[R/G] Curtiss Tomahawk IIB (1/33 AH)

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2056
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 109

Re: [R] Curtiss Tomahawk IIB (1/33 AH)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Przepięknie. 👍👏
Poza tym, fajnie że pokazujesz takie tipy, jak wycinanie tych żeberek. Sam stosuję metodę wielokrotnego cięcia małą siłą, do wycinania takich rzeczy, ale Tobie wyszło to kapitalnie. Muszę wypróbować następnym razem.
Dzięki.
Pozdro.
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2843
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 798

Re: [R] Curtiss Tomahawk IIB (1/33 AH)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Laszlik,
Wielokrotne cięcie małą siłą jest ok, ale stosuje tylko tam gdzie mam prosta linię ciętą od linijki. Przy krzywych łatwiej mi dziobać. Wydaje mi się, że lepiej wtedy panuję nad cięciem.

Dzisiejszy czas na hobby upłynął pod znakiem lotek.
Osie obrotu tychże zrobiłem z drutu mosiężnego. Skąd zatem wziąć drut? Można wypruć z gorsetu po prababce :zeby: , albo np. kupić. Ja akurat używam drutu konfekcjonowanego przez Aber:

Obrazek

Drut jak drut, ale jest fajnie pakowany, wygodnie go przechowywać, średnice od 0,5 mm wzywż co 0,1 mm. Na opakowaniu jak krowie na rowie podano wyraźnie średnice - nie trzeba wygrzebanego z jakiegoś kąta kawałka drutu mierzyć suwmiarką za każdym razem. Po prostu wygoda. Ma jedną wadę, a mianowicie trzeba za opakowania zapłacić :haha: coś pod 14 zł. Ale z drugiej strony, ostatnio kupiłem wszystkie średnie ponad rok temu i jeszcze mam spory zapas, a trochę modeli ulepiłem w tym czasie.

Tak więc lotki.
Trochę się pomęczyłem z ich ukształtowaniem, a w zasadzie z ukształtowaniem pierwszej, bo jak już zakumałem jak toto giąć, to druga poszła sprawniej. Nie obyło się bez załamania jednej. Promienie gięcia lekko się różnią :placz: , ale lotki, jak to lotki - są na przeciwnych końcach skrzydeł, więc nie rzuca się to w oczy :zeby: .

Płat nabiera ciała:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Czas na końcówki skrzydeł :

Obrazek

pzdr Grzegorz
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
rowin
Posty: 624
Rejestracja: wt kwie 13 2004, 16:33
Lokalizacja: Lublin/Waw
x 85

Re: [R] Curtiss Tomahawk IIB (1/33 AH)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rowin »

Kurcze dopiero pozbylem sie tego modelu, bo stwierdzilem ze nie bede go robil. Ale jak ogladam Twoja relacje i zdjecia, to wszystko tak ladnie wyglada, ze znow musze go kupic. I to w dwoch egzemplarzach.
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2056
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 109

Re: [R] Curtiss Tomahawk IIB (1/33 AH)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

No rzesz przezaj... jest. I model i wykonanie i zdjęcia. Też jakoś specjalnie nigdy nie miałem w planach tego modelu ale patrząc na tą relację coraz bardziej mam ochotę te plany zweryfikować. Jeszcze jak przód z tą paszczą dojdzie to będzie miazga.
Eeech... "Zazdro" , szczerze mówiąc. 👏👏👏
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2843
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 798

Re: [R] Curtiss Tomahawk IIB (1/33 AH)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Tak, tak Panowie. Graficznie ten model jest bardzo fotogeniczny (stąd m.in. walę tyle zdjęć :haha:). Bardzo ładne wydanie. Mam jeszcze tego drugiego P-40 E - kolorki nie wydają się już tak ładne, choć to widać tak naprawdę dopiero po wycięciu i złożeniu paru części.

Końcówki skrzydeł.
Zeszlifowałem krawędzie zewnętrzne:

Obrazek

Kształtowałem krawędzie na miękkiej podkładce, starając się, żeby po ukształtowaniu górna i dola oklejka mniej więcej pasowały do siebie w docelowym kształcie:

Obrazek

Obrazek

Przykleiłem do skrzydeł górę i dół końcówek butaprenem do ząbków i dźwigarów, a potem łączyłem krawędzie klejem w płynie.
Wyszło jak wyszło. Lewa końcówka jest nawet spoko, ale prawą przykleiłem z lekkim przesunięciem i nie siadła jak należy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tutaj dobrze widać "garbik" na krawędzi natarcia prawej końcówki spowodowany minimalnym przesunięciem oklejek do przodu:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ciągłe macanie płata nie służy mu. Pod światło i pod odpowiednim kątem zaczynam dostrzegać miejsca gdzie są dźwigary. Patrząc pod innym kątem nie widać tego :roll: . Ogólnie jednak jak na razie jestem dość zadowolony z efektu.

