[R] Bombarda - hufnica polowa "Modelik" skala 1:9 Standard

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
RobertM
Posty: 8
Rejestracja: pt mar 26 2021, 15:56
x 6

[R] Bombarda - hufnica polowa "Modelik" skala 1:9 Standard

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: RobertM »

Witam.
To mój drugi model, który prezentuję na tym forum. Tym razem jest to Bombarda wydawnictwa „Modelik” w skali 1:9.
Model wykonałem w czasie ponad 100 godzin. Plany „Modelika” z końca lat ’90 nie są wykonane komputerowo więc trzeba się liczyć z koniecznością wielokrotnego przymierzania części przed ich sklejeniem. Model skleiłem z standardzie choć na początku zamierzałem go pomalować lub wykonać po prostu w całości z balsy. Wykonałem przelotową lufę – można by z niej nawet wystrzelić ale chyba tylko raz :shock: . Trasowałem linię słojów drewna na większych elementach. Do wykonania otworów zakupiłem dziurkacz kaletniczy. Wykonałem dodatkowo ładownicę prochu oraz ubijak. Nie wiem czy to fachowe określenia z epoki ale opisują funkcje tych gadżetów. Koła wykonałem inną metodą niż w opisie. Dodatkowo musiałem wykonać specjalny przyrząd do centrowania kół przez co udało się je skleić z dokładnością do 0,5 mm. Co nie wyszło? Mogłem precyzyjniej wyciąć niektóre małe elementy. No foto widzę, że można poprawić retusz i usunąć kłaczki z wacików od wycierania nadmiaru retuszu. Nie zawsze zgadzają się też słoje drewna na kołach i piastach tzn czasami się pokrywają a czasami nie. Zresztą chyba nie da się tego ustawić do końca idealnie.
Dodatkowo wykonam z kartonu widoczny na rysunku „grill” (foto dodam później). Zastanawiam się także nad beczką ale musiałbym kupić jeszcze jedną lub dwie wycinanki ze względu na specyfikę słoi drewna. Model wykonałem z dwóch wycinanek – druga była potrzebna do wykonania ładownicy i ubijaka. Dwa razy wycinałem także obręcze kół. Raz cyrklem do wycinania kółek Olfy – niestety nie wyszły dobrze ponieważ wewnętrzne krzywizny kół nie są rysowane przy pomocy cyrkla tylko od krzywika.
Materiały: samochodowy lakier tzw klar do dwustronnego zagruntowania arkuszy wycinanki w celu uzyskania efektu półmatu, modelu Humbrol MATT 113 - retusz oraz Revell SM302 – nitowane opaski, trawa Faller. Drut różnej średnicy, szpilki, łańcuszek, patyczek drewniany. Płótno barwione w herbacie, nity 0,8 mm oraz 1,00 mm.
Kleje: butapren, cyjanoakrylowy, poliuretanowy, wikol.
Pozdrawiam wszystkich Modelarzy.
Robert

Fotki znajdują się kilka postów niżej :D
Ostatnio zmieniony wt maja 11 2021, 7:45 przez RobertM, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2829
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 786

Re: [R] Bombarda - hufnica polowa "Modelik" skala 1:9 Standard

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Ciężko widzę walczysz z tymi zdjęciami :mrgreen:
Nie znam się na fotosiku ale te obecne linki nie prowadzą do zdjęć w pełnym rozmiarze. Te które wstawiłeś na początku były do pełnego zdjęcia. I po wstawieniu kopii linku między znaczniki img było ok.
Jakoś automatycznie generowałeś kody?

