[R] OSHKOSH T-3000 MODELIK 1/25

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Witek S.
Posty: 400
Rejestracja: śr kwie 22 2009, 10:05
x 21

[R] OSHKOSH T-3000 MODELIK 1/25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Witek S. »

Tak jak obiecałem na zakończenie budowy Babci II - rozpoczynam nową relację. Bohaterem tym razem będzie amerykański pojazd pożarniczy firmy Oshkosh. Wydawnictwo Modelik, projektant - Minikierownik.
Model będzie trochę inaczej sklejany niż poprzednie. W związku z jego wielkością będę sklejał go segmentami a na koniec wszystko połączę w całość :) Na zdjęciach widać sklejone ramy: główną i pomocniczą. Powstało już częściowo tylne zawieszenie, nie wszystkie jego elementy są jeszcze wyretuszowane. Po sklejeniu jakiejś ilości podzespołów - wszystkie elementy zostaną przed montażem zaimpregnowane z dwiema warstewkami nitrocellonu. Model na konie będzie polakierowany - na połysk lub satynę.
Skleiłem testowo jedno koło. I - niestety - ale poszczególne jego pierścienie mają inny odcień szarości :( Jak to wyretuszować? Faktem jest, że wykorzystam laserowy bieżnik i musi on być malowany. Czy malować całą oponę? Mam z tym zagwozdkę, gdyż, jak wszem i wobec wiadomo, jestem "standardowym dinozaurem" :) Opona jest na surowo sklejona, będzie jeszcze dopracowywana. Na fotkach, dla porównania wielkości, ze starym testowym kołem do KrAZa.
Tyle tytułem wstępu. Oto kilka zdjęć z początków budowy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony sob paź 21 2017, 9:06 przez Witek S., łącznie zmieniany 2 razy.
Star 20 PinkSpit STAR 21 HP-3
Szanuję swój czas i nie klikam w miniaturki zdjęć!
stanisław.z
Posty: 143
Rejestracja: pt kwie 09 2010, 17:44
Lokalizacja: Biłgoraj
x 8

Re: [R] OSHKOSH T-3000 MODELIK 1/25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: stanisław.z »

Będzie co oglądać i wydaje mi się że przyjęty przez Ciebie sposób budowy jest ciekawszy.
Wiem że jesteś ortodoksem standardu ale koła możesz pomalować półmatem.
Czekam na ciąg dalszy... Dobra Robota !

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Karol1985
Posty: 227
Rejestracja: śr wrz 30 2015, 23:55
Lokalizacja: Wałbrzych
x 20

Re: [R] OSHKOSH T-3000 MODELIK 1/25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol1985 »

Dobrze, że z zapasami popcornu i coli nie będzie problemu. Poza tym w pracy ostatnio słabe filmy grają, a tu proszę.........
Zasiadam wygodnie i oglądam. Na reszcie :) :D
Pozdrawiam,
Karol :D
Awatar użytkownika
pawelelka77
Posty: 417
Rejestracja: pn kwie 11 2011, 8:12
Lokalizacja: BYDGOSZCZ/BYSŁAW/TUCHOLA
x 105

Re: [R] OSHKOSH T-3000 MODELIK 1/25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pawelelka77 »

No Witku, to żeś wybrał sobie maszynę... :shock: Po jednym z Twoich ostatnich postów myślałem, że kolejnym pojazdem za jaki się zabierzesz będzie answerowy MERCEDES L4500F. A tu proszę...
I znowu szykuje się uczta dla oczu...,ale teraz do gotowego modelu to chyba będziesz potrzebował nie gablotki a akwarium :D
dr Manfred
Posty: 420
Rejestracja: pn cze 27 2005, 19:41
x 1

Re: [R] OSHKOSH T-3000 MODELIK 1/25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: dr Manfred »

Witek S. pisze:(...)gdyż, jak wszem i wobec wiadomo, jestem "standardowym dinozaurem" :) (...)
I tak trzymaj! ;) Nic bardziej nie cieszy oczu, niz model kartonowy sklejony w standardzie. Żadnego "glutowania", szpachlowania, malowania. Moim zdaniem o waloryzację powinni zadbać wydawcy modeli ale... To raczej sie nie zmieni.
Na pewno będę tutaj zaglądał ;)
P.S. Jakimi farbami wykonujesz retusz?
SZAD
Posty: 196
Rejestracja: ndz maja 24 2009, 10:04
Lokalizacja: Kraków-Bielany
x 10

Re: [R] OSHKOSH T-3000 MODELIK 1/25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: SZAD »

Jak zwykle popatrzę sobie cichutko, mogę?
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

Re: [R] OSHKOSH T-3000 MODELIK 1/25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

