . MS.406 C1 . Bf-109D
Awatar użytkownika
Sicore
Posty: 1263
Rejestracja: wt gru 16 2003, 9:59
Lokalizacja: FRA/LUZ
x 40

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sicore »

Model skończony. Powinienem był zrobić to już dawno temu.
Musiałem dorobić dwa ogniwka, laserowe, są około 1mm krótsze, niż z wycinanki. Dorobione widać pod piątymi kołami jezdnymi. Ogniw wyszło 99 na gąsienice. Doszedł też mechanizm napinania gąsienicy.
Złożenie wieży z brudzeniem zajęło może godzinę.
Co by nie było tak uroczo, nie poszło mi lakierowanie. Najpierw trysnąłem matem Revella, ale wyszły białe plamy. Ratowałem to, najpierw połyskiem nałożonym pędzlem, a potem matem, też pędzlem. W efekcie warstwa lakieru jest trochę grubsza, niż bym chciał.
Karabin plot. po zamontowaniu, usunąłem, nie pasował mi do reszty modelu.
Podsumowanie.
Jak wspominałem, model jest doskonały. Klejenie go, to czysta przyjemność. Naprawdę niewiele musiałem dodać. Karton świetnej jakości, druk też. Spasowanie idealne.
Tak jak rozmawiałem z wydawcą, stawiają na jakość, a nie na ilość.
Z ciekawości, podczas prac, na bieżąco liczyłem nity, wyszło mi 1321.
Robiłem go łącznie 2 miesiące w Hannoverze i około 2 tygodnie w domu.
Polecam ten model każdemu, w standardzie w miarę prosty, a można wiele z niego wyciągnąć.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


KONIEC
Ostatnio zmieniony śr gru 05 2007, 19:39 przez Sicore, łącznie zmieniany 2 razy.
ZŁO SQUAD

Samuraj nie ma celu, tylko drogę.
Ki-61 . I-16 typ10 . MS.406 C1 . Bf-109D
ODPOWIEDZ