*[Galeria/Budynek] Twierdza BOYEN - dla Giżycka

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Poste
Posty: 113
Rejestracja: sob sty 31 2004, 1:13
Lokalizacja: Radom City

*[Galeria/Budynek] Twierdza BOYEN - dla Giżycka

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Poste »

Prace nad ładowarka dobiegły końca, postanowiłem więc zrobić prosty modelik na zamówienie dla Urzędu Miasta Giżycka. Sam model, to dwie strony A4 i jedna strona z instrukcją.

Obrazek

Modelik nie jest duży jego podstawa jest wielkości formatu A5 (20cm x 13cm, wysokość 6,5 cm). Modelik ukarze się w folderze promującym miasto Giżycko.
Model można skleić w kilka godzin jest prosty w budowie. Na potrzeby testu wydrukowałem model na błyszczącym papierze fotograficznym, co okazało się błędem ponieważ papier jest ciężki w obróbce i tusz łuszczy się pod wpływem kleju (nie polecam). Projekt zrealizowałem w dwa tygodnie łącznie z opracowaniem bitmap i instrukcją budowy.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zaznaczyłem na mapce twierdzy czerwonym kółkiem, który fragment murów wykonałem z tym że, nie jestem pewien do końca ponieważ miałem kilkadziesiąt zdjęć, a wejść na teren twierdzy jest kilka. Wybrałem najciekawszy fragment budowli jaki miałem na zdjęciach i rysunkach.

Obrazek

Trochę informacji na temat budowli.
Twierdza Giżycka, zwana też Twierdzą Boyen, leży na zachód od miasta, między jeziorami Niegocin i Kisajno. Wpisana w obszar ponad 100 ha, stanowiła główne ogniwo umocnień, zamykających od wschodu dostęp do Prus. Przesmyk jezior Niegocin-Kisajno dawał możliwość dogodnej koncentracji wojsk, łatwą komunikację z Królewcem, a co najważniejsze uniemożliwiał sforsowanie naturalnej zapory Wielkich Jezior. Na skutek długotrwałych zabiegów pruskiego ministra wojny gen. Ludwiga Leopolda Hermanna von Boyena, 5 kwietnia 1842 r, rozpoczęto budowę fortecy, którą ukończono w 1855 r. Powstało imponujące i nowoczesne wówczas założenie militarne, ziemno - murowane, które tworzą: wysoki wał, oddzielony od fosy murem kamienno - ceglanym z ryglowymi strzelnicami karabinowymi (tzw. Mur Carnota) oraz przedwał z kratą forteczną. Twierdza uzyskała kształt nieregularnej gwiazdy, której ramiona wyznacza sześć bastionów: Leopold, Ludwig, Hermann, Schwert (Miecz), Recht (Prawo) i Licht (Światło), nazwanych od imion i inskrypcji herbowej założyciela - gen. von Boyena.
Źródło: gizycko.pl

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
kopajt
Posty: 548
Rejestracja: wt mar 30 2004, 20:21
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kopajt »

Ale fajny temat :)
Byłem tam parę lat temu na zlocie motocyklowym :)
Czy jakąś sztukę uda się u Ciebie kupić czy trzeba jechać do Giżycka ?
Najlepsze modele dopiero przed nami :)
w produkcji: Endurance (Interstellar)
KMH "Sokół" Radom
Awatar użytkownika
Poste
Posty: 113
Rejestracja: sob sty 31 2004, 1:13
Lokalizacja: Radom City

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Poste »

Zobacze co da się zrobić w tej sprawie. Ale nie chce zarabiać na czymś co jest za darmo :) - tak mi sie wydaje, to ma być folder promocyjny.
A ja dość czesto bywałem na Mazurach, a o Twierdzy nie słyszałem. Przy okazji trzeba bedzie tam zajrzeć

Pozdrawiam
olorin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: olorin »

Witam !

Fajna sprawa taki modelik :D
Byłem w tej twierdzy ciekawa konstrukcja w gwiazdę, a ile czasu mi zeszło żeby obejść to wszystko.

Pozdrawiam !
Awatar użytkownika
Marek P.
Posty: 285
Rejestracja: ndz cze 01 2003, 11:59
Lokalizacja: Olecko

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marek P. »

Osobiście tylko żałuję, że na terenie Twierdzy nie odbywają się konkursy modelarskie (wystawy i pokazy są od czasu do czasu). Na terenie Twierdzy, jest dość dobra baza noclegowa i sam klimat jest idealny na atmosferę konkursu modeli plastikowych czy kartonowych.
Choć nie wpadłem na to by porozmawiać o tym z uczestnikami Towarzystwa Miłośników Twierdzy Boyen. Dziwne, a człowiek tyle razy tam jest :(

Fajny pomysł z tą bramą. Choć myślałem, że oni już dawno na to wpadli, bo rozmowa o czymś takim (dość luźna) odbyla 3-4 lata temu na konkursie modelarskim w Ełku. Cieszę się, że nasz region zaczyna być coraz ciekawszy
Obrazek
pansnow

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pansnow »

witam!
co do konkursów modelarskich na twierdzy może to ulec pewnej zmianie.doszło do zmian w giżyckim centrum kultury i można powiedzieć, iż obecne kierownictwo wykazało pewne zainteresowanie takimi konkursami..byc może nawet uda się uruchomic sekcje modelarską w gck..jak zwykle chodzi o pozyskanie środków na tego typu zdarzenia...a sama twierdza cacuś jest...coraz bardziej zagospodarowana...można pomyśleć o jakims małej wystawie w któryms z bunkrów..pozdrawiam
Awatar użytkownika
Marek P.
Posty: 285
Rejestracja: ndz cze 01 2003, 11:59
Lokalizacja: Olecko

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marek P. »

Fajny pomysł. Kilka osób w Olecku też myśli o uruchomieniu klubu czy jakiejś grupy modelarzy. Twierdza Boyen byłaby świetnym miejscem na większe imprezy i może wreszcie nasz region przestałby byc taką pustynią dla modelarzy :)
Obrazek
pansnow

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pansnow »

pomysł całkiem całkiem...miałbym nawet całkiem niezły dostęp do miejsca w którym mogłoby się to odbywać...sprawa do obgadania...pozdrawiam
ODPOWIEDZ