Niemiecki parowóz towarowy BR52 KRIEGSLOK z okresu II wojny światowej

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
Brylant
Posty: 59
Rejestracja: pn lis 03 2014, 22:30
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
x 1
Kontakt:

Niemiecki parowóz towarowy BR52 KRIEGSLOK z okresu II wojny światowej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Brylant »

I nadszedł czas na kolejny projetkt, padło na BR52 KRIEGSLOK z wydawnictwa MODELIK, przedstawiany tutaj juz niejednokrotnie, (bede miał dobre ściągawki :D )

Obrazek

Zdaję sobie sprawę iż jest to trudny model w wieloma datalami i pewnie bedzie kilka momentów gdzie polegnę na detalach, ale mam nadzieję że go dokończę. Zastanawiam sie także nad tym czy tylko retuszować elementy czy pokusić sie o malowanie całego modelu, co bedzie dla mnie całkowitą nowościa, gdyż nigdy tego nie robiłem, oryginalne malowanie jest szczerze mówiąć przeciętne, bardziej skłaniam sie na retuszowaniu, a jeśli malować to tylko wybrane pojedyńcze elementy np. koła, elementy napędowe itp. Jestem na samym początku prac, podkleiłem kilka elementów i zabieram sie za wycinanie

ObrazekObrazekObrazek

Znalazłem dzisiaj w jednym z sieciowych marketów takie narzedzie

Obrazek

korzystacie z takich przy robieniu otworów ? zakupiłem zobaczymy jak bedzie zdawać egzamin, zrobiłem kilka otworów w podklejonym elemencie 1mm i wygląda obiecując,
no cóż tyle na początek trzymajcie kciuki, będą mi potrzebne :lol:
Awatar użytkownika
Brylant
Posty: 59
Rejestracja: pn lis 03 2014, 22:30
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
x 1
Kontakt:

Re: Niemiecki parowóz towarowy BR52 KRIEGSLOK z okresu II wojny światowej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Brylant »

Czołem,
zbliżam sie powoli do momentu gdzie musze podjąc decyzję jak malowac model, większośc elementów ostoi mam powycinane, zostało mi obnitować , wyśrubować i powoli kleić. Co do malowania to planuje zakupić farbki Pactra różne odmiany szarości aby dobrać odpowiedni odcień. Jeśli zdecyduje sie malowac cały model to bedę robił to pędzelkami, dajcie znac czy jest szansa na pozytywny wynik końcowy takiej techniki czy jednak malowanie tylko aerografem którego nie mam i nie zamierzam na razie kupowac. Chyba ze użyć spray'a, sam nie wiem. chyba potrzebuje podpowiedzi jaki kierunek obrac. Poniżej kilka zdjęć z etapu budowy

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

z góry dzięki za wszystkie sugestie, :papa:
Awatar użytkownika
Viking_BB
Posty: 458
Rejestracja: pt maja 08 2015, 7:58
Lokalizacja: Rychvald, Czechy
x 28

Re: Niemiecki parowóz towarowy BR52 KRIEGSLOK z okresu II wojny światowej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Viking_BB »

Jeśli chodzi o malowanie modeli, to musisz uważać na farbki, których nośnikiem jest woda (pactra, Vallejo, MIG itp). Jeśli naniesiesz zbyt dużą ilosć farby - elementy Ci się poodkształcają. Dlatego pod te farby trzeba położyć podkład (emaliowy, celulozowy itp.) - śmierdziucha. Są dostępne takie w spraju, od biedy można użyc samochodowego, ważne, by nie był akrylowy. Taki podkład zaimpregnuje karton, a przy okazji ukaże Ci fakturę 3D elementu taką, jaka jest na prawdę). Po pierwszym podkładowaniu zapewne trzeba będzie to i owo uzupełnić, tu i ówdzie przyszlifować. Nie wahaj się. Wbrew głupawej obiegowej opinii, farbą nie zapaćkasz niedoskonałości - farba je jeszcze bardziej uwypukli.

Co do farbek Pactra - nie idź tą drogą. Zaprzestano produkcji tego specyfiku i ciężko będzie potem dokupić, jeśli zabraknie koloru. Spokojnie możesz użyc farb Vallejo - mają nawet szerszą gamę kolorów. Tamiya pod pędzel to średni wynalazek, trzeba umieć nią malować, aby nie zrobić smug, za to do aerografu - rewelka. Jeśli nie boisz się smradlawej chemii, to świetne są farby od Gunze, no, ale walą niemiłosiernie (seria C. bo seria H jest na wodzie).

Maluj duże powierzchnie płaskim pędzlem nanosząc 3-4 cienkie warstwy (czasem trzeba farbkę rozcieńczyć), a efekt Cię zadowoli. W razie czego zapraszam na stronę kartonowakolej.pl, troszkę tam znajdziesz dodatkowych informacji i porad.

