[R/G] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016) by ZŁO SQUAD [KONIEC]

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2050
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 109

[R/G] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016) by ZŁO SQUAD [KONIEC]

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Czas już nadszedł, by się ujawnić z nowym projektem.
Miało oczywiście być co innego, znowu jednak wyszło jak zwykle. Nie wiem czemu, ale oczarował mnie ten model, gdy obejrzałem go w Empiku.
Nie kupiłem co prawda (bo jeszcze wtedy miałem w planach co innego), ale Rowin podarował mi połowę swojej wycinanki, no a gdy już się to stało to nie mogło być inaczej, więc jedziemy.
Samolocik bardzo ciekawy i nietuzinkowy, fajne malowanie, podwozie z przednim kołem, ciekawy wygląd od spodu... Lubimy takie wynalazki.
Już jakiś czas trwa mozolna budowa jednak dopiero teraz uważam że jest co pokazać. Jak wiadomo nie uznaję pokazywania zdjęć podklejonych wręg i okładek a potem przez pół roku nic...
Kilka słów o założeniach i dotychczasowych obserwacjach.
Model jak większość moich będzie w konwencji delikatnej walorki, bez szaleństw. Co się da, będę próbował uplastycznić, uwypuklić, ale bez przesady. Nie ma do tej wersji zbyt obszernej dokumentacji zdjęciowej w necie, a różniła się ona sporo w stosunku do używanych w ZSRR wersji Q i N a większość eksponatów muzealnych to właśnie te wersje.
Tak właśnie ten model powstaje, co widać na poniższych zdjęciach.
Dodane co nieco gałek w kokpicie, trochę jeszcze na pewno przybędzie, dodane dwie duże podłużnice na suficie wnęki przedniego podwozia.
Co do samego sklejania, to ewidentnie daje się wyczuć projekt z początku wieku. Bardzo dużo detali trzeba malować, nawet tak widocznych jak kołnierz wewnętrzny tej dużej wręgi w kokpicie i wiele innych. Dziś takie rzeczy są dwustronnie drukowane, albo przynajmniej drukowane są detale na cienkim papierze w kolorze. Tutaj tego nie ma, a na cienkim papierze są tylko elementy czarno-białe.
Nic, to. Mnie to póki co nie przeszkadza aż tak bardzo.
Dość gadania, czas na konkrety.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Jak widać, już teraz wkleiłem odpowiedni balast pomiędzy wręgi w nosowej części kadłuba. Żeby nie zapomnieć.
Samą wręgę nośną w kokpicie wykonałem w ten sposób.

Obrazek
Obrazek


Chodziło mi o wycięcie otworów ulgowych w jej konstrukcji. Dość widoczny detal i słabo byłoby zostawić je w postaci nadruku. Sama technika wykonania chyba nie wymaga dodatkowego komentarza. Wszystko widać na zdjęciach.

I wnęka przedniego podwozia z wspomnianymi wcześniej dorobionymi podłużnicami na suficie.

Obrazek
Obrazek



Myślałem też o przewodach hydraulicznych i elektryce, ale nie znalazłem żadnego dobrego zdjęcia tego miejsca, tej wersji w necie. Więc chyba sobie odpuszczę głębsze modernizacje i waloryzacje, szczególnie że mam trochę dosyć po Mi-24. Ten model może być nieco bardziej na luzie.

Chyba tyle na dziś.
Miłego!
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
salmon
Posty: 90
Rejestracja: sob lis 12 2005, 21:21
Lokalizacja: Poznań
x 2

Re: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016) by ZŁO SQUAD

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: salmon »

To jest najlepszy news dnia (jeśli nie tygodnia)- Laszlik rozpoczął kolejną relacje. Trochę rozczarowujące jest co piszesz o tym opracowaniu, bo z tego co kojarzę, jest to na nowo zaprojektowany model i ma niewiele wspólnego z tym z początku wieku.
Galeria: Bf-109E-4 AH
Awatar użytkownika
Kedzier
Posty: 175
Rejestracja: wt gru 12 2006, 15:11
x 70

Re: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016) by ZŁO SQUAD

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kedzier »

Super, znowu będzie czym cieszyć oczy, mimo, że Aircobra wg. mnie do najpiękniejszych samolotów nie należy :)
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2050
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 109

