Mustang czy by ZS

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
Sicore
Posty: 1263
Rejestracja: wt gru 16 2003, 9:59
Lokalizacja: FRA/LUZ
x 40

Mustang czy by ZS

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sicore »

Witam po długiej przerwie.

Relacja z lepienia Mustanga III, KA 3/2006. Miało być późniejsze wydanie, ale chyba już wyrosłem z pasków i ogólnie kolor nie podobał mi się. Nie chodzi, czy prawidłowy.

Miał to być model na szybko, przeca tyle dodatków do niego mam, a sam w sobie nieszczególnie skomplikowany. Dla rozruszania paluchów po przerwie i odpoczynku od rozgrzebanych modeli.
Robi się już ponad dwa lata...
Zacząłem od płata. Żywiczna wnęka nie pasowała za dobrze, z resztą część najbardziej mnie interesująca, była równie uboga, jak w standardzie w kartonie. Jakoś zrobiłem strukturę i utknęło, kolejny model zatrzymał się na wnękach podwozia. W międzyczasie szukałem dokumentacji do tego, skończyłem iszaka i porobiłem kilka innych kawałków tego modelu. Wyposażenie wnęk powstało w ostatnich miesiącach.
Ciężko znaleźć wartościowe zdjęcia do wersji B/C, wnęka w D była co najwyżej podobna. To co widać na zdjęciach, jest mniej więcej zgodne z oryginałem. Na tyle, na ile pozwalały otwory w rok wcześniej zrobionej strukturze i dokumentacja. Po oklejeniu płata poszyciem, sporo nie będzie widoczne, było robione tak, żeby było trochę więcej, niż potrzeba.

Obrazek

Obrazek

Obecnie zaczynam końcówki skrzydeł, mam cały ogon i zaczętą kabinę.
ZŁO SQUAD

Samuraj nie ma celu, tylko drogę.
Ki-61 . I-16 typ10 . MS.406 C1 . Bf-109D
Awatar użytkownika
QN
Posty: 1050
Rejestracja: czw gru 04 2003, 8:29
Lokalizacja: Stasi Las
x 123

Re: Mustang czy by ZS

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: QN »

Fajne, ale rozumiem Twój ból.

Mam takie dziwne wrażenie, że już coś podobnego próbowałem ulepić;-)
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2050
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 109

Re: Mustang czy by ZS

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Nie może być...
Łelkam bek! :haha:
Wygląda zajebi...e. Mnie się już tak nie chce, dlatego też tym większy respekt za chcenie...
Jedno tylko. Czemu podłużnice na sufitach Ci się rozjechały? Nie naklejałeś ich w miejscach gdzie były nadrukowane ich imitacje?
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Sicore
Posty: 1263
Rejestracja: wt gru 16 2003, 9:59
Lokalizacja: FRA/LUZ
x 40

Re: Mustang czy by ZS

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sicore »

Długo szukałem o co Ci chodzi. Faktycznie rozjechały, pewnie z 0.6mm, jakoś nie przywiązywałem wagi do tego. Z resztą ta część jest zamknięta.
ZŁO SQUAD

Samuraj nie ma celu, tylko drogę.
Ki-61 . I-16 typ10 . MS.406 C1 . Bf-109D
Awatar użytkownika
Sicore
Posty: 1263
Rejestracja: wt gru 16 2003, 9:59
Lokalizacja: FRA/LUZ
x 40

Re: Mustang czy by ZS

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sicore »

Gotowe skrzydło bez uzbrojenia.
Niby nic, a tyle pracy...
Poszycie z detalami zacząłem robić już dawno, jak utknąłem z wnękami. Lotki w ostatnich miesiącach, wraz z ogonem. Więc po skończeniu wręg zostało "tylko" okleić szkielet.

Od razu mówię, że nie wiem czemu brudzenie przy panelach dostępowych do uzbrojenia, wyszło tak mocno na fotkach. Może przesadziłem, ale nie aż tak, z resztą brudzenie będzie kontynuowane po sklejeniu całości. Płat lakierowany prawie do połysku, chcę ujednorodnić powierzchnię przed końcowym lakierem.
Jak widać oddzieliłem wspomniane panele, kilka detali i klapy, ale tylko na górze, by nie ingerować za mocno w projekt. Zawsze to coś ciekawszego, niż gładki kawałek kartonu. Te zabiegi, jak i zamknięcie klap podwozia mocno utrudniły dopasowanie poszycia do szkieletu, ale finalnie wyszło zadowalająco. Końcówki płatów, słabo mi szły, więc zostały pokryte CA, szlif, zamalowanie przetarć, lekkie wyrównanie kolorów aero i trochę brudzenia, by się nie wyróżniały.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W lotkach oddzieliłem trymery, dorobiona imitacja zawiasów i popychacz. Kierownice strug przerobione, ale i tak za wiele z tego nie widać.

