[R/G] Curtiss Tomahawk IIB (1/33 AH)

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
pulpetto
Posty: 672
Rejestracja: pt sty 30 2004, 9:26
Lokalizacja: Radom
x 20

Re: [R] Curtiss Tomahawk IIB (1/33 AH)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pulpetto »

No ładne cacko....
Klub Modelarsko-Historyczny Sokół Radom
Awatar użytkownika
BERP
Posty: 107
Rejestracja: śr cze 22 2005, 9:55

Re: [R] Curtiss Tomahawk IIB (1/33 AH)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: BERP »

Modelarstwo, które uwielbiam czysto, sterylnie, zdjęcia wołają „patrz na mnie” , dla mnie super relacja, która po części motywuje mnie do powrotu i klejenia.
Czyta to Rowin, więc dodam że On mnie najbardziej zmotywował ;-) ;-) do powrotu, ja staram się zrobić wersję Curtiss P-40E.

Z niecierpliwością czekam na kolejne postępy z budowy i powodzenia!
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2770
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 733

Re: [R] Curtiss Tomahawk IIB (1/33 AH)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Panowie,
nie żebym był przesądny, ale żebyście nie zapeszyli :)
Stare przysłowie pszczół mówi "nie chwal dnia przed zachodem słońca", a jeszcze starsze " modelarza poznaje się po tym nie jak zaczyna, a jak kończy" :haha:
Niemniej, dziękuję.

Tymczasem złożyłem szkielet skrzydeł. Bez mrożących krew w żyłach historii. Jak klocki. Choć mam pewną wątpliwość, gdyż krawędzie wyciętych laserem elementów nie są pod kątem prostym, a pod leciutkim skosem. Czy to będzie miało na coś wpływ? Mam nadzieję, że nie.
Nie planuję też niczym wypełniać szkieletu. Może ewentualnie podkleję poszycie skrzydeł. Się zobaczy.

Oto i on:

Obrazek

Obrazek

Przyłożony do kadłuba:

Obrazek

I porównanie z bratem (a w zasadzie kuzynem) mniejszym:

Obrazek

:usmiech:

pzdr Grzegorz
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
michal84
Posty: 295
Rejestracja: ndz maja 17 2015, 14:18
Lokalizacja: Gdynia
x 44

Re: [R] Curtiss Tomahawk IIB (1/33 AH)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: michal84 »

Dobrze znów widzieć Cię w akcji : )
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2770
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 733

Re: [R] Curtiss Tomahawk IIB (1/33 AH)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Michał, Ciebie też dobrze widzieć :piwo:

Chwilowo wpadłem w ciąg modelowy :haha:, więc trzeba korzystać, bo nie wiadomo jak długo ten stan potrwa.
Kontynuuję budowę skrzydeł.
Wg instrukcji wnęki podwozia mają opierać się o dźwigar główny i dźwigar tylny. Wydaje się to cokolwiek niemożliwe :mrgreen: :

Obrazek

Obrazek

Ukształtowałem poszycie lewego skrzydła. Działałem powoli i metodycznie, a wręcz pieszczotliwie :haha:. Niestety na przy końcu oklejki, tam gdzie promień gięcia największy, za mocno przycisnąłem i pojawiły się leciutkie pęknięcia kartonu (koloru) na krawędzi natarcia.

Obrazek

Obrazek

W celu wzmocnienia oklejki skrzydła i zmniejszania ryzyka uginania poszycia pomiędzy dźwigarami i żebrami, okleiłem poszycie od środka kartonem:

Obrazek

Poszycie stało się sztywniejsze i mniej podatne na ugięcia. Nie niweluje to rzecz jasna ryzyka. Do tego trzeba by wypełnić przestrzeń między dźwigarami.
Jeszcze na foto załapał się reflektor:

Obrazek


pzdr Grzegorz
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Hastur
Posty: 421
Rejestracja: ndz sie 29 2010, 23:33
Lokalizacja: Kołobrzeg
x 47

Re: [R] Curtiss Tomahawk IIB (1/33 AH)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Hastur »

No bardzo ładnie. Kibicuję oczywiście, ale doczekać się nie mogę wspomnianego statku.
Zwłaszcza że ma być duży... ;)
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2770
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 733

