[R] Kawasaki Ki-61 Hien Tei MH

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2056
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 109

Re: [R] Kawasaki Ki-61 Hien Tei MH

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Czernidło do fototrawek powinno dać radę, choć sam jeszcze do ramek tego nie używałem. Czerniłem natomiast drut miedziany robiąc działko do Airacobry.
http://kartonwork.pl/forum/viewtopic.ph ... 6&start=70
Zaczerniło się bardzo dobrze.
Myślę że warto spróbować a i ja chyba też będę robił w ten sposób w przyszłości. Przyznam szczerze że do tej pory na to nie wpadłem i malowałem ramki farbą... Człowiek całe życie się uczy... :haha:
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
AZBEST
Posty: 20
Rejestracja: śr paź 05 2016, 20:17
Lokalizacja: Freren / Niemcy
x 1

Re: [R] Kawasaki Ki-61 Hien Tei MH

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: AZBEST »

Jak tam Kamilu masz jakieś nowe fotki z postepami?
Awatar użytkownika
Camilllo
Posty: 482
Rejestracja: sob gru 19 2009, 22:07
Lokalizacja: Włocławek
x 21

Re: [R] Kawasaki Ki-61 Hien Tei MH

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Camilllo »

Świąteczna przerwa w hangarze, robotnicy muszą się nażreć :haha:.
Obrazek
Awatar użytkownika
Camilllo
Posty: 482
Rejestracja: sob gru 19 2009, 22:07
Lokalizacja: Włocławek
x 21

Re: [R] Kawasaki Ki-61 Hien Tei MH

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Camilllo »

Trochę czasu minęło od ostatniej aktualizacji, ale postępy są i to nawet dość znaczne. Z rozpędu nad pracami przy modelu, zapomniałem zrobić zdjęć, kiedy przedział radiowy był otwarty od dołu. Teraz nie wiele widać, ale postaram się jeszcze zrobić zdjęcie środka. Z bebechów mam aktualnie jedynie zdjęcie układu sterowania w częściach, poza nim w przedziale za kabiną, jest instalacja tlenowa, radio, troche kabli i przewodów. Ponadto model zawierał podłużnice i oczywiście wręgi. Wszystko ładnie się spasowało, z przodu muszę zrobić jeszcze działka, ale najpierw postanowiłem powalczyć z poszyciem zewnętrznym, żeby zobaczyć jak pasuje. Na razie na sucho przyłożone, dość ładnie siadło, na zdjęciach akurat się przesunęło, raczej nie widać problemów. Kawasaki powoli zaczyna nabierać kształtów :) .
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
AZBEST
Posty: 20
Rejestracja: śr paź 05 2016, 20:17
Lokalizacja: Freren / Niemcy
x 1

Re: [R] Kawasaki Ki-61 Hien Tei MH

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: AZBEST »

No stary świetna robota. Jest na czym oko zawiesić.
Awatar użytkownika
Camilllo
Posty: 482
Rejestracja: sob gru 19 2009, 22:07
Lokalizacja: Włocławek
x 21

Re: [R] Kawasaki Ki-61 Hien Tei MH

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Camilllo »

No i w końcu wybrnąłem z kadłuba. Nie wygląda super, nawet słabo w paru miejscach, ale przyznam, że posłużył mi jako obiekt eksperymentów. Tak jak cały ten model zresztą. Kadłub za kabiną składa się z czterech segmentów, każdy sklejałem w nieco inny sposób, każdy był nieco inaczej łączony z poprzednim i inaczej retuszowany (częściowo także ze względu na specyfikę elementów). Myślę, że jest progres ostatniego w stosunku do pierwszego. Tak po krótce, segment z włazem (przy okazji muszę te farfocle usunąć) oraz następny z pierwszą połowa hinomaru skleiłem razem i nasunąłem na kadłub. Nie użyłem tutaj pasków łączących (bałem się o krowie żebra), ani w poszyciu wewnętrznym, ani zewnętrznym, wszystko jest na styk. Szkoda, że poszycia nie są różnych długości tak aby stanowiły sklejki, tak jak ma to miejsce w okolicach kabiny i tuż za nią (świetny pomysł). Pierwszy pasek łączący jest pod hinomaru (swoją droga nie podoba mi się, że łączenie wypada na jego środku, no ale cóż życie), nie było sensu go unikać bo wręga była by za mała, to samo w ostatnim segmencie. Wschodzące słońce wymaga jeszcze poprawy retuszu niestety. Trzy pierwsze segmenty sklejałem bez retuszu, dopiero potem trochę poprawiałem, wyszło jak koszula ze spodni. Ostatni retuszowany przed sklejeniem, a dolny szew szlifowałem, tak żeby krawędź była cieńsza. Statecznik luzik, chociaż symbol 244 sentai nie do końca się zgrywa (z obu stron tak samo), raczej nie popełniłem błędu, bo wymiary są ok, widocznie jest przesunięcie w projekcie, ale to ujdzie. Muszę wkleić imitację zawiasu w ster kierunku (wycinanka przewiduje tylko jedną część - kadłubową), o ile sprawdza się to w sterze wysokości, to tutaj nie. Dziwna sprawa, bo model ma „fabrycznie” naniesiony weathering na niebieskie pasy, ale reszta kadłuba nie. Dodatkowo pasy mają takie brudzenie, że podkreśla ono miejsca łączeń. Generalnie miałem w planach brudzenie, więc coś powalczę w tej kwestii, wstępnie trochę przetarłem model pastelami, poprawię jeszcze na koniec. Powoli zabieram się za przód, ale tylko kadłub, silnik będzie na sam koniec, nie chce operować modelem z silnikiem na wierzchu, na pewno skończyło by się to źle. Choć nie jest to ideał, to podoba mi się coraz bardziej, świetna kolorystyka i linia kadłuba. Uff się rozpisałech.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Camilllo
Posty: 482
Rejestracja: sob gru 19 2009, 22:07
Lokalizacja: Włocławek
x 21

