FM-2 Card Army 1:33

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
970
Posty: 68
Rejestracja: pn wrz 03 2018, 13:50
x 3

Re: FM-2 Card Army 1:33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: 970 »

Mateusz skąd masz taki polistyren? gdzie można zanabyć?
do tej pory, albo kaponowałem taki papier/karton albo, tym najrzadszym CA pędzlowałem
Mateusz Skałecki
Posty: 453
Rejestracja: sob sty 17 2015, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
x 86

Re: FM-2 Card Army 1:33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mateusz Skałecki »

970- Produkt USA w oryginale "Evergreen scale models 9009". Można go kupić w polskim sklepie (m-zone.pl) pod nazwą płytka biała grubość 0.13 mm.
"Czyste sumienie wynika najczęściej ze złej pamięci"
Ukończone FW-190 A7 FM-2
Rufio34
Posty: 2
Rejestracja: ndz paź 17 2021, 20:57

Re: FM-2 Card Army 1:33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rufio34 »

Mateusz nie zapomnij fb założyć 😉
Mateusz Skałecki
Posty: 453
Rejestracja: sob sty 17 2015, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
x 86

Re: FM-2 Card Army 1:33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mateusz Skałecki »

Nie byłem do końca zadowolony z tylnej części więc postanowiłem zrobić ją jeszcze raz.
Wycinam też poszczególne segmenty za pomocą takiego szablonu z polistyrenu bo jak ostatnio ciałem nożykiem to lekko mi nie wyszło i musiałem dokupić kolejną wycinankę więc nie chciałem już ryzykować. Taki szablon daje też możliwość idealnego odcięcia czarnej linii oraz cięcia z lekkim ukosem co będzie na pewno widocznie przy przednim segmencie silnika. Oczywiście wtedy kleję na styk BCG bez retuszu.
Obrazek
Obrazek

Tym razem postanowiłem przednie 2 segmenty wykonać tradycyjnie a tylnie segmenty za pomocą wypełnianego pianką szkieletu. Taki szkielet wbrew pozorom trzeba żmudnie dopasowywać do segmentów, ale lepiej się okleja na BCG, szczególnie te łukowate górne segmenty.
Obrazek
Obrazek
Postanowiłem także troszeczkę zmodyfikować oryginalną wycinankę likwidując wcześniej pokazaną linię podziału wykorzystując zapasowe wycinanki oraz wykonując oprofilowanie statecznika z jednego kawałka jak w rzeczywistym samolocie. Trochę się dziwię że autor nie zaprojektował tak od razu tego segmentu, ale chyba wiem czemu. Taki segment jest trudniej uformować ale da radę.
Obrazek
Obrazek
Dodatkowo zauważyłem że tam gdzie likwidowałem linię podziału to ta oklejka ma trochę inny odcień tak jest na każdej wycinance co widać na zdjęciu porównawczym nowego segmentu ze starym
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Postanowiłem też trochę pododawać drobnych elementów waloryzujących jak np. światła pod kadłubem wykonana z kolorowych folii plastiku i srebrnej folii aluminiowej.
Obrazek
Dodatkowo śledząc niemiecką relację także pobawić się w składane skrzydła ale ten mechanizm zrobię z elementów metalowych i postaram się o znacznie lepsze dopasowanie
"Czyste sumienie wynika najczęściej ze złej pamięci"
Ukończone FW-190 A7 FM-2
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2112
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 134

Re: FM-2 Card Army 1:33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Hi,
a jak wycinałeś szablon? Taka moja pierwsza myśl, to „a co to za różnica, wyciąć szablon albo od razu część?”
Pomijając fakt. że masz u mnie (bardzo) dużo plusów dodatnich za pomysłowość i cierpliwość.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Mateusz Skałecki
Posty: 453
Rejestracja: sob sty 17 2015, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
x 86

Re: FM-2 Card Army 1:33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mateusz Skałecki »

Pierw robię sobie ksero na cienkim papierze i przykładam do plastiku i wycinam nożykiem. Ten polistyren ma 0,5mm grubości i można do przełamać na linii ciecia. Potem oczywiście przykładam do wycinanki i doszlifowuję delikatnie miejsca gdzie to konieczne.
"Czyste sumienie wynika najczęściej ze złej pamięci"
Ukończone FW-190 A7 FM-2
Awatar użytkownika
Marcin_Matejko
Posty: 92
Rejestracja: ndz lip 18 2010, 15:50
x 3

Re: FM-2 Card Army 1:33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marcin_Matejko »

Mateusz szykuje kolejny wybitny model, będzie ciekawie :D
Per aspera ad astra
Mateusz Skałecki
Posty: 453
Rejestracja: sob sty 17 2015, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
x 86

Re: FM-2 Card Army 1:33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mateusz Skałecki »

Statecznik pionowy. Rozciąłem i dorobiłem dolną cześć bo jak dopasowywałem do kadłuba to dołem była nierówna szpara
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Segment silnika. Sklejony na styk z pomocą BCG. Obcinanie segmentów z pozbawieniem czarnej linii cięcia spowodowało że segmenty w dolnej części nie zeszły się . W dolnej części 2 i 3 segmentu był taki czarny numer 11 i po tym zwężeniu nie za ładnie pasował wiec musiałem to zamalować i pomaluję te numery potem.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Po zwężeniu szablon końcowy wchodzi na styk, ale tam jest jeszcze druga wewnętrza część poszycia które będę musiał maksymalnie pocienić.
Obrazek

Segment i tak trzyma właściwy wymiar po przyłożeniu do planów
Obrazek
Obrazek

Dla mnie ten model to wręcz ideał. Ale żeby nie było tak słodko to zauważyłem chyba pierwszy poważny błąd merytoryczny.
Otóż patrząc na te wycięcia widzimy symetrię.
Obrazek

Charakterystyczna cechą tego samolotu jest natomiast asymetria: na prawej burcie na boku są trzy rury wydechowe a na lewej tylko dwie. Autor zaprojektował ruty wydechowe prawidłowo jednak te wcięcia też nie są w rzeczywistości symetryczne.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
"Czyste sumienie wynika najczęściej ze złej pamięci"
Ukończone FW-190 A7 FM-2
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2774
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 738

Re: FM-2 Card Army 1:33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Doskonale ukształtowana góra statecznika pionowego.
:spoko:
Zazdrość.
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Mateusz Skałecki
Posty: 453
Rejestracja: sob sty 17 2015, 22:34
Lokalizacja: Wielkopolska
x 86

Re: FM-2 Card Army 1:33

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mateusz Skałecki »

Czas na silnik. Otóż wydruk wycinki w oryginalnie daje taki nieciekawy efekt zlania kolorów. (zdjęcie silnika z Niemieckiego forum)
Obrazek

Mnie zależało aby bardziej wydobyć różnorodność tak jak na zdjęciu poniżej.
Obrazek

Cylindry zostały więc wykonane z takiej kanapki z papieru barwionego w masie.
Okrągłe wycinane za pomocą sztanc biopsyjnych a górna cześć głowicy musiała być docinana z takiej kanapki uprzednio sklejonej z płaskich arkuszy.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozostałą jeszcze do wykonania górna cześć głowicy cylindra ale to będzie mniej więcej podobnie zrobione. Generalnie to skupiam się wyłącznie na widocznej przedniej części silnika.
Efekt zbyt mocno przerysowany ale jak dojdą wszystkie detale silnika to może być.
Obrazek
Obrazek
"Czyste sumienie wynika najczęściej ze złej pamięci"
Ukończone FW-190 A7 FM-2
ODPOWIEDZ