Powodzenia
Pozdrowienia z Czech
----------------------
Dumny właściciel portalu: Kartonowa Kolej
Dumny członek grupy: Bielska Strefa Modelarska
klint
Posty: 543
Rejestracja: ndz lut 07 2010, 13:51
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 158

Re: Niemiecki parowóz towarowy BR52 KRIEGSLOK z okresu II wojny światowej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: klint »

Bry.
A kol pójdzie w detal, czy tylko tak ten tego wycinankowo?
Awatar użytkownika
Brylant
Posty: 59
Rejestracja: pn lis 03 2014, 22:30
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
x 1
Kontakt:

Re: Niemiecki parowóz towarowy BR52 KRIEGSLOK z okresu II wojny światowej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Brylant »

klint pisze:Bry.
A kol pójdzie w detal, czy tylko tak ten tego wycinankowo?
Postaram sie iść w detale, a co z tego wyjdzie zobaczymy,


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
klint
Posty: 543
Rejestracja: ndz lut 07 2010, 13:51
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 158

Re: Niemiecki parowóz towarowy BR52 KRIEGSLOK z okresu II wojny światowej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: klint »

Hm patrząc na grubość ostoi na moje oko za cienka jest szlag ja trafi po malowaniu akrylami, poskręca się jak nic. Ale co tam ja laik mogę ten tego żę czy coś. A tak se patrząc na forum to tych krigs loków to w h jest, szkoda że kol nie obczaił Ty 51. A BYŁO BY SIĘ NA CZYM WZOROWAĆ. Ale cóż ja laik mogę dodać. A no rzecz jasna kibicuję , a jeżeli kol w detal idziesz no to tym bardziej zasiadam w 1 rzędzie i skromnie napisze myślę że podołasz. Czego rzecz jasna życzę.Bo czjniki to nie luft balon
Awatar użytkownika
Brylant
Posty: 59
Rejestracja: pn lis 03 2014, 22:30
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
x 1
Kontakt:

Re: Niemiecki parowóz towarowy BR52 KRIEGSLOK z okresu II wojny światowej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Brylant »

Prace powoli idą do przodu, nie mam jeszcze wybranych farbek, wiec produkuje elementy ostoi zabralem się trochę za nitowanie i śrubowanie, a tego jest naprawde dużo, ciekawi mnie jaki będzie efekt tych nitów po pomalowaniu czy będą widoczne, bo wg mnie są trochę za male (kupiłem je razem z wycinanka, dedykowane) kilka zdjęć z przebiegu prac

Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Andrzej62
Posty: 8
Rejestracja: śr lis 16 2022, 22:02
Lokalizacja: KLUCZBORK
x 2

Re: Niemiecki parowóz towarowy BR52 KRIEGSLOK z okresu II wojny światowej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Andrzej62 »

Bardzo się cieszę że pojełeś decyzję o budowie tego trudnego parowozu widać już staranność .Efekty będą zaskakujące jeśli chodzi o farby mam pytanie do viginga .Jestem w rakcie ukńczenia wózków jezdnych w lokomotywie sm42 mam areograf i farby októrch pisałeś ale nie wiem jak sie do tego zabrać do malowania oczywiście na czrno pozdrawiam andrzej
Pozdrawiam Andrzej
Awatar użytkownika
Brylant
Posty: 59
Rejestracja: pn lis 03 2014, 22:30
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
x 1
Kontakt:

Re: Niemiecki parowóz towarowy BR52 KRIEGSLOK z okresu II wojny światowej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Brylant »

Żeby nie było że nic nie robie to kilka fotek z nitowania i śrubowania,

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

mam nadzieję że po malowaniu efekt bedzie zadowalający, bo szczerze mówiąc nie chciał bym robić tego na darmo :(
Awatar użytkownika
Viking_BB
Posty: 458
Rejestracja: pt maja 08 2015, 7:58
Lokalizacja: Rychvald, Czechy
x 28

Re: Niemiecki parowóz towarowy BR52 KRIEGSLOK z okresu II wojny światowej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Viking_BB »

Andrzej62 pisze: czw sty 19 2023, 15:28 ...Jestem w rakcie ukńczenia wózków jezdnych w lokomotywie sm42 mam areograf i farby októrch pisałeś ale nie wiem jak sie do tego zabrać do malowania oczywiście na czrno pozdrawiam andrzej
Ja chyba nie do końca rozumiem pytanie. Nie wiem czy pytasz o konkretne farby, czy generalnie o malowanie aerografem. Tak czy owak jest sporo do wyjaśnienia/napisania. Napisz tutaj na prv, albo na maila: konkurs (małpka) kartonowakolej (kropka) pl
Pozdrowienia z Czech
----------------------
Dumny właściciel portalu: Kartonowa Kolej
Dumny członek grupy: Bielska Strefa Modelarska
ODPOWIEDZ