Koła najlepiej malować matem. Jeżeli masz do wyboru to nie czarnym. Revell ma w swojej palecie dobrą farbkę, niestety nie pamiętam numeru. To kolor ni to czarny ni szary, jak guma. Po malowaniu matem i wyschnięciu wystarczy przetrzeć boki opon palcem, co nadaje im właściwy dla skali poziom połysku.
Jeżeli zaś model ma zachować wygląd standardowy, to tylko mat.
Awatar użytkownika
Viking_BB
Posty: 458
Rejestracja: pt maja 08 2015, 7:58
Lokalizacja: Rychvald, Czechy
x 28

Re: [R] OSHKOSH T-3000 MODELIK 1/25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Viking_BB »

Tamiya też ma w swojej palecie farbę matową o kolorze "Ruber black" – czarny gumowy, to takie 95% czarnego. Tyle, że to farba akrylowa na bazie alkoholu.
Pozdrowienia z Czech
----------------------
Dumny właściciel portalu: Kartonowa Kolej
Dumny członek grupy: Bielska Strefa Modelarska
Awatar użytkownika
Witek S.
Posty: 400
Rejestracja: śr kwie 22 2009, 10:05
x 21

Re: [R] OSHKOSH T-3000 MODELIK 1/25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Witek S. »

Wow! Widzę tu spore zainteresowanie! :) Odpowiem więc może co-nieco...

Paweł - za answerowe wycinanki oraz za modele "zaprojektowane" przez niektórych "projektantów" się nie biorę. Kilka lat temu podjąłem taką decyzję i staram się tego trzymać. Nie ukrywam, że Mercedes L4500F jest ślicznym pojazdem, ale... Trzymam się moich zasad, a druk cyfrowy wyeliminował ten model nawet z zakupu go na półkę i do oglądania. A Oshkosh będzie rzeczywiście wielkim modelem, więc chyba zainwestuję na koniec w akwarium :) Wystawiając swoje modele na konkursach i festiwalach w gablotkach czuję się pewniej i wiem, że są zabezpieczone przed niektórymi oglądającymi. Co nie zmienia faktu, że często, widząc zainteresowanie, potrafię podejść do modelu i podnieść szkło w celu zrobienia zdjęć czy dokładniejszego obejrzenia.

Co do opon... Koledzy - nawet mi przez myśl nie przeszło mazać ich czarną farbą :) W Babciach używałem do retuszu i malowania bieżnika Humbrola 67. I ta farba w tej roli świetnie się sprawdziła. Mam w swoim warsztaciku jakieś kolory "rubber-owe". Podejrzewam, że najpierw pomaluję opony H67, a potem ostatnią warstwą będzie kolor gumowy. No i oczywiście opony będą matowe z delikatną przecierką. Ale do tego momentu jest jeszcze daleka droga :)

Do czerwonego retuszu używam Vallejo 70.947 Red. rozcieńczam ją thinnerem Lifecolor i dodaję dwie, trzy krople opóźniacza. Rozrabiam to w niewielkich ilościach w opakowaniach po witaminach czy innych tabletkach.
Nie ukrywam, że ten model chętnie bym polakierował na połysk. Oglądając zdjęcia oryginału to widać, że świeci się jak psu jajca :) Ale... Ostatnio spotkałem się z różnymi opiniami na temat moich "strażaków". Wielu znajomych niemodelarzy twierdzi, że powinienem Babcie polakierować na połysk. Z drugiej strony doświadczeni modelarze kartonowi uważają, że Babcie są idealnie wykonanymi kartonówkami, bez lakierowania i to czyni je "wielkimi" w przeciwieństwie do Jelcza, który jest w połysku. Jelonek jest zdetalizowany, ale polakierowany... I "czar kartonówki" prysł :) Nie ukrywam, że polakierowałem go, bo był robiony na MP modeli pojazdów ciężarowych. I na tej imprezie pokonał wiele wymuskanych, wypieszczonych i wypolerowanych plastików. W przypadku T-3000 będę nad lakierowaniem myślał. Ale zastanawiam się nad opcją: połysk lub satyna. Ale jeszcze sporo wody w Wiśle upłynie zanim ten dylemat przyjdzie mi rozwiązać :)

Relacja nie będzie zbyt szybka, bo i nie mam gdzie się spieszyć. Zrobię chyba najpierw wszystkie opony, potem elementy zawieszenia, felgi i spróbuję ramę z zawieszeniem wypoziomować :)
Miłego oglądania
Star 20 PinkSpit STAR 21 HP-3
Szanuję swój czas i nie klikam w miniaturki zdjęć!
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2096
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 133

Re: [R] OSHKOSH T-3000 MODELIK 1/25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Viking_BB pisze:Tamiya też ma w swojej palecie farbę matową o kolorze "Ruber black" – czarny gumowy, to takie 95% czarnego. Tyle, że to farba akrylowa na bazie alkoholu.
Jako laik; byłem do tej pory przekonany, że farby/lakiery akrylowe są na bazie wodnej – skąd więc alkohol?
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
ODPOWIEDZ