Witam

Hyde Park czyli "magiel" ale w granicach rozsądku

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Tomasz Dusza
Posty: 40
Rejestracja: wt sie 17 2021, 18:20
Lokalizacja: Łódź

Witam

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomasz Dusza »

Witam

Jestem tutaj nowy ponieważ zaczynam przygode z modelarstwem kartonowym. Dopiero się ucze i jestem jeszcze na etapie kompletowania narzędzi do sklejania. I tak może przy okazji się zapytam. Zamówiłem sobie wybijaki o średnicy od 0,5 do 5 mm. Nie wiem czy to jest wystarczające ale czy przydadzą mi się również te o większej średnicy powyżej 5mm?? Warto kupować?
Także jeszcze raz serdecznie witam wszystkich modelarzy i pozdrawiam!
Pozdrawiam

Tomasz Dusza
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2112
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 134

Re: Witam

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Witamy na forum!
Przydać może się wszystko – to, co kupisz, zależy od twoich zainteresowań i kasy.
Zobacz też tutaj.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3195
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 97

Re: Witam

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Witamy na Forum.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
skarczew
Posty: 112
Rejestracja: czw lis 03 2016, 17:06
x 11

Re: Witam

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: skarczew »

Witaj,

Zamiast dużych wybijaków możesz też użyć sztanc biopsyjnych - są dostępne m.in. rozmiary 6, 8mm.
Osobiście przydają mi się średnio raz na ruski rok - ale lepiej je mieć, niż nie mieć ;) .
Poza modelarstwem wspomniane wybijaki mogą się też przydać w tzw. gospodarstwie domowym ;) .

Zaś do większych kółek to już można zacząć używać cyrkla tnącego.
Tomasz Dusza
Posty: 40
Rejestracja: wt sie 17 2021, 18:20
Lokalizacja: Łódź

Re: Witam

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomasz Dusza »

No właśnie dzisiaj mają dojść wspomniane wybijaki i cyrkiel tnący olfy. Jeszcze się chciałem spytać o retuszowanie. Co lepiej używać, suche pastele czy może kupować farbki modelarskie pactry albo vallejo pod dany kolor? No bo ja się pośpieszyłem i kupiłem zestaw suchych pasteli Koh-i-noor, jest tam 48 kolorów. Tylko nie wiem czy dobrze zrobiłem. Zresztą z drugiej strony przydadzą mi się do weatheringu.
Pozdrawiam

Tomasz Dusza
skarczew
Posty: 112
Rejestracja: czw lis 03 2016, 17:06
x 11

Re: Witam

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: skarczew »

Najlepiej używać to co nam pasuje :D .

Pastele na pewno przydadzą się do weatheringu. Ale z retuszem krawędzi przy ich użyciu może być ten problem że trzeba by je dodatkowo zabezpieczyć.
Farby Vallejo są ok; można kupować farbkę pod dany kolor - albo też kupić kilka barw podstawowych i przy ich użyciu wymieszać samodzielnie kolor docelowy.
Z innych producentów można rozważyć np. Niebieską (pod pędzel) serię farb Hataka (zwykłe, lub Mini).
ODPOWIEDZ