[R/G] S/S Krosno (1:100 GPM)

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2144
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 149

Re: [R] S/S Krosno (1:100 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Psia kość, „znowu“ muszę podziwiać; listki nawiewników sklejone po mistrzowsku, jak tak to w ogóle można zrobić?
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
kl43
Posty: 76
Rejestracja: ndz kwie 19 2020, 20:44
x 8

Re: [R] S/S Krosno (1:100 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kl43 »

No i gitara
gk pisze: ndz cze 14 2020, 20:03 Może gdyby jeszcze nie linie obrysu to już w ogóle byłoby super.
Za młodych lat starałem się wycinać po wewnętrznej stronie linii
pozdrawiam Krzysztof
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3226
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 100

Re: [R] S/S Krosno (1:100 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Za młodych lat starałem się wycinać po wewnętrznej stronie linii
Ale to zależy chyba od projektu wycinanki po której stronie linii wycinać co powinno być opisane w instrukcji choć wydaje mi się oczywiste aby ciąć po zewnętrznej. Czasami napotkać można zalecenie aby ciąć po linii, czyli jak rozumiem trzeba trafić w środek tejże. Ja za młodych lat, nie ważne po której stronie linii wycinałem bo się tym chyba nie przejmowałem, jak i tzw. retuszem także, to zawsze udało mi się model (oprócz mojego pierwszego modelu kartonowego Santa Marii w którym poległem na poszyciu) jakoś skleić. W dzisiejszych czasach liczą się czasami dziesiąte a może i setne części milimetra aby się udało poskładać te papierki do kupy.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
kl43
Posty: 76
Rejestracja: ndz kwie 19 2020, 20:44
x 8

Re: [R] S/S Krosno (1:100 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kl43 »

Tempest pisze: wt cze 16 2020, 2:04 Ale to zależy chyba od projektu wycinanki po której stronie linii wycinać co powinno być opisane w instrukcji choć wydaje mi się oczywiste aby ciąć po zewnętrznej.
Praktyka zawsze koryguje teorię.
Pozdrawiam Krzysztof
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3226
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 100

Re: [R] S/S Krosno (1:100 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Praktyka zawsze koryguje teorię.
Czyli trzeba kupić 3 wycinanki.

W pierwszej tnie się po linii, w drugiej po wewnętrznej a w trzeciej po zewnętrznej. Wtedy praktycznie wyjdzie czy to pasuje czy nie. ;-)
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
kl43
Posty: 76
Rejestracja: ndz kwie 19 2020, 20:44
x 8

Re: [R] S/S Krosno (1:100 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kl43 »

Tempest pisze: wt cze 16 2020, 22:28 Czyli trzeba kupić 3 wycinanki.
I to jest słuszna koncepcja.
pozdrawiam Krzysztof
Awatar użytkownika
Kemot
Posty: 505
Rejestracja: pn mar 17 2003, 11:37
Lokalizacja: Kielce
x 11

Re: [R] S/S Krosno (1:100 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kemot »

Mógłbym prosić (przy okazji kolejnych zdjęć) o jakiś odnośnik pokazujący rozmiar detali? Te fajki wyglądają na ogromne, jakby dało się je nałożyć na palec u dłoni dorosłego faceta. A tu czytam, że otwór w pokładzie to zaledwie 5mm.

Swoją drogą jak wyciąłeś tak duże otwory na gotowym modelu? Te lance są aż tak ostre? Czy to było cięte metodą wiercenia? Przecież pokład w tym modelu był podklejony tekturką.

Czekam na kolejne postępy, bo oglądanie Twoich modeli to uczta dla oka.
pzdr
Kemot
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2859
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 806

Re: [R] S/S Krosno (1:100 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Kemot pisze: czw cze 18 2020, 10:03 Te fajki wyglądają na ogromne, jakby dało się je nałożyć na palec u dłoni dorosłego faceta.
Kemot,
one są ogromne, przecież 5 mm to bardzo dużo w naszej zabawie.
Niemniej, nie są aż tak ogromne żeby je wetknąć na palucha. Próbowałem. Na palec lichockiej nie ma szans ich wetknąć. Na mały palec tylko czubek wchodzi w gardło. :haha:
A mam palce pianisty :haha: :haha:
(za dziecka 8 lat nauki w klasie mi.n. fortepianu :mrgreen: )

Na razie nowych zdjęć nie ma, bo tydzień nadmiernie obciążony pracą zawodową i nie ma czasu i siły kleić. Mam jednak dziobowy nawiewnik jeszcze nie wklejony, więc dla porównania trzasnąłem foto ze skalpelem znanej firmy, którego wielkość pewnie każdy kojarzy:

Obrazek
Kemot pisze: czw cze 18 2020, 10:03 Swoją drogą jak wyciąłeś tak duże otwory na gotowym modelu?
Sztance biopsyjne są bardzo ostre. Podkład jest naklejony na szajstekturę (piwną). Nie było żadnego problemu z wycięciem. Pod spodem jest podłużnica a na wierzchu całość usztywnia "prostokąt" ze zrębnic luków. Lekki nacisk połączony z obrotem i dziury wycięte.
Heinrich Kosmala pisze: pn cze 15 2020, 9:43 jak tak to w ogóle można zrobić?
Heniu,
jak detal jest dobrze zaprojektowany to 3/4 roboty już zrobione. Ja tylko uważnie wycinałem i skleiłem na styk klejem w płynie sklejone uprzednio "krążki". Ważne by zgadzał się ich obwód. Wtedy dobrze wychodzi. Między listkami nie ma retuszu - od którego, po obserwacji naprawdę dobrych prac innych kartoniarzy, staram się odchodzić zupełnie. Retusz tylko na krawędziach widocznych, do których nic się nie przykleja.
kl43 pisze: pn cze 15 2020, 16:07 wycinać po wewnętrznej stronie linii
Można. Nie zawsze jednak. Warunek jest jeden żeby to miało sens - oba sąsiadujące elementy trzeba wyciąć tak, by ich obwód pozostawał identyczny. W tym konkretnym przypadku skrócenie elementów o linie obrysu między rurką a pierwszym "krążkiem" spowodowałoby widoczny uskok między elementami.

pzdr Grzegorz
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Hastur
Posty: 421
Rejestracja: ndz sie 29 2010, 23:33
Lokalizacja: Kołobrzeg
x 47

Re: [R] S/S Krosno (1:100 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Hastur »

To wszystko prawda, znaczy jak takie toto skleić, ale i tak ci wyszły bardzo zacnie te nawiewniki.
Ja niby sklejam w ten sam sposób, a efekt taki sobie. ;)
Awatar użytkownika
kl43
Posty: 76
Rejestracja: ndz kwie 19 2020, 20:44
x 8

Re: [R] S/S Krosno (1:100 GPM)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kl43 »

Tak czy siak,wyszło extra.
Zawsze można pokusić się o retusz.
pozdrawiam Krzysztof
ODPOWIEDZ