Re: [R/G] SKODA 706 RTH AKV8, AK MODEL 1:32

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
pawelelka77
Posty: 417
Rejestracja: pn kwie 11 2011, 8:12
Lokalizacja: BYDGOSZCZ/BYSŁAW/TUCHOLA
x 105

Re: [R/G] SKODA 706 RTH AKV8, AK MODEL 1:32

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawelelka77 »

Witajcie Koledzy!

Czas coś pociąć i rozruszać paluszki...Tym razem nie będzie to pojazd komunikacji zbiorowej (do czego Was przyzwyczaiłem) ale ciężarówka bardzo popularna w latach PRL. Chyba większość miast wojewódzkich miało SKODY 706 w zakładach komunalnych. Popularne BOBERY - pękate śmieciarki, czy tzw. "polewaczki" spłukujące ulice były częstym widokiem w dużych miastach. Zawsze te samochody mi się podobały i mam do nich sentyment.
Obrazek
(mam nadzieję, że autor zdjęcia nie będzie miał mi za złe, że je wykorzystuję :) )

Zatem, tematem relacji będzie SKODA 706 RTH AKV 8 w skali 1:32 i wydana u naszych południowych sąsiadów przez AK MODELY. Druk ofsetowy.
Model postaram się wykonać w standardzie.

Już na pierwszy rzut oka widać, że jest to projekt dosyć dokładny i raczej wymagający. Sklejona surówka wygląda nader obiecująco...

Obrazek Obrazek

http://www.papirove-modely.cz/velkynahled/284046

Zatem do dzieła:

Budowę rozpocząłem od złożenia kół. Od siebie, dla usztywnienia dołożyłem wręgi , których autor nie przewidywał. Z racji złożoności konstrukcji felg/piast myślę, że to był dobry pomysł. Części A15 czyli dystanse między felgą, a zewnętrzną tarczą przednich kół pominąłem, bo wszystkiego bym nie pomieścił...a dla usztywnienia konstrukcji standardowo zastosowałem CA.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Koła tylne proponuję wykonać równocześnie z bębnami i piastami. Trzeba kontrolować by swobodnie można było je na siebie nasunąć.
Obrazek

Uformowane przednie resory należy zamontować w kierunku przeciwnym niż ten wskazany w instrukcji.
Obrazek

W opracowaniu napotkałem gdzieś jakąś nieścisłość z numeracją części ale nie był to jakiś większy problem.

Przedni belka jest opracowana dosyć szczegółowo i mimo mechanizacji zachowuje sztywność.
Obrazek
Obrazek

Przez nieuwagę podłużnice ramy uformowałem na kształt ceownika. W efekcie musiałem odciąć górne paski ramy i zrobić je od nowa, po właściwej stronie. Moim zdaniem w opracowaniu jest zbyt mało szczegółowych rysunków. W wielu miejscach trzeba się domyślać i kombinować.

Wyzwaniem jest silnik i mnogość orurowania. Autor nie przewidział możliwości wykonania rur wydechu, czy instalacji chłodzące z innych materiałów niż karton. Stąd brak szablonów. Niektóre zawijasy wprawiają w osłupienie, co gorsza nie ma możliwości skontrolowania czy uzyskujemy właściwy kształt “węża”.

Budowę silnika proponuję wykonać etapami i nie doklejać rur doprowadzających i odprowadzających wodę. Ja jedynie dokleiłem kolektor spalin.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Osadzanie silnika proponuję zacząć od zainstalowania w ramie pomp wody( cz.D74-D82).
Obrazek

Następnie osadzić na ramie chłodnicę z wentylatorem.
Obrazek
Obrazek

Kolejnym etapem było osadzenie bloku silnika na łożach (cz.D64). Dopiero teraz można zamocować niebieską rurę doprowadzającą wodę. Ja najpierw dokleiłem ją do silnika, widziałem bowiem, że nie zgrywa mi się z otworem, do którego miała wejść (przy pompach) i będę musiał kombinować.
Obrazek

