[R] Polonez Milicja Answer 1:25

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

A&M
Posty: 30
Rejestracja: wt gru 28 2004, 23:42
Lokalizacja: Łódź
x 1

Re: [R] Polonez Milicja Answer 1:25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: A&M »

Tylko zastanawiam się co to za tworzywo, które nacina w paseczki a potem robi na tym reflektory ?
Prawdopodobnie jest to polistyren.
Pozdrawiam,
Arek
Awatar użytkownika
Paptopix
Posty: 27
Rejestracja: pn mar 01 2021, 15:32
x 3

Re: [R] Polonez Milicja Answer 1:25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Paptopix »

Założyłeś, że krążki na opony mają średnicę 24mm co już nie jest wymiarem 590,
no tak to racja jest dokładnie 23,59... myślę że te 0,4 mm idąc na pewien kompromis można pominąć ;-). Nie studiowałem tematu dalej, bo uznałem że skoro autorowi wymiary wyszły takie same to pewnie jest ok.
Wbrew temu co napisałeś szerokość opon w klejonym modelu nie jest 4mm,
tu się wkradła drobna omyłeczka z mojej strony, mianowicie chodziło o szerokość bieżnika a nie całej opony.
Obrazek
Poszerzyłeś opony, ale czy zachowałeś prawidłowy rozstaw kół, z ostatniego zdjęcia wynika, że jest on zbyt duży.
W modelach kartonowych samochodów osobowych takich jak np.Polonez każdy milimetr jest ważny, bo jego brak lub nadmiar, a co dopiero ich większa ilość powoduje od razu, że widać, że coś jest nie tak.
przerobiłem trochę to zawieszenie, nie wiem czy na lepsze, a wygląda to tak :
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Koguta, aby linie krawędziowe zniknęły należy na odpowiedni kolor podmalować i następnie oblać lakierem, aby się błyszczał.
a kogut tak :
Obrazek
--------------
Paptopix

Polonez Milicja, Polski Fiat 125p Milicja
Awatar użytkownika
Paptopix
Posty: 27
Rejestracja: pn mar 01 2021, 15:32
x 3

Re: [R] Polonez Milicja Answer 1:25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Paptopix »

Prawdopodobnie jest to polistyren.
cos takiego ? https://www.modelarzsklep.pl/tamiya-701 ... 14130.html
--------------
Paptopix

Polonez Milicja, Polski Fiat 125p Milicja
Sztuk 4

Re: [R] Polonez Milicja Answer 1:25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sztuk 4 »

Odezwałem się w temacie tylko dlatego, że były sygnały wśród sklejających ten model, że coś nie jest tak ze średnicą kół lub zbyt małą przestrzenią na ich montaż, co widać na przykład w linku, który tu podałem.
Ekstra, że coś zmieniasz w modelu, ale zmieniając nie dokładaj do błędów modelu jeszcze swoich.
Zdjęć Polonezów milicyjnych i cywilnych jest w sieci mnóstw i na ich bazie można korygować wygląd części kartonowych, jeżeli się chce, a Ty to robisz :
https://otoklasyki.pl/245/fso-polonez-1 ... ieski-1989
Wracając do średnicy kół to przede wszystkim montowano koła 165, 175, a następnie 185, istotne też jest zamontowanie karoserii względem podwozia.
Jeżeli chodzi o rozstaw kół w Polonezie to jest dla przednich :
1314mm co w skali 1:25 daje 52,56, a dla tylnych 1292mm co daje w skali 51,68.
Koguta warto przed taką operacją przeszlifować, aby był gładki, przy okazji zmieniania części to zwróć uwagę na wygląd wycieraczek przednich i tylnych względem ich wyglądu i mocowania tych na zdjęciach.
Antenę też można wkleić prostą w myśl zasady - po to dokładam nowe części, aby poprawić wygląd modelu, a nie odwrotnie.
W życiu się nie spotkałeś z folią grubszą niż 0,1 - 02, mm, przecież to często spotykana rzecz np. w opakowaniach ?
Hator
Posty: 98
Rejestracja: sob maja 01 2010, 18:36
Lokalizacja: Bielsk Podlaski
Kontakt:

Re: [R] Polonez Milicja Answer 1:25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Hator »

Opracowanie modelu nie jest takie złe, choć można było zadbać o profilowanie boków, tak, jak w opracowaniu Polskiego Fiata 125p ze "Świata z Kartonu". Tutaj łukowate linie obrysowe drzwi dają po oczach. Inni autorzy. Sam model robi pozytywne wrażenie.
Jak się uprzesz, to skleisz każdy, nawet źle opracowany model :)))
Kartonowy Tur Bielska Majówka Modelarska 2022
Awatar użytkownika
PITERPANZER
Posty: 516
Rejestracja: sob mar 19 2005, 18:09
Lokalizacja: Gdańsk
x 1

Re: [R] Polonez Milicja Answer 1:25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: PITERPANZER »

Efekt całkiem niezły jak na "złe" opracowanie, ale błędu się nie ustrzegłeś dając wydech po stronie lewej. Był po prawej stronie pojazdu.
Zbyt wiele razy siedziałem pod swoim "kantem" rocznik 1978 naprawiając go, żeby teraz to przeoczyć ;-)
Pozdrawiam i zapraszam PITERPANZER
ZAPRASZAM NA FORUM BROŃ PANCERNA W SKALI 1-25
Obrazek
ODPOWIEDZ