Klej BCG (Brand Clear Glue)

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
qrchak
Posty: 673
Rejestracja: pn sie 25 2003, 19:19
Lokalizacja: Wawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: qrchak »

Molzey, nikt Ci na siłę do gardła BCG nie wciska, więc po kiego grzyba się ciskasz :?:
Si vis pacem, para bellum.
Molzey

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Molzey »

Chwileczkę-a gdzie w moich postach jest ta totalna krytyka?!
Jeśli ktoś pisze ,że podklejanie dużych płaszczyzn BCG jest super,a ja się z tym nie zgadzam-to chyba mi wolno?Wolno mi także ,chyba ,o tym
napisać?Czy może nie wolno?
Aha, czytając ten wątek ,drogi Qrchaku,odnoszę jednak wrażenie,że
BCG usiłuje się jednak wciskać na siłę-klej ma same pozytywy,a jego wady to tak naprawdę zalety-ksztatałtują charakter....I nie ciskam się tylko polemizuję.
Niezależny
Posty: 12
Rejestracja: wt mar 11 2003, 13:07
Lokalizacja: Kielce

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Niezależny »

Wujku nie irytuj się "bzdurami" na temat BCG, bo wynikają one z prostego faktu. Rozpętałeś, pewnie całkowicie niezamierzoną, modę ta ten klej. Część forumowiczów podziwiając twoje świetne modele, uwierzyła, że to pewnie przez stosowanie tego kleju są takie świetne. Ludzie zawsze szukają prostych rozwiązań, najlepiej gotowych, podanych na "talerzu". A prawda jest taka, co jest dobre dla mnie niekoniecznie musi być dobre dla kogoś innego.

Wujku wielokrotnie pisałeś, że każdy musi wybrać własne metody i narzędzia, ale jak widzisz niewielu to zapamiętało. Ale taki jest los "nauczyciela", powtarzać, powtarzać i tak w kółko. Sam wybrałeś sobie taką rolę, a może to my z Ciebie zrobiliśmy belfra.
Wracając do BCG, proponowałbym tym co chcą nim kleić zadać sobie pytanie: po co akurat nim się bawić. Bo Wujek nim klei. Ale chyba to nie powód. Wujek jest cierpliwy, lubi prostować papier w placach, pewnie nielubi zapachów butaprenowych i ma jeszcze kilka innych powodów dla ktorych nim klei. Dla niego to super klej. A czy wy jesteście równie cierpliwi jak Wujek? A przede wszystkim świadomi jesteście wyboru akurat tego kleju. I na koniec trochę przewrotne pytanie: nikt nie chce kleić lepiej od Wujka? Nigdzie nie jest napisane, że Wujek osiągnął swoimi modelami szczyt i nikt inny go nie pokona stosując inny klej niż BCG. To że Wujek i inni mistrzowie kleili BCG świetne modele nie oznacza, że stosując Wikol czy inny klei nie można skleić lepszego modelu. Bo chyba istota nie tkwi w kleju, ale jego umiejętnym stosowaniu. Więc nie krytykujcie kleju, tylko swoje umiejętności.

Na zakończenie tych moich "filozofii" jeszcze jedna uwaga dotycząca istoty modelarstwa. Jeśli ktoś chce kleić modele budzące zachwyt, to nie można bazować tylko na sprawdzonych i powszechnie znanych metodach. Taki model będzie poprawnych i dobry, ale niestety będzie produktem rzemieślnika. Do modelu z wyższej półki potrzebne są swoje własne metody i pomysły. To trochę jak u iluzjonistów. Oglądana sztuczka budzi podziw i trudno uwierzyć, aby to mógł wykonać człowiek. Gdy poznamy mechanizm, wtedy wydaje się to takie proste, zwykłe, czasami wręcz banalne no i przede wszytkim osiągalne dla każdego. Dlatego dla znających mechanizm sztuczki pisanie, że to niemożliwe do wykonania, jest bzdurą. A te bzdury będą wypisywać tylko Ci, co patrzą wyłącznie na przedstawienie nie zastanawiając się jaki jest ukryty jego mechanizm.