Po skończeniu końcówek, nie dawały mi spokoju narysowane światła pozycyjne. Po krótkim namyśle postanowiłem spróbować je wykonać przez "tłoczenie" folii.
Do wytłoczenia użyłem zaawansowanego technologicznie osprzętu :haha:. Oszlifowane kopyto z polistyrenowej płytki i tekturki z wyciętą dziurą. Przyłożyłem folię 2x2 cm, podgrzałem płomieniem zapalniczki i gotowe:

Obrazek

Na lampki przykleiłem paski ze zwykłej kartki do drukarki. Papier klejony klejem Micro Metal Foil Adhesive (rewelacyjny jest wszędzie gdzie pojawia się oszklenie). Zaczęło być widać światła:

Obrazek

Pozostało pomalować lakierami clear Tamiyi:

Obrazek

odciąć skalpelem i przykleić na skrzydła:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Światła w sumie mogły by być deczko wydłużone do tyłu (ostrzej zakończona kropla) no ale jakie się zrobiło kopyto, takie się ma lampki :mrgreen:

pzdr Grzegorz
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
pulpetto
Posty: 672
Rejestracja: pt sty 30 2004, 9:26
Lokalizacja: Radom
x 20

Re: [R] Curtiss Tomahawk IIB (1/33 AH)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pulpetto »

Leweracja, po prostu leweracja :)
Klub Modelarsko-Historyczny Sokół Radom
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2843
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 798

Re: [R] Curtiss Tomahawk IIB (1/33 AH)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Jako kolejny element instrukcja wskazała owiewki podwozia. Elementy drobne o fikuśnych kształtach. Trochę srał.m w gacie, co mi z tego wyjdzie:

Obrazek

A tutaj trzeba po prostu absolutnie zdać się na projekt i dać się mu prowadzić :cool:
Jak dotąd byłem nawet kontent:

Obrazek

Obrazek

Z góry założyłem, że przednia część owiewki nie będzie szpachlowana i malowana. Mimo, że finalnie może nie wygląda najlepiej, ale lubię, gdy widać, że taki detal jest kartonowy. W dużej mierze wygląd zależy od dokładnego wycięcia, zgodnie z projektem. Niestety tu i ówdzie ostrze się omskło :lol: .
Było tak:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Szczerze mówiąc, jestem pod wielkim wrażeniem tego, jak to jest zmyślnie i precyzyjnie zaprojektowane.

pzdr Grzegorz
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2843
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 798

Re: [R] Curtiss Tomahawk IIB (1/33 AH)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Zespół elementów wylotu powietrza z chłodnic:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przymiarka na sucho do kadłuba:

Obrazek

i rzut oka na stan obecny:

Obrazek

pzdr Grzegorz
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Witek S.
Posty: 400
Rejestracja: śr kwie 22 2009, 10:05
x 21

Re: [R] Curtiss Tomahawk IIB (1/33 AH)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Witek S. »

Grześ - pięknie i w ukochanym przeze mnie standardzie! Tak trzymaj!
Star 20 PinkSpit STAR 21 HP-3
Szanuję swój czas i nie klikam w miniaturki zdjęć!
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2843
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 798

Re: [R] Curtiss Tomahawk IIB (1/33 AH)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Dzięki Witek. A skończyłeś to duże czerwone autko??

Wielce Szanowni,
jaki macie patent na wycięcie tego WPS-a na wydech, tak aby krawędzie nie były "pozaginane/wybrzuszone" do środka? Innymi słowy "równiutkie"?
Wyciąć toto skalpelem i potem papierem ściernym, czy jak :?: :pomoc: . Ścinać od środka pod kątem?
Nie chciałby tego spieprz.ć. Ponadto na krawędziach elementów od środka są sklejki.
Normalnie to nie problem wyciąć dziurę, ale tu krawędź będzie widoczna.
Oklejka jest oczywiście tylko przyłożona/pasowana na sucho:

Obrazek

pzdr Grzegorz
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
ODPOWIEDZ