Obrazek

Obrazek

Wyloty karabinów, tu jak i przy reflektorze, moje CA dopadła jakaś niemoc, więc lałem i lałem je, a one nie chciały schnąć...
Dodatkowo przejście z "rury" w poszycie powinno być łagodne, więc po szlifowaniu trzeba było wyretuszować. I znów coś poszło nie tak. Obecnie jest wersja: dalej nie kombinuję, bo jeszcze bardziej pogorszę. Ot niedoczyszczone okopcenia, na jakimś zdjęciu coś podobnego widziałem, więc dla mnie akceptowalne.

Obrazek

I tyle widać z wnęk, nie udało się idealnie pocelować z poszyciem, by zakryć żebra.

Obrazek

Obrazek

Zdjęcia w makro, w rzeczywistości nic nie widać.
ZŁO SQUAD

Samuraj nie ma celu, tylko drogę.
Ki-61 . I-16 typ10 . MS.406 C1 . Bf-109D
rowin
Posty: 624
Rejestracja: wt kwie 13 2004, 16:33
Lokalizacja: Lublin/Waw
x 85

Re: Mustang czy by ZS

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: rowin »

Fajnie ze znow pokazujesz kartonowe rzemioslo. Co jak co, ale wedlug mnie, jestes nieodzownym skladnikiem tego forum wraz ze swoimi modelami. Wiec dobrze by bylo jakbys efekty pracy modelarskiej pokazywal regularnie.
Co do samego modelu to standardowo wysoki poziom wiec nie ma sie co powtarzac, takze skupie sie na innych rzeczach. Masz racje ze brudzenie wokol klap wyglada dosc intensywnie, mam nadzieje ze pod koniec budowy zniwelujesz to zeby wygladalo bardziej naturalnie. Kolejna rzecza jest fakt oddzielenia klap na gornych powierzchniach, a na dolnych juz nie, skad takie rozwiazanie? No i ostatnia rzecz to przy takiej detalizacji mogles pokusic sie o zrobienie kloszy do lamp na spodniej stronie plata.
A przewody we wnece konkret! Z tymi zamknietymi drzwiami prezentuja sie swietnie. Czekam z niecierpliwoscia na kolejny update!

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Sicore
Posty: 1263
Rejestracja: wt gru 16 2003, 9:59
Lokalizacja: FRA/LUZ
x 40

Re: Mustang czy by ZS

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sicore »

Cześć
O jakich lampach mówisz? Pozycyjne są zrobione, tak samo jak i na górze, w identyfikacyjnych i tak nic nie widać. O innych lampach nie wiem.
Jak pisałem, nie wiem czemu to brudzenie tak wygląda na zdjęciach. Klap na dole nie oddzielałem, bo nie chciałem przesadzić z pocięciem poszycia, a sam model jest budowany z myślą o zamontowaniu na stałe do podstawki, więc i tak byłoby mało widoczne.
ZŁO SQUAD

Samuraj nie ma celu, tylko drogę.
Ki-61 . I-16 typ10 . MS.406 C1 . Bf-109D
Awatar użytkownika
greatgonzo
Posty: 283
Rejestracja: pt lis 30 2007, 22:45
Lokalizacja: Giżycko
x 10

Re: Mustang czy by ZS

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: greatgonzo »

Widzę, że kartonowy zestaw powtarza błąd w umiejscowieniu wylotów broni pokładowej. Powtarza, bo ten błąd występuje chyba we wszystkich zestawach do budowy modeli jakie spotkałem.

Wnęki podwozia rzeczywiście prezentują się świetnie.
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2050
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 109

Re: Mustang czy by ZS

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Szczerze mówiąc te pobrudzone oddzielone panele na górze skrzydła nie przemawiają do mnie. Lepiej było ich nie wycinać skoro nie są otwarte, uważam.
Dwa ostatnie zdjęcia strasznie prześwietlone.
Chyba za bardzo kierunkowo oświetlasz model.
Czy na lewej końcówce od góry zdarłeś nadruk i malowałeś, czy to jakiś efekt od lakieru?
Greatgonzo. Nie wiem o co chodzi dokładnie z wylotami o których piszesz, ale przemieszczanie takich rzeczy na modelach kartonowych chyba nie ma sensu. Roboty w ch... a efekt raczej na pewno opłakany. No chyba że się model maluje, ale obaj dobrze wiemy że samolotów z kartonu się nie maluje.
Lepiej zostawić z błędem merytorycznym niż na siłę poprawiać.
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Witek S.
Posty: 400
Rejestracja: śr kwie 22 2009, 10:05
x 21

Re: Mustang czy by ZS

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Witek S. »

A możecie wytłumaczyć prostemu chłopu o co chodzi z tymi wylotami km-ów?
Star 20 PinkSpit STAR 21 HP-3
Szanuję swój czas i nie klikam w miniaturki zdjęć!
ODPOWIEDZ