Przykładowo bzdurą mógłbym nazwać metodę wycinania cienkich pasków kartonu. Gdzieś na forum spotkałem się z metodą wielokrotnego nacinania kartonu, żeby cienki pasek nie zwinął się w spiralkę. A przecież można taki pasek wyciąć jednym pociągnieciem nożyka i na pewno się nie zwinie. Rozwiązanie jest proste i banalne, dlatego na razie go nie podam, aby każdy mógł się sprawdzić. Satysfakcja gwarantowana ale tylka dla samodzielnie poszukujących.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
qrchak
Posty: 673
Rejestracja: pn sie 25 2003, 19:19
Lokalizacja: Wawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: qrchak »

Momencik, a w którym miejscu napisałeś że coś tam kleiłeś i nie wyszło :?:

Napisałem co kleiłem tym klejem i jak, nic się nie zwichrowało po wyschnięciu uformowałem ostatecznie i już tak pozostało. Poprostu uformowałem profil, posmarowałem brzegi i środek płyty, przykleiłem. Koniec, kropka. Niczym nie dociskałem.

BCG wymaga odrobiny wprawy i praktyki. Pisałem to chyba z 50 razy, więc jeszcze jeden raz nie zawadzi :roll:

Gdybyś przejrzał starsze wpisy Wujka, wiedział byś że prawie za każdym razem jak coś pokazał były pytania jak kleił, czyn kleił i tak do znudzenia. Więc powstał ten wątek.
Si vis pacem, para bellum.
Molzey

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Molzey »

Qrchak,widzę że obca ci jest starożytna sztuka czytania ze zrozumieniem.
Ja o jednym ,ty o drugim.....A gdzie ja napisałem,że nie da się kleić pięknych profili za pomocą BCG???!!!Pięknie się da!Sam tak robię i IMHO
żaden klej w tym przypadku nie może się równać z BCG.Trzyma kształt,jest sztywno i czyściutko....Ja piszę o dużych powierzchniach,czyli np. o podklejaniu pokładu...I powtórzę jeszcze raz,też się da,ALE łatwiej
to zrobić czym innym.A opieram się na tym co napisał Szelmek,Wujek...
I jeszcze słówko do tych co bujają na niedosiężnych dla mnie wyżynach modelarskich-pisanie o cudzych poglądach per " bzdury"nie jest ani grzeczne,ani konstruktywne...
Awatar użytkownika
admin
Posty: 305
Rejestracja: sob mar 01 2003, 23:34

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: admin »

:cisza:
Awatar użytkownika
Jari
Posty: 430
Rejestracja: wt sty 13 2004, 16:49
Lokalizacja: Opole

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jari »

Ja przepraszam, że się wtrącam, ale czy jest tu jeszcze ktoś, kto klei a nie kłóci się na temat klejenia?? :lol:
Amatorzy zbudowali arkę - profesjonaliści Tytanica.
Awatar użytkownika
qrchak
Posty: 673
Rejestracja: pn sie 25 2003, 19:19
Lokalizacja: Wawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: qrchak »

Mozley a smarujesz cały pokład od razu :?:
Jari cały czas... kiedy się da :oczko:
Si vis pacem, para bellum.
Awatar użytkownika
Jari
Posty: 430
Rejestracja: wt sty 13 2004, 16:49
Lokalizacja: Opole

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jari »

Qrchaku to się bardzo ciesze!! :jupi:

A propo podklejania elementów typu pokład itp, to jak to jest?? :lol:
Amatorzy zbudowali arkę - profesjonaliści Tytanica.
Awatar użytkownika
qrchak
Posty: 673
Rejestracja: pn sie 25 2003, 19:19
Lokalizacja: Wawa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: qrchak »

Wujek pokazywał i opisywał, ale gdzie :roll:
Si vis pacem, para bellum.
ODPOWIEDZ