Obrazek

Kolejną atrakcją było wklejenie łamanej rury wychodzącej spod chłodnicy, biegnącą za wentylator. Do montażu podzieliłem ją na dwa elementy. Ostatni człon osadziłem w chłodnicy (jeszcze przed zamontowaniem chłodnicy na ramie), a resztę dołączyłem po doklejeniu silnika.
Obrazek
Obrazek

Na końcu zamontowałem długą, prostą rurę na wierzchu silnika.
Obrazek

Tak to teraz wygląda "z grubsza". Belkę przednią i tylne koła zamontuję później, po zamontowaniu kabiny.
Obrazek

Kolejnym etapem będzie doklejanie drobnicy do ramy i budowa kabiny.

Wszelkie uwagi i sugestie będą mile widziane.... :D

Tymczasem pozdrawiam i do zobaczenia w kolejnej odsłonie...

Paweł
Ostatnio zmieniony ndz kwie 02 2017, 8:47 przez pawelelka77, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Karol1985
Posty: 227
Rejestracja: śr wrz 30 2015, 23:55
Lokalizacja: Wałbrzych
x 20

Re: [R] SKODA 706 RTH AKV8, AK MODEL 1:32

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol1985 »

Cześć.

Zajmuję miejsce w 3/4 wysokości sali. Zabieram popcorn i oglądam/podglądam z uwagą :)
Uwaga co najwyżej jedna: więcej, więcej, więcej :)
Pozdrawiam,
Karol :D
stanisław.z
Posty: 143
Rejestracja: pt kwie 09 2010, 17:44
Lokalizacja: Biłgoraj
x 8

Re: [R] SKODA 706 RTH AKV8, AK MODEL 1:32

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: stanisław.z »

Ciekawy model wybrałeś, można go było przeskalować do 1/25 pasowałby do poprzednich Twoich projektów.
Ja kamaza rajdowego tak przeskalowałem i sobie dłubię.
Jak przy wszystkich Twoich relacjach masz we mnie stałego cichego kibica.
Awatar użytkownika
Witek S.
Posty: 400
Rejestracja: śr kwie 22 2009, 10:05
x 21

Re: [R] SKODA 706 RTH AKV8, AK MODEL 1:32

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Witek S. »

Jest na czym oko zawiesić :)
Paweł, przy okazji... Nie sprawi Ci kłopotu wrzucanie zdjęć zamiast miniaturek? Klikanie jest wkurzające, czeka się na otwarcie zdjęcia, a tak byłoby od razu, jak w żurnalu :) Na pewno przyjemniej by się oglądało i szybciej kumało np. o jakiej rurze piszesz. Bo na miniaturce wielkości znaczka pocztowego niewiele widać...
Star 20 PinkSpit STAR 21 HP-3
Szanuję swój czas i nie klikam w miniaturki zdjęć!
Awatar użytkownika
pawelelka77
Posty: 417
Rejestracja: pn kwie 11 2011, 8:12
Lokalizacja: BYDGOSZCZ/BYSŁAW/TUCHOLA
x 105

Re: [R] SKODA 706 RTH AKV8, AK MODEL 1:32

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawelelka77 »

Witajcie!

Za dużo miejsca przy swoim biurku nie mam ale trochę się przesunę... :zeby:

Stanisław. Z, akurat Twojej obecności, to byłem pewien z racji Twojego zamiłowania do pojazdów "wagi ciężkiej" ... :D

Miło Witku ponownie Ciebie gościć w moim warsztacie. Na Twoją prośbę zmieniam rozmiar zdjęć, chociaż nie wiem co na to moderatorzy?
Awatar użytkownika
Witek S.
Posty: 400
Rejestracja: śr kwie 22 2009, 10:05
x 21

