Fly Model 143 "Kruzensztern"- budowa

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Roinok
Posty: 221
Rejestracja: pn gru 08 2003, 18:27
Lokalizacja: Nowogard

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Roinok »

Bębny windy prawie gotowe. Eksperymentuje teraz z malowaniem. Szukam odpowiedniego koloru. Ponizej dwa wzory malowań. Mam wiec pytanie. Które malowanie było by bardziej właściwe? A może są jakieś inne sugestie?

Obrazek Obrazek
www.roinok.vip.interia.pl
powrót do żagli
Awatar użytkownika
Rutek63
Posty: 756
Rejestracja: pn paź 25 2004, 20:03
Lokalizacja: Scarsdale, NY
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rutek63 »

Czesc Rojnok !
Tak na moje oko , ta winda na orginalnej , zamieszczonej wczesniej fotce, wyglada jakos tak : stalowo - ciemno - niebieska . Moim zdaniem, mozna by poeksperymentowac z tymi kolorami .
Mozna to zrobic dodajac po odrobinie czarnego do niebieskiego , (zciemniajac jasny kolor wychodzi bardziej oszczednie) . Albo metoda suchego pedzla , wcierajac po odrobinie niebieskiego , na wczesniej podeschniety czarny podklad . Plaski , dobrze wytarty, (zuzyty) pedzelek jest najlepszy . Bedzie to wygladac troche nierowno , jak gdyby bardziej naturalnie . Cos takiego jak na tej rdzawej wersji , tylko z niebieskim.
Tak czy inaczej , zapowiada sie SUPER!!!

Pozdrawiam !
Piotr
Marek T
Posty: 84
Rejestracja: czw sty 08 2004, 0:53
Lokalizacja: Gdynia

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marek T »

Według mnie - malowane regularnie czarną farbą.
Części robocze - wytarte i pordzewiałe.

Obrazek
Awatar użytkownika
Rutek63
Posty: 756
Rejestracja: pn paź 25 2004, 20:03
Lokalizacja: Scarsdale, NY
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rutek63 »

Po obejrzeniu ostatniej fotki , zgadzam sie z Markiem T, ale tylko co do czesci ruchomych . Co do calej reszty, podtrzymuje swoja poprzednia opinie. Moim zdaniem sama czern bedzie wygladac zbyt plasko, dlatego odrobina niebieskiego tej czerni nie zaszkodzi. Bedzie to w dalszym ciagu czarny, tyle ze troche ladniejszy. Takim wlasnie kolorem pomalowal bym calosc , i dopiero tam gdzie trzeba pokryl rdza . Chyba ze to tylko gra swiatel , a winda byla pomalowana na wegliscie czarny kolor . Swoja opinie opieram tylko na podstawie obserwacji zamieszczonych fotografi . Odnosze rowniez wrazenie jak gbyby poziome poprzeczki byly wytarte przesuwanymi linami . :?:

Pozdrawiam !
Piotr
rowin
Posty: 624
Rejestracja: wt kwie 13 2004, 16:33
Lokalizacja: Lublin/Waw
x 85

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rowin »

rzeczywiście odcień niebieskiego jest widoczny na zdjęciu, ale moje zdanie jest takie, że kiedy winda była malowana był to kolor czarny, pod wpływem słońca i innych czynników eksploatacyjnych ten kolor zrobił sie z odcieniem niebieskiego (zresztą takie same zjawisko obseruje się na stalowych balustradach balkonów w blokach mieszkalnych). Więc Roinok wszystko zależy od Ciebie..czy chcesz zrobić zwaloryzowana windę czy nową
Kopciu
Posty: 86
Rejestracja: ndz sty 02 2005, 14:26
Lokalizacja: Dębica

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kopciu »

A mnie się zdaje że zdjęcie zrobiono w piękny słoneczny dzień i w czarnej
połyskującej farbie odbija się błękit nieba.Gdyby elementy windy pomalowano farbą matową,lub zdjęcie zrobiono w pochmurny dzień błękitnego zabarwienia nie byłoby.Pozdrawiam<<kopciu>>
Awatar użytkownika
Roinok
Posty: 221
Rejestracja: pn gru 08 2003, 18:27
Lokalizacja: Nowogard

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Roinok »

Serdecznie dziękuje wszystkim za porady i sugestie.
Dzięki fotce Marka, zauważyłem u siebie poważny błąd. Wszystkie bębny zrobiłem jednakowej długości, a okazuje się że środkowy jest dłuższy od zewnętrznych. Na moich fotkach nie do końca to było widoczne. Trudno nie będę tego już poprawiał.

W tej chwili wygląda tak jak poniżej i kolory też w zależności od oświetlenia. Czarny kolor na ramie rozjaśniłem białym, ale na fotce widać jakby jeszcze za mało w realu wygląda trochę inaczej.
Kątowniki w ramie trochę są roztapierzone , jak przyjdą bębny i górne poprzeczki to wszystko będzie wyprostowane. Rama tymczasowo została przyklejona punktowo na kawałek tekturki żeby łatwiej można dokonywać montażu.

Obrazek
www.roinok.vip.interia.pl
powrót do żagli
Awatar użytkownika
Roinok
Posty: 221
Rejestracja: pn gru 08 2003, 18:27
Lokalizacja: Nowogard

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Roinok »

Przeszedł czas na montaż windy. Przed montażem postanowiłem nawinąć nitkę na każdy bęben, gdyż później będzie to bardzo trudno.
W tym momencie też trzeba mieć już roplanowanie jak będą ustawione reje, bo to się ściśle wiąże z ilością zwojów nawiniętych na bębnie.
Pragnę przypomnieć że na rysunkach montażowych , szkic brasów nie uwzglednia windy brasowej. Myślę że to było straszne uproszczenie ze strony autora.

Poniżej winda z zamontowanymi bębnami i wklejone górne poprzeczki
Obrazek



oraz gotowa winda

Obrazek Obrazek

winda na razie pozostanie na podłożu tymczasowym. Zostanie zamontowana na pokładzie po montażu masztów
www.roinok.vip.interia.pl
powrót do żagli
Kuba G.
Posty: 164
Rejestracja: śr cze 09 2004, 22:30
Lokalizacja: TRN
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kuba G. »

:shock:

P.S. ta winda jest przyklejona do tekturki czy tylko położona?
Obrazek
My name is Button, James Button...
Awatar użytkownika
Roinok
Posty: 221
Rejestracja: pn gru 08 2003, 18:27
Lokalizacja: Nowogard

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Roinok »

Witaj Kuba

Winda do tekturki jest przyklejona punktowo klejem BGC. Ułatwiło mi to montaż oraz malowanie. Konstrukcja windy jest bardzo delikatna, a w ten sposób unikam brania ją do ręki. Przed montażem na pokład, skalpelem usunę punkty łączeniem.

Pozdrawiam Roinok
www.roinok.vip.interia.pl
powrót do żagli
ODPOWIEDZ