[R/G] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016) by ZŁO SQUAD [KONIEC]

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Sicore
Posty: 1263
Rejestracja: wt gru 16 2003, 9:59
Lokalizacja: FRA/LUZ
x 40

Re: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016) by ZŁO SQUAD

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sicore »

Tyle, że wnęk nie widać za bardzo, a tą półkę bardzo dobrze. Może byś podszedł do kokpitu po mojemu, poniżej burt raczej standard, powyżej dodane wszystko co dobrze widać, plus dobre pasy. W tym samolocie ograniczyłbym się do uplastycznienia tej półki, kable do radia itp., celownik, pasy i co tam było na ramie owiewki.
ZŁO SQUAD

Samuraj nie ma celu, tylko drogę.
Ki-61 . I-16 typ10 . MS.406 C1 . Bf-109D
Jacek
Posty: 118
Rejestracja: ndz paź 25 2015, 18:01
x 1

Re: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016) by ZŁO SQUAD

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jacek »

:pomoc: Cześć kolego,mam pytanie jakim klejem wklejone jest obciążenie,widzę nakrętki,ja stosuję obciążniki ołowiane.Proszę o odpowiedz ,czym najlepiej wklejać taki balast aby się trzymał -pozdrawiam Jacek.
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2050
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 109

Re: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016) by ZŁO SQUAD

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Superglue.
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2050
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 109

Re: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016) by ZŁO SQUAD

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Powoli i z różnymi rezultatami, ale jakoś jednak naprzód.
Zrobiłem fotel pilota i tablicę przyrządów. Fotel jak fotel, prawie standard. Prawie, czyli jak zwykle :haha:
Wyciąłem otwory w panelu pomiędzy siedziskiem a oparciem.
Po raz pierwszy też zdecydowałem się na kupno prefabrykowanych pasów HGW. I tu kilka słów więcej.
Mianowicie chcąc postępować zgodnie z instrukcją montażu, wyciąłem je z ramki, odkleiłem kartonik ochronny i naprzód jąłem międlić w palcach.
Niestety jako że nie miałem z tym do czynienia nigdy przedtem, międliłem za długo i zdarłem farbę w miejscach największych załamań.
Musiałem się potem ratować retuszem, który niestety odznacza się i psuje efekt. Klamry trochę odwracają uwagę od tego nieszczęścia.
Będę wiedział na drugi raz jak się z nimi obchodzić.
Tablica też prawie standard, czyli też typowo po mojemu. Dodane kilka gałek i prztyczków. Zegary powycinane wybijakami.
Zadowolony jestem z retuszu. Moja szkoła, czyli stopniowe dochodzenie do idealnego odcienia w miarę budowy modelu, rozrabiając za każdym razem od nowa małe ilości farby, znowu się sprawdza. Można w ten sposób także wyretuszować od nowa to co wcześniej było retuszowane nie do końca trafionym odcieniem.
Dobra tam, i tak nikt tego nie czyta...

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek




Tyle na dziś.

Pozdro!
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2096
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 133

Re: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016) by ZŁO SQUAD

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Czyta, czyta...
Z czego zrobiłeś gałki przełączników?
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2050
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 109

Re: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016) by ZŁO SQUAD

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

No to miło mi Henryku.
Gałki zrobione z papieru, wycinane wybijakami z płaskiej wersji tablicy przyrządów podklejonej warstwą brystolu. Przełączniki z drutu miedzianego malowane Chrome Silver Mr. HOBBY.
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
QN
Posty: 1050
Rejestracja: czw gru 04 2003, 8:29
Lokalizacja: Stasi Las
x 123

Re: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016) by ZŁO SQUAD

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: QN »

Fotel - OK. Ale pasy wyglądają zarąbiscie. Jestem zwolennikiem robienia wszystkiego samemu, ale nie ma wątpliwości, że tak ładnych i dokładnych pasów sam nie jestem w stanie zrobić. Co do tablicy. Tez wygląda bardzo ładnie. I znów jak porównam do tego co sam próbowałem robić, to ja chyba za wiele chciałem zwaloryzować i efekt był raczej przerysowany. Jak zwykle u Ciebie to co mi się najbardziej podoba, to dobranie retuszu. Nabrałeś już takiego wyczucia w dobieraniu kolorów, że tylko pozazdrościć.
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2050
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 109