Re: [R] SKODA 706 RTH AKV8, AK MODEL 1:32

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Witek S. »

Dziękuję. Teraz to się ogląda z większą przyjemnością!
Star 20 PinkSpit STAR 21 HP-3
Szanuję swój czas i nie klikam w miniaturki zdjęć!
Awatar użytkownika
Sklejacz Maciej
Posty: 500
Rejestracja: ndz wrz 08 2013, 9:51
Lokalizacja: Luboń
x 65

Re: [R] SKODA 706 RTH AKV8, AK MODEL 1:32

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sklejacz Maciej »

Witaj.
Silnik to było wyzwanie, ale miło popatrzyć. Pooglądam sobie z boku, bo zapowiada się wielce smakowicie.
obecnie zamrożony:Iskander M (MZKT 79300 Astrolog)

już po:T-72M, Opel Blitz 3,6S, SdKfz 233.
Awatar użytkownika
pawelelka77
Posty: 417
Rejestracja: pn kwie 11 2011, 8:12
Lokalizacja: BYDGOSZCZ/BYSŁAW/TUCHOLA
x 105

Re: [R] SKODA 706 RTH AKV8, AK MODEL 1:32

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawelelka77 »

No to lecimy dalej...

Zgodnie z planem dorobiłem drobiazgi do ramy:
-skrzynkę akumulatorów
-dwa zbiorniki powietrza
-zbiornik paliwa
-mocowanie koła zapasowego
Większych problemów z ich budową nie było.
Obrazek
Obrazek

Przyszedł czas na kabinę. Muszę przyzanć, że zabieram się do niej “jak pies do jeża”, a to ze względu na jej konstrukcję. We wszystkich dotychczas sklejonych przeze mnie kabinach pojazdów miałem jakiś punkt bazowy. Zawsze była jakaś płyta podłogowa, do której stopniowo były doklejane ściany zamykające. Tutaj jest zupełnie inaczej.
Podłoga składa się z trzech części, przy czym element środkowy nie jest stabilny i jest odpowiednio ukształtowany (pokrywa silnika). Półka podszybową też nie jest sztywnym elementem i może warto będzie dokleić do niej od spodu jakiś drut.
Wstępnie skleiłem podłogę, bez ustalania ostatecznego jej kształtu.
Obrazek

Oszklenie/ramki okien nie licząc ściany tylnej są w jednym kawałku. Nie ma obaw o dobranie właściwej folii, bowiem wydawnictwo załączyło fragment folii, który wystarczy na na wykonanie dwóch kompletów szkleń.
Burty i ściana przednia też są w jednym kawałku, poza tym muszą one być odpowiednio wyprofilowane i stopniowo doklejane do części szybowej.
Obrazek
Obrazek

Bazując na podsufitce wyprofilowałem część szybową. Niestety nie obyło się bez wpadki i zacieku na szybie CA... :evil:


To było by na razie tyle.


Pozdrawiam!
Paweł
stanisław.z
Posty: 143
Rejestracja: pt kwie 09 2010, 17:44
Lokalizacja: Biłgoraj
x 8

Re: [R] SKODA 706 RTH AKV8, AK MODEL 1:32

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: stanisław.z »

Dla mnie w opracowaniach braci zza południowej granicy zawsze najgorsza jest kabina.
W kamazie zatrzymałem się właśnie na kabinie i stoję już tak prawie miesiąc.
Myślę że sklejone segmenty razem dadzą sztywność .
Awatar użytkownika
Witek S.
Posty: 400
Rejestracja: śr kwie 22 2009, 10:05
x 21

Re: [R] SKODA 706 RTH AKV8, AK MODEL 1:32

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Witek S. »

Paweł, po budzie autosana żadna kabina nie powinna być Ci straszna :D
Star 20 PinkSpit STAR 21 HP-3
Szanuję swój czas i nie klikam w miniaturki zdjęć!
ODPOWIEDZ