A bombarda bajka :spoko:
Powalcz jeszcze ze zdjęciami, bo klikanie tych linków jest irytujące, a warto popatrzeć.
Ostatnio zmieniony czw maja 20 2021, 21:19 przez gk, łącznie zmieniany 1 raz.
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3213
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 98

Re: [R] Bombarda - hufnica polowa "Modelik" skala 1:9 Standard

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Ładnie, czysto wykonany model ale te imitacje słojów drewna są jednak wg mnie trochę zbyt przewymiarowane.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
RobertM
Posty: 8
Rejestracja: pt mar 26 2021, 15:56
x 6

Re: [R] Bombarda - hufnica polowa "Modelik" skala 1:9 Standard

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: RobertM »

Tempest pisze: pt maja 07 2021, 11:31 Ładnie, czysto wykonany model ale te imitacje słojów drewna są jednak wg mnie trochę zbyt przewymiarowane.

Trasowanie słojów drewna wypisanym długopisem to głębokość max 0,1 mm... no chyba, że chodziło Ci o sam układ słojów ale to już jest pomysł autora wycinanki :D
gk pisze: czw maja 06 2021, 20:48 Ciężko widzę walczysz z tymi zdjęciami :mrgreen:
Edit:

o da się ;-)
Nie wiem jak Ci się udało wkleić foto :( Daj daj znać na priv jak to zrobiłeś. Z góry dziękuję :D
Awatar użytkownika
kl43
Posty: 76
Rejestracja: ndz kwie 19 2020, 20:44
x 8

Re: [R] Bombarda - hufnica polowa "Modelik" skala 1:9 Standard

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kl43 »

Wstawianie zdjęć krok po kroczku
1) logujesz się do Fotosika
2) klikasz na zakładkę zarządzaj zdjęciami
3) wybierasz album z którego zdjęciami chcesz się pochwalić
4) wybierasz zakładkę- zarządzaj zdjęciami w albumie
5) klikasz dwukrotnie na wybrane zdjęcie
6) klikasz prawym przyciskiem myszy na wyświetlonym zdjęciu i z menu wybierasz - kopiuj link obrazu
7) w edytorze postu wybierasz zakładkę - wstaw obrazek i klikasz na nią
8) klikasz na pulsujący kursor i w tym miejscu wklejasz skopiowany link zdjęcia
9) i to wszystko
pozdrawiam Krzysztof :papa:
RobertM
Posty: 8
Rejestracja: pt mar 26 2021, 15:56
x 6

Re: [R] Bombarda - hufnica polowa "Modelik" skala 1:9 Standard

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: RobertM »

Dziękuję za pomoc :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
kl43
Posty: 76
Rejestracja: ndz kwie 19 2020, 20:44
x 8

Re: [R] Bombarda - hufnica polowa "Modelik" skala 1:9 Standard

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kl43 »

RobertM pisze: wt maja 11 2021, 7:34 Dziękuję za pomoc
Ku chwale Kartonwork!
Model extra, tylko te drewniane koła bez metalowych obręczy dziwnie wyglądają.
pozdrawiam Krzysztof
RobertM
Posty: 8
Rejestracja: pt mar 26 2021, 15:56
x 6

Re: [R] Bombarda - hufnica polowa "Modelik" skala 1:9 Standard

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: RobertM »

Też się zastanawiałem czy nie zrobić stalowych obręczy z nitami ale standard to standard :)

Zrobiłem metalowy grill.

Obrazek
lacek
Posty: 4
Rejestracja: czw sty 19 2017, 21:50
x 1

Re: [R] Bombarda - hufnica polowa "Modelik" skala 1:9 Standard

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lacek »

Bardzo czysta robota. Tak na marginesie, ktoś kto projektował ten model to chyba nie widział deski na oczy :) Strasznie "plastikowo" wygląda to drewno.
Znaczy odstępy między słojami mogą być takie duże, jeśli linie słojów idą prawie równolegle do płaszczyzny gdzie są wycięte. Ale wtedy na płaszcyźnie prostopadłej by szło gęsto :) Tak jakby zrobić średniowieczny zamek ale wykończyć go tak, że widać, że to kliknier, a nie kamień/cegły.
ODPOWIEDZ