Re: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016) by ZŁO SQUAD

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

salmon bez przesady, choć miło mi że się cieszysz. Postaram się nie zawieść oczekiwań i mam nadzieję że dojadę jakoś do końca. Sam się jeszcze zastanawiam czy to aby na pewno słuszny wybór. Co do projektu, to ja też wiem że to nowe opracowanie a nie przedruk starego z ulepszeniami, ale takie rozwiązania, na jakie natrafiłem przy budowie tego kawałka kokpitu, nie licho mnie zadziwiły. Normalnie jak sprzed 15 lat.
Kedzier mi też się tak wydawało, że nie najpiękniejszy, ale z drugiej strony czy ładny jest Ki-61? Moim zdaniem Airacobra o wiele ładniejsza. Ale to moim zdaniem. Pewnie że są ładniejsze samoloty, sam mam w kolejce kilka, ale jak pisałem zdanie zmieniłem w ostatniej chwili, po otrzymaniu modelu od Rowina (Wielkie Dzięki BTW). Lubię nietypowe tematy i też takie których nikt przede mną dobrze nie skleił. Jest wyzwanie, jest zabawa. No i coś w sobie ona ma. Te białe wykończenia , "U.S. ARMY" pod skrzydłami, przednie podwozie, duże klapy, drzwi do kokpitu, zgrabną linię i długą lufę działka wyłażącą z kołpaka. Będzie konkret, zobaczysz. :spoko:
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
Jacek
Posty: 118
Rejestracja: ndz paź 25 2015, 18:01
x 1

Re: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016) by ZŁO SQUAD

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jacek »

:usmiech: :usmiech: Cześć laszlik,bardzo fajny temat i model wybrałeś na warsztat.Czekam z niecierpliwością na dalsze postępy w pracy.Do modelu dałeś solidne obciążenie,w tej sytuacji goleń podwozia jak i samo mocowanie w komorze będzie musiało być naprawdę solidne.Planujesz ten element wykonać zgodnie z projektem ,czy dodasz od siebie wzmocnienia konstrukcji.Pozdrawiam Jacek.
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2050
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 109

Re: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016) by ZŁO SQUAD

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Cześć.
Balast z przodu nie powinien nadwyrężyć konstrukcji podwozia. W tym momencie najważniejsze dla mnie jest dociążenie nosa tak, by model nawet nie próbował siadać na ogon. Jeżeli wynikną jakieś problemy po drodze to oczywiście będę starał się jakoś zaradzić, ale mocowanie przedniej goleni jest na tyle solidne że nie powino być problemu.
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Kedzier
Posty: 175
Rejestracja: wt gru 12 2006, 15:11
x 70

Re: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016) by ZŁO SQUAD

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kedzier »

Mi tam Ki-61 się podoba. A, w to, że będzie konkret to nawet nie śmiem wątpić. Ale bynajmniej nie chodziło mi o to, że relacja będzie nudna z powodu wyboru tematu. Wręcz przeciwnie, im model rzadziej prezentowany na forach, z tym większą ciekawością śledzę jego budowę.
Awatar użytkownika
Sicore
Posty: 1263
Rejestracja: wt gru 16 2003, 9:59
Lokalizacja: FRA/LUZ
x 40

Re: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016) by ZŁO SQUAD

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sicore »

A już myślałem, że odpuściłeś sobie tego banana i zacząłeś nowego Spita bez garba...

Jedna niekonsekwencja. Zrobiłeś ukryte wzmocnienia we wnęce podwozia, a na półce z radiem zostawiłeś wydrukowane efekty 3D.
ZŁO SQUAD

Samuraj nie ma celu, tylko drogę.
Ki-61 . I-16 typ10 . MS.406 C1 . Bf-109D
Jacek
Posty: 118
Rejestracja: ndz paź 25 2015, 18:01
x 1

Re: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016) by ZŁO SQUAD

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jacek »

Witam wszystkich pozytywnie zakręconych.Dzięki laszlik za odpowiedz.Ja również uważam,że balast będzie wystarczający.Powodzenia w dalszej pracy nad modelem-Jacek1971 :jupi:
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2050
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 109

Re: [R] Bell P-39D-1 Airacobra (K.A. 1-2/2016) by ZŁO SQUAD

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

Spita z tej wycinanki zapewne będę robił ale raczej garbatego ZF-R.
A co do niekonsekwencji z tymi podłużnicami, to w sumie bardziej zależało mi na ukryciu drobnego babola na łączeniu ścianki i sufitu wnęki podwozia niż na waloryzowaniu na siłę. Takich niekonsekwencji będzie więcej. Na przykład wnęk głównego podwozia nie zamierzam raczej niczym wzbogacać. Jak mówiłem, przy tym modelu daję sobie trochę na wstrzymanie.
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
ODPOWIEDZ