[Technika] Kilka pytań od początkującego...

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Tadeusz Modelarz
Posty: 20
Rejestracja: pn lut 22 2016, 20:44

[Technika] Kilka pytań od początkującego...

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tadeusz Modelarz »

Witam bardzo serdecznie,
mam na imię Tadeusz, ostatni swój model skleiłem dobrych 15 lat temu i bardzo bym chciał wrócić do tej pięknej pasji, jaką jest modelarstwo kartonowe, jednak mam wiele pytań, wątpliwości i Was - doświadczonych kolegów bardzo proszę o wszelką pomoc.

01. Jakie kleje są wg. Was najlepsze do modeli kartonowych? pamiętam ja kiedyś używałem polimerowych i poliuretanowych. Czy możecie podać konkretne firmy, konkretne produkty na które warto zwrócić uwagę? bardzo by mi zależało na tym, aby kleje nie miały zbyt intensywnego zapachu, no i aby nie były szkodliwe...

02. Farbki do retuszu - z tego co udało mi się zorientować, to w modelarstwie popularne są farby Pactra oraz Humbrol - które Wy polecacie i dlaczego?

03. Impregnacja arkuszy przed wycięciem oraz lakierowanie sklejonego modelu - czy warto? jeśli tak, to jakimi konkretnie produktami i czy są jakieś specjalne techniki?

Myślę, że to tyle na dobry początek.
Pozdrawiam serdecznie, Tadeusz z Wrocławia.
Raven666
Posty: 33
Rejestracja: sob cze 27 2009, 23:36

Re: [Technika] Kilka pytań od początkującego...

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Raven666 »

Witaj, czego używam ja-tak na szybko:
1. Klej uniwersalny - mało śmierdzi i mało nitkuje
http://www.uhu.com.pl/uniwersalne/uhu-k ... salny-35ml
do drobiazgów nie-kartonowych to klej "Kropelka"
do drobiazgów kartonowych:
http://studiohobbyland.pl/pl/p/KLEJ-INT ... TRONG/1063

2.Farbki akrylówki Vallejo, 17ml :
http://www.mojehobby.pl/catalog/Vallejo-745654.html
-duża paleta kolorów, stosunek jakość/ilość/cena, nie śmierdzą, wodorozcieńczalne
3. Warto. Na początek wystarczy spraj półmatowy bezbarwny z puszki (tylko ostrożnie nakładać trzeba - 2 warstwy max.) Używałem tego:
http://www.petrostar.pl/lakiery_podklad ... 1199059176
IMHO najmniej zażółca spośród wypróbowanych przeze mnie sprajów ( a nieco ich było).

Pozdrawiam i powodzenia w powrocie do hobby :)
Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota. Co do tej pierwszej są jednak pewne wątpliwości...
Jacek
Posty: 118
Rejestracja: ndz paź 25 2015, 18:01
x 1

Re: [Technika] Kilka pytań od początkującego...

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jacek »

Cześc kolego.Od siebie dodam,że najpierw warto cały model pomalować lakierem bezbarwnym Humbrol -połysk.Następnie po wyschnięciu położyć warstwę bezbarwnego matu[akryl Pactra lub Model Master] Lakier Humbrol ze słoiczka-idealnie przezrozcysty,nie ten z puszki -zażółca powierzchnię.Nie polecam matu jako pierwsza warstwe,gdyż mogą powstać białe plamy,nalot trudny do usunięcia.Pozdrawiam Jacek.
Tadeusz Modelarz
Posty: 20
Rejestracja: pn lut 22 2016, 20:44

Re: [Technika] Kilka pytań od początkującego...

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tadeusz Modelarz »

Serdeczni Koledzy,
bardzo Wam dziękuję za odpowiedzi :)
już jestem po wstępnych zakupach, zaopatrzyłem się w podstawową chemię modelarską, narzędzia, a na dniach przyjdzie mój pierwszy model...
bardzo chętnie będę się z Wami dzielić swoimi pierwszymi spostrzeżeniami, doświadczeniami na podstawie relacji.
Najwięcej wątpliwości budzi we mnie proces lakierowania modelu; póki co spróbuję zaimpregnować (chociaż nie wiem czy to do końca dobre nazewnictwo) całe arkusze jeszcze przed wycięciem Caponem Extra firmy Domalux, a następnie chciałbym tak "nasączony" karton potraktować lakierem akrylowym matowym - chociaż tutaj jeszcze nie zdecydowałem się na żaden produkt. Nie do końca jestem jednak pewien, czy akrylem malować arkusze jeszcze zanim wytnę części, czy po sklejeniu modelu.
Jacek, bardzo dziękuję za tak cenne wskazówki - będę je miał jak najbardziej na uwadze :)
Pozdrawiam serdecznie, Tadeusz z Wrocławia.
ODPOWIEDZ