*[Galeria/Samolot] Jakowlew Jak-1b – ceva&rowin cooperation

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
rowin
Posty: 624
Rejestracja: wt kwie 13 2004, 16:33
Lokalizacja: Lublin/Waw
x 85

*[Galeria/Samolot] Jakowlew Jak-1b – ceva&rowin cooperation

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rowin »

Witam w kolejnej szybkiej wrzutce.

Temat to Jak-1B, Wydawnictwo Andrzej Haliński.
Model dobrze znany więc rozpisywać się o nim nie ma co. Co do relacji z budowy to jest ona prowadzona dość dokładnie do pewnego etapu, ale nie przeze mnie. Wygląda to tak . No właśnie jest to model zaczęty przez Wojtka i porzucony w trakcie klejenia, po wykonaniu dość kultowego już, „manewru cevy”, klejony przeze mnie bez jego wiedzy.

Model dostałem od BERPa równo rok temu podczas jego wizyty w moich skromnych progach. Nie mam w zwyczaju kończyć modeli zaczętych przez inne osoby, ale robić to po samym cevie to była czysta przyjemność :)

W trakcie klejenia posiłkowałem się dosyć mocno relacją Laszlika, która okazała się bardzo pomocna, a wręcz bym powiedział że niezbędna. Z grubsza nie polecam nikomu tego modelu, bo przejście przez jego budowę to była istna męczarnia i tylko dlatego skończyłem, żeby móc się pochwalić, że mam w kolekcji model sklejony na spółkę z tak zacnym modelarzem jak Wojtek. Tragicznie zaprojektowana jest chłodnica oraz całe podwozie, co powtarza się w wielu relacjach prowadzonych na forach. Te elementy wymagały sporych zmian i wielu domysłów, bo instrukcja mówiła niewiele. W dodatku wiele części było nieponumerowanych. Z rozmów z modelarzami wiem, że sytuacja została poprawiona w modelu Jak-1 z garbem, także jeżeli ktoś koniecznie chce mieć w kolekcji model Jaka-1, to lepiej brać się za ten drugi.

Część Wojtkową troszeczkę przerobiłem, bo nie mogłem przeżyć braku jakichkolwiek przewodów w kabinie, także wyrwałem fotel i wstawiłem kable wszędzie gdzie była możliwość. Dodałem również pasy z HGW, a następnie koła żywiczne z wydawnictwa AH oraz żywiczne rakiety w 1/32 nie pamiętam jakiego producenta.

Galeria znów podzielona na dwie części. Pierwsza przy sztucznym oświetleniu w pomieszczeniu oraz druga, przy naturalnym świetle w plenerze.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony czw gru 28 2017, 22:55 przez rowin, łącznie zmieniany 1 raz.
rowin
Posty: 624
Rejestracja: wt kwie 13 2004, 16:33
Lokalizacja: Lublin/Waw
x 85

Re: [Galeria] Jakowlew Jak-1b – ceva&rowin cooperation

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rowin »

Galeria plenerowa. Zrobiona razem z wrzucona wcześniej sesją P-40E. Dodam jeszcze, że przy budowie korzystałem z nowych książek wydawnictwa Kagero, Yakovlev Yak-1 Monographs Special Edition, są dwie części. To chyba obecnie najlepszy materiał ogólnodostępny na rynku.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zdjęcia mam nadzieję, że chwile w necie będą. W przypadku poprzedniej galerii mimo konta PRO został przekroczony transfer. Dokupiłem go trochę i powinno być ok. Ale jeżeli znów zdjęcia padną to trzeba będzie poczekać, aż transfer się wyzeruje. No i wtedy również poszukam kolejnego hostingu!

Raz jeszcze Wesołych Świąt, mam nadzieję, że u Wszystkich z nas znajdzie się chwila na naszą pasję. Tak pomiędzy karpiem a barszczem z uszkami!