Re: [R] Kawasaki Ki-61 Hien Tei MH

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Camilllo »

Luty nie był łaskawy dla mnie pod względem dostępnego na klejenie czasu, ale coś tam powoli idzie. Aktualnie zajmuję się skrzydłami, i wygląda to już całkiem nieźle. Wszystko pasuje, nie ma niespodzianek, natomiast sam popełniłem mały błąd przy wnękach podwozia, który jednak jakoś ogarnę i powinno być ok. Od siebie dodałem mały łącznik mechanizmu składania goleni, tak żeby wyglądało to na wystający element siłownika znajdującego się w skrzydle, dodałem też wałki skrętne lotek, okablowanie karabinu Ho-103, jakieś inne kable tu i tam. Ponadto po raz pierwszy użyłem toczonych luf (Master), zastosowałem oksydę i metalizer. Ryzyka nie było w razie niepowodzenia, bo i tak ich nie widać hehe. Ale metoda przetestowana, jestem zadowolony. Do tego dodałem taśmę z amunicją (Eduard), co prawda od Browninga, ale kaliber się zgadza. W zasadzie Ho-103 to kopia M2 (poza chłodnicą i sposobem montażu lufy) więc wątpię, że amunicja jakoś drastycznie się różniła. Pozostaje przyklejenie poszycia i uzupełnienie detali, potem połączę skrzydła z kadłubem. Nie mogę się już doczekać tego etapu, wtedy można powiedzieć, że mam samolot, właściwie sam płatowiec ale to już coś. W międzyczasie powstała też sekcja dziobowa, tutaj trzeba wprowadzić małe poprawki w łączeniach segmentów, ale myślę, że będzie dobrze.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Camilllo
Posty: 482
Rejestracja: sob gru 19 2009, 22:07
Lokalizacja: Włocławek
x 21

Re: [R] Kawasaki Ki-61 Hien Tei MH

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Camilllo »

Prace przy kawasaki trwają, elementów na arkuszach już mało, ale nie znaczy to, że koniec blisko. Duże części się prawie skończyły zostały rodzynki. Aktualnie zrobiłem chłodnicę wraz z obudową (poza ruchomą częścią), dokończyłem największe elementy skrzydeł tj. końcówki, lotki, klapy, oprofilowania itd. Klapy zostaną przyklejone dopiero po tym jak samolot stanie na własnych nogach. Drut z którego zrobiony jest wałek skrętny wychylania klap idealnie się wpasował w otwory. Było jedno ale, to drut miedziany, więc niestety trzeba go jakoś zamaskować właściwszym kolorem, dla mnie malowanie po zamontowaniu go odpadało, malowanie przed tym bardziej bo bałbym się, że nie wejdzie albo uszkodzi wręgi. Trzeba go wsunąć w 10 otworów we wręgach, plus dwa elementy ramion wychylania klap (powinny być trzy). Potraktowałem go więc, płynem do oksydowania i wyszło jak dla mnie świetnie, antracyt z metalicznym refleksem. Lepsze to na pewno niż ruda miedź. No i najważniejsze, że średnica nie uległa zmianie, więc zamontowanie go to była formalność. Same wnęki wymagają jeszcze dopracowania, jak widać na zdęciach, brakuje tam też podłużnicy, która się powoli robi. Potem planuję dokończenie kabiny wraz z osłoną, żeby nie uszkodzić podwozia, a potem to już czysta przyjemność – silnik :D .
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
MiSza
Posty: 90
Rejestracja: czw cze 17 2004, 11:34
Lokalizacja: Inowrocław
x 3

Re: [R] Kawasaki Ki-61 Hien Tei MH

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: MiSza »

Pięknie...
Awatar użytkownika
Camilllo
Posty: 482
Rejestracja: sob gru 19 2009, 22:07
Lokalizacja: Włocławek
x 21

Re: [R] Kawasaki Ki-61 Hien Tei MH

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Camilllo »

Budowa modelu małymi krokami zmierza ku końcowi. Został w zasadzie silnik i śmigło i uzbrojenie kadłubowe. Silnik mam w sumie w dużej mierze zrobiony, chce jeszcze dorzucić to i owo. Wycinankowy nie jest zły, ale moim zdaniem lepiej będzie się prezentować z np. kablami, przewodami i śrubami w 3D niż w samym druku. Silnik ma delikatny weathering, który nie jest moją zasługą, ale na pewno coś też dodam od siebie. Śmigło i kołpak są żywiczne, wszystko ładnie pasuje, poza otworem na wał, trzeba rozwiercić. Sądzę, że jest tak zrobiony, ze względu na możliwość zrobienia modelu bez silnika, a więc i bez wału. Całe szczęście kompletny silnik wchodzi w komorę bez trudu, więc buduję go sobie na boku, nie muszę operować całym modelem. Zdaję sobie sprawę, że zdjęcia są prześwietlone, ale z braku czasu robione na szybko ze słabym światłem, więc potem je podkręciłem, zeby było widać co na nich jest :). Celowo nie wrzucam zdjęć całego samolotu, bo chcę to zostawić na galerię końcową, która może już niebawem. Powoli rodzi się we mnie odwiedzne pytanie - CO NASTĘPNE? :haha: .
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