[R] Wolfsschanze - GPM 1:200

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ppfalcon
Posty: 68
Rejestracja: śr sty 18 2012, 13:46
x 5

[R] Wolfsschanze - GPM 1:200

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ppfalcon »

Witajcie,

Dawno mnie tutaj nie było, bo miałem przerwę z kartonem na rzecz plastiku. Warto od czasu do czasu zrobić sobie przerwę, żeby móc wrócić z nowym zapałem. A zatem wracam. Na rozruszanie coś prostego, na co chorowałem od dziecka:
Obrazek

Jak zawsze u mnie będzie to standard, ale z uplastycznieniem tego co się da. Na początek to, co mi się totalnie nie podobało to podstawka, więc postanowiłem zasiać trochę trawki, dodać piasku oraz zrobić mocniejsze boki. Do tego wypaliłem laserowo nazwę modelu na podstawce:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Oczywiście podstawka wymagała odpowiedniego wzmocnienia, więc na spodzie dorobiłem taki szkielet:
Obrazek

To tyle na teraz. Niby model prosty, ale już widzę, że będzie z nim trochę zabawy. Zobaczymy jaki wyjdzie efekt.

PS Przepraszam za tło, to jest moja robocza mata, ale mam już nową i następne zdjęcia będą na czystszej :)
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3195
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

Re: [R] Wolfsschanze - GPM 1:200

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Widzę że na te wzmocnienia kleju nie żałowałeś. Co to za klej ?
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
Karol1985
Posty: 230
Rejestracja: śr wrz 30 2015, 23:55
Lokalizacja: Wałbrzych
x 20

Re: [R] Wolfsschanze - GPM 1:200

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol1985 »

Pamiętam jak sklejał to mój kuzyn..... w roku wydania. Ależ to były czasy. Fajna dioramka. Dzisiaj na pewno można ją zrobić lepiej jak oryginał. Już widać potencjał w pierwszym poście. Podglądam bo bardzo lubię takie tematy...
Pozdrawiam,
Karol :D
ppfalcon
Posty: 68
Rejestracja: śr sty 18 2012, 13:46
x 5

Re: [R] Wolfsschanze - GPM 1:200

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ppfalcon »

Tempest pisze: pt paź 27 2023, 15:27 Widzę że na te wzmocnienia kleju nie żałowałeś. Co to za klej ?
Dałem dużo kleju, żeby być pewnym, że będzie trzymać. A klej to uniwersalny poliuretanowy z Dragona
Piechu
Posty: 18
Rejestracja: sob sie 01 2015, 9:03
Lokalizacja: Świdnica

Re: [R] Wolfsschanze - GPM 1:200

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piechu »

Zapowiada się świetnie wykonany model. Czekam na kolejne relacje z postępu prac.
ppfalcon
Posty: 68
Rejestracja: śr sty 18 2012, 13:46
x 5

Re: [R] Wolfsschanze - GPM 1:200

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ppfalcon »

Pomalowałem krawędzie podstawki:
Obrazek

I ta już czeka na ściany boczne:
Obrazek
Obrazek

Może tego nie widać, ale wyciąłem wszystkie czarne otwory i dodałem "głębię". Retusz też już jest wykonany, więc tylko łączyć ze sobą i do podstawki.
Przy okazji widać zalążki drabiny. Więcej uchwytów tutaj:
Obrazek

A tutaj już pocięte:
Obrazek

No i na koniec podklejony na tekturę dach, który czeka na wiosnę na obsianie trawką :lol:
Obrazek
Awatar użytkownika
walbe
Posty: 32
Rejestracja: wt mar 28 2017, 12:06
x 1

Re: [R] Wolfsschanze - GPM 1:200

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: walbe »

Fajny temat. Będę kibicował.
ppfalcon
Posty: 68
Rejestracja: śr sty 18 2012, 13:46
x 5

Re: [R] Wolfsschanze - GPM 1:200

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ppfalcon »

Prace powoli (z racji sezonu), ale skutecznie idą do przodu. Przykleiłem już 3 ściany do podstawki. W modelu autor sugerował najpierw sklejenie wszystkich ścian, a następnie przyklejenie od góry dachu, ale mnie się to kompletnie nie widziało. Obawiałem się, że albo to będzie za mało sztywne (zwłaszcza jak miałem posiać trawę), albo jak usztywnię to nie uda mi się dobrze tego przykleić (ściany zapadną się do środka). Mogłem przykleić również wszystkie 4 ściany do dachu i tak przykleić do podstawki, ale wtedy obawiałem się, że nie będę miał jak tego przycisnąć przy klejeniu. Dlatego ostatecznie postanowiłem skleić 3 ściany z dachem, a to mocno do podstawki. I tak też zrobiłem. Póki co efekt jest bardzo zadowalający:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Teraz najtrudniesza część, czyli przyklejenie 4 ściany. Tytaj dopiero się okaże czy mój plan w praktyce będzie taki dobry jak w teorii czy jednak się wysypie:
Obrazek

No i na koniec zbliżenia na detale. Drabinki:
Obrazek
Obrazek

Oraz kopułka na dachu:
Obrazek
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3195
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

Re: [R] Wolfsschanze - GPM 1:200

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Ta kopułka na dachu wygląda jakby ją na trawie jakiś dźwig ustawił. Może trzeba wyskrobać trochę miejsce gdzie ma zostać przyklejona aby tak niezbyt naturalnie jak teraz nie wyglądała.
Ostatnio zmieniony śr gru 06 2023, 16:48 przez Tempest, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2112
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 134

Re: [R] Wolfsschanze - GPM 1:200

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Hej,
bardzo fajnie, ale zdecydowanie nie podobają mi się (bardzo) krzywo umieszczone szczebelki drabinki na ścianie bunkra – zobacz np. tutaj; https://www.schraegstrichpunkt.de/tag/wolfsschanze/
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
ODPOWIEDZ