Wszystkiego dobrego!
Ostatnio zmieniony czw gru 28 2017, 22:56 przez rowin, łącznie zmieniany 1 raz.
dr Manfred
Posty: 420
Rejestracja: pn cze 27 2005, 19:41
x 1

Re: [Galeria] Jakowlew Jak-1b – ceva&rowin cooperation

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: dr Manfred »

Ogromny szacunek za wykonanie. Można pomyśleć, że to nie karton, lecz jak jakiś Eduard czy inna Hasegawa w cztery-ósemce czy trzy-dwójce.
Wesołych świąt ;)
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2050
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 109

Re: [Galeria] Jakowlew Jak-1b – ceva&rowin cooperation

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Zazdrość... Rzecz straszna.
Przynajmniej mam tą pociechę że choć trochę przyczyniłem się do powstania tego modelu jego wcześniejszą budową. Niestety efekt nieporównywalny. Eeeeeech. Chyba kupię sobie jednak ten piecyk i wrocę do wiosła.
Wesołych Świąt Stary Wariacie. Pozdro!
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
jacob
Posty: 854
Rejestracja: pt sty 05 2007, 13:51
Lokalizacja: Warszawa
x 108

Re: [Galeria] Jakowlew Jak-1b – ceva&rowin cooperation

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jacob »

Najlepsza reklama modelarstwa kartonowego, świetny... Bardzo fajne brudzenie (jakieś oleje?), baaardzo podoba mi się pomysł i wykonanie "ublaszowienia" osłony przejścia kadłub/skrzydło, odrapania wyglądają naturalnie i są wiarygodnie rozmieszczone. Piękny model, gratuluje!
Awatar użytkownika
Sklejacz Maciej
Posty: 500
Rejestracja: ndz wrz 08 2013, 9:51
Lokalizacja: Luboń
x 65

Re: [Galeria] Jakowlew Jak-1b – ceva&rowin cooperation

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sklejacz Maciej »

Mam u siebie niedostępne zdjęcia, a bardzo szkoda, bo z tego co przeczytałem w postach warto bardzo było by tę galerię obejrzeć. Czy można coś z tym zrobić? Pozdrawiam.
obecnie zamrożony:Iskander M (MZKT 79300 Astrolog)

już po:T-72M, Opel Blitz 3,6S, SdKfz 233.
rowin
Posty: 624
Rejestracja: wt kwie 13 2004, 16:33
Lokalizacja: Lublin/Waw
x 85

Re: [Galeria] Jakowlew Jak-1b – ceva&rowin cooperation

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rowin »

Witam

Chłopaki dzięki za pozytywne komentarze. Co do galerii, to dzięki uprzejmości Jacoba można już zobaczyć zdjęcia, mimo przekroczonego transferu. Następnie będą one przerzucone na serwer forumowy przez admina, co zapewni im ciągłą dostępność.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
TRH
Posty: 216
Rejestracja: sob sty 03 2009, 11:03
Lokalizacja: Brzozów/Rzeszów
x 10

Re: [Galeria] Jakowlew Jak-1b – ceva&rowin cooperation

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: TRH »

Rewelacyjny model, :wooow: a prezentacja na zdjęciach plenerowych już totalnie wymiata. Wielkie gratulacje, pozdrawiam.
Na warsztacie:USS Gambier Bay.
Awatar użytkownika
Sklejacz Maciej
Posty: 500
Rejestracja: ndz wrz 08 2013, 9:51
Lokalizacja: Luboń
x 65

Re: [Galeria] Jakowlew Jak-1b – ceva&rowin cooperation

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sklejacz Maciej »

Model wyśmienity, gratuluję bardzo. Galeria plenerowa, fakt wielce wyborna, aż czekałem kiedy usłyszę pokrzykiwania obsługi na polowym lotnisku. Gratuluję i podziwiam. :spoko:
Pozdrawiam
obecnie zamrożony:Iskander M (MZKT 79300 Astrolog)

już po:T-72M, Opel Blitz 3,6S, SdKfz 233.
Awatar użytkownika
Tomasz D.
Admin
Posty: 2430
Rejestracja: wt lip 01 2003, 9:56
Lokalizacja: Nowogard
x 143

Re: [Galeria] Jakowlew Jak-1b – ceva&rowin cooperation

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomasz D. »

Fotki przerzucone i zabezpieczone dla potomnych :)
ODPOWIEDZ