Re: [R] Curtiss Tomahawk IIB (1/33 AH)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Do oklejania szkieletu płata poszyciem podchodziłem w duszą na ramieniu. Jednak jak się okazało nie taki diabeł straszny.
Do przyklejenia oklejek wybrałem butapren i to w wariancie "klasycznym" czyli smarowane obie powierzchnie (krawędzie wręg i stykające się z nimi powierzchnie poszycia. Wariant dość "ostateczny", że tak powiem, nie dający szans na poprawki. Wcześniej kilkakrotnie poćwiczyłem gdzie co przykładać i jak oklejać. Na sucho wychodziło dobrze. Podobnie jak z klejem. W sumie nie miałem problemów. Samo oklejanie jednego skrzydła trwało łącznie z 10 sekund, po 5 na górę dół. Wyszła mi wprawdzie lekka szczelinka pomiędzy lewą i prawą oklejką przy natarciu płata (ok. 0,5 mm) ale raczej bez wpływu na cokolwiek.
Powierzchnie są gładkie i nie pozapadane. Od spodu płata pod światło jedno żeberko się wyróżnia - chyba nie doszlifowałem go należycie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na prawym skrzydle rozjechały się nieco miejsca mocowania żeberek klapy. Powód - źle wklejona oklejka na dźwigar. A w zasadzie - za wcześnie wklejona. Lepiej je dokleić po montażu poszycia. wtedy się trafi idealnie bez kłopotów. Jak coś białego będzie wystawać, to retusz zaradzi:

Obrazek

Z kawałkiem kadłuba:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak na razie największym problemem wydaje się minimalne skręcenie w lewo oklejki tyłu kadłuba. Mam nadzieję jednak, że uda się to zniwelować wizualnie przy montażu stateczników.

Fajny jest ten projekt. Takie spasowanie, że mucha nie siada. Jest pracochłonny. Opisywanie go jako trudny, jest chyba przesadzone. Jest po prostu pracochłonny i wymagający dokładności. Zaczynam rozumieć zadeklarowanych zwolenników klejenia tego wydawnictwa :mrgreen: .
Hastur pisze: śr lis 27 2019, 20:17 ... doczekać się nie mogę wspomnianego statku.
Zwłaszcza że ma być duży...
Hehe
Hastur taki średnio duży (80 cm):

Obrazek

Może na łikend trzasnę sobie szkielecik.

pzdr Grzegorz
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
bestialsko
Posty: 254
Rejestracja: sob lut 20 2010, 16:23
Lokalizacja: Kraków
x 101

Re: [R] Curtiss Tomahawk IIB (1/33 AH)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bestialsko »

Ale gładziuśki.
Kiwnięcie na końcu kadłuba wygląda na konsekwencję niedokładności przy oklejaniu kabiny. Po zamontowaniu ogona nie powinno być nic widać.

Czy ten egzemplarz był transportowany na miejsce przeznaczenia lotniskowcem? :haha:
Pzdr.
BES.
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2770
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 733

Re: [R] Curtiss Tomahawk IIB (1/33 AH)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

bestialsko pisze: pt lis 29 2019, 22:07 ...Czy ten egzemplarz był transportowany na miejsce przeznaczenia lotniskowcem? :haha:
Statkiem towarowym :chytry:

pzdr Grzegorz
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2770
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 733

Re: [R] Curtiss Tomahawk IIB (1/33 AH)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Dla starych wyjadaczy sprawa jest jasna, ale może jest ktoś, kto się głowi jak wyciąć małe detale z dziurami w środku na dodatek.
Żeberka klap = dużo drobnych elementów z otworami w środku. Na zdjęcie zestaw startowy:

Obrazek

Żebra są sklejone z dwóch warstw kartonu. Wg mnie dobrze jest zacząć od wycięcia wszystkiego w środku. Wycinanie kształtów owalnych:

Obrazek

Wszystkie elementy wycięte wstępnie z marginesem około 0,5 -1 mm. W ten sposób aby część odcinana byłą węższa od detalu który ma nam zostać. Powoduje to, że dziobiąc skalpelem, czy tnąc od linijki - kiedy jest rozpychanie materiału przez ostrze - fragment odcinany się odkształca, a detal pozostaje nienaruszony. Można łatwo wyciąć wąskie (nawet ażurowe) elementy:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozostało wyretuszować krawędzie widoczne. Te które są klejone pozostawiłem białe, klej lepiej łapie. Przykleić na miejsca i wsadzić drucik.
Gotowe:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

pzdr Grzegorz
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
ODPOWIEDZ