Re: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016) by ZŁO SQUAD

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Dzięki QŃ'iu.
Właśnie ja staram się wypośrodkować pomiędzy "full wypasem" a dobrym standardem. Nie chcę poświęcać zbyt dużo czasu i energii na jeden element jeżeli wiem że sąsiadujące z nim nie będą przesadnie przerobione. Wszystko musi się zgrywać w całość i wzajemnie pasować do siebie konwencją.
Dlatego odpuściłem sobie ramki zegarów, śrubki z kulek BGA, otarcia itp.
A co do retuszu, to jako ciekawostkę powiem tylko że "czarny" składa się z czterech kolorów Vallejo: black169, dark grey 156, burnt cad reddy 034 i green ochre 119. Oczywiście proporcje uzyskane z czasem na oko. Nie potrafię podać procentowo.
Podobnie sytuacja ma się z innymi kolorami. Mieszam ze sobą farbki które według mnie są składowymi danego koloru w wycinance. Nie potrafiłbym chyba jednak uzyskać odpowiedniego odcienia mieszając farby typu tempera, gdzie mamy kilka podstawowych kolorów w zestawie do dyspozycji. Niektórzy tak robią, ale ja chyba już wypracowałem sobie własną drogę i nią podążam.
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2050
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 109

Re: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016) by ZŁO SQUAD

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

No, Przeciszów za nami, co poniektórzy widzieli nawet Cobrę na żywo.
Wtedy położona była tylko środkowa sekcja poszycia a teraz jest już przód i trochę za kabiną. Czyli dojechałem do kolejnego akapitu w opisie budowy, czas więc coś pokazać.
Nie mogłem się oprzeć pokusie żeby coś poprzerabiać i tak oto postanowiłem zrobić ranty framug drzwi kokpitu. Polegało to na wycięciu otworu drzwiowego w panelach poszycia wewnętrznego kokpitu czyli częściach 14a i 15a z naddatkiem i potem pomalowanie tegoż.
Żeby Poszycie wewnętrzne i zewnętrzne ładnie się zgrało i żeby ten rant framugi był w miarę równy, postanowiłem wbrew instrukcji przykleić poszycie wewnętrzne do zewnętrznego a potem całość dopiero na szkielet. Dorobiłem też podłużnice na panelach poszycia wewnętrznego.
Tak to było:

Obrazek
Obrazek


Jednocześnie też trzeba było wykonać tylne oszklenie.
Żeby zyskać na przeźroczystości, postanowiłem wytłoczyć sobie owiewkę na oleju. Wyszło w miarę nieźle.


Obrazek
Obrazek
Obrazek


Jakoś udało się bez większych problemów poskładać to wszystko do kupy, a nawet zrobiło się poszycie nosa i ten kawałek za kabiną.
Poszycie nosa wymagało minimalnych korekt żeby zniwelować szczeliny, ale jakoś to nawet znośnie wygląda.
W tym modelu poszycie robię na dwa rodzaje kleju. Butapren i BCG.
Butapren to ten w zielonej tubce z "Chempaku", jedyny słuszny obecnie a BCG to bardzo wygodny w użyciu klej firmy "Toma" z aplikatorem kulkowym. Znalazłem to w "Auchanie" przy okazji zakupów domowych. Dobry jest.
Tak więc uformowane poszycie impregnuję od środka BCG i odkładam do całkowitego wyschnięcia. Element taki najpierw się rozwija gdy klej jest mokry, a potem w miarę wysychania wraca do nadanego mu uprzednio kształtu. To samo robię z paskami łączącymi. Gdy poszycie i paski wyschną sklejam je ze sobą na BCG. Krowie żebra się nie robią, bo element zaimpregnowany tym klejem staje się bardzo sztywny a doklejanie pasków do poszycia jest błyskawiczne, bo zaimpregnowane elementy po posmarowaniu cienką warstwą kleju sklejają się niemal natychmiast. Elementy poszycia z paskami łączącymi przyklejam do szkieletu na butapren, natomiast sekcje poszycia łączę między sobą na BCG.
Tak wyszło:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek




Tyle na dziś.
Miłego!
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
salmon
Posty: 90
Rejestracja: sob lis 12 2005, 21:21
Lokalizacja: Poznań
x 2

Re: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016) by ZŁO SQUAD

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: salmon »

Czy to znaczy, że rezygnujesz z SG na łączenia?
Galeria: Bf-109E-4 AH
ODPOWIEDZ