[R/G] Opel Blitz 3,6-36S z GPM-u

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
Sklejacz Maciej
Posty: 500
Rejestracja: ndz wrz 08 2013, 9:51
Lokalizacja: Luboń
x 65

[R/G] Opel Blitz 3,6-36S z GPM-u

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sklejacz Maciej »

Za oknami z dnia na dzień coraz ciemniej, coraz zimniej i jakby coraz mniej ciekawie. Wydaje się więc, że nadszedł odpowiedni czas na rozpoczęcie następnego projektu. I tym razem, tak jak to miało miejsce poprzednio postanowiłem sięgnąć po model raczej średnio skomplikowany, co zwiększa moje szanse na szczęśliwe ukończenie budowy i tej relacji. I tak samo jak poprzednio będzie to wycinanka z przed wielu lat, czyli ponownie "żółty okres" GPM-u. Czas więc zacząć budowę jednego z "koni roboczych albo pracowitej mróweczki" :D Wermachtu czyli 3 tonowego Opla Blitza.
Wycinanka wiekowa (choć miała dwa wydania), więc pewnie wszystkim zainteresowanym dobrze znana. Prócz modelu wydanego przez GPM jest też dostępne na rynku późniejsze opracowanie wydane przez "Modelika". Jest ono znacznie bardzie zdetalizowane więc ciekawsze i bardziej wymagające, ale w tym opracowaniu jest to pojazd napędzany gazem drzewnym i do tego z drewnianą kabiną kierowcy, a ja chciałem mieć ten pojazd w jak mi się wydaje klasycznej formie, z blaszaną szoferką i wysoką skrzynią ładunkową. :chytry: (taki właśnie był na okładce. Nie mogłem się powstrzymać.)

Obrazek

Blitza zamierzam wykonać w taki sam sposób jak model poprzedni, czyli pojazd najpierw w miarę wiedzy i umiejętności moich wzbogacić i waloryzować no i oczywiście pomalować nanosząc na zakończenie na nim ślady eksploatacji, a gotowy model umieścić na afrykańskim teatrze działań. Jak będzie, jak się sprawy potoczą zobaczymy. Trzymajcie kciuki koledzy, a ja zaczynam swoje z modelem zmagania.
Pozdrawiam. Ciąg dalszy wkrótce.
Ostatnio zmieniony ndz lis 05 2017, 22:48 przez Sklejacz Maciej, łącznie zmieniany 2 razy.
obecnie zamrożony:Iskander M (MZKT 79300 Astrolog)

już po:T-72M, Opel Blitz 3,6S, SdKfz 233.
Awatar użytkownika
wk82
Posty: 719
Rejestracja: wt lip 19 2005, 19:49
Lokalizacja: Sandomierz

Re: [R] Opel Blitz 3,6-36S z GPM-u

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wk82 »

Od dłuższego czasu zastanawiałem się nad tym modelem, teraz będzie okazja dokładnie podpatrzeć jak jest opracowany i co można z niego wycisnąć. Na pewno często będę tu zaglądał.

Powodzenia i pozdrawiam :)
Moje relacje:
www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?t=(XXXXX)
UKOŃCZONE:
Przyczepa PN 1,5 (8691); Schienenwolf (15903); H.L. Hunley (12780); Katapulta (12916); T-24 (13216); TKW (14149); Kapliczka (14675); Ł-34
W BUDOWIE:
P. Kolei Wilanowskiej; BM-13 "Katiusza"
Awatar użytkownika
gk
Posty: 2723
Rejestracja: wt sie 19 2003, 15:53
Lokalizacja: Krosno
x 687

Re: [R] Opel Blitz 3,6-36S z GPM-u

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gk »

Ciekawy wybór. Czekamy zatem na efekty.

pzdr Grzegorz
pzdr Grzegorz

ZŁO SQUAD
Awatar użytkownika
Sklejacz Maciej
Posty: 500
Rejestracja: ndz wrz 08 2013, 9:51
Lokalizacja: Luboń
x 65

Re: [R] Opel Blitz 3,6-36S z GPM-u

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sklejacz Maciej »

Witam ponownie.
Jako, że wolno bo wolno, ale jednak prace posuwają się do przodu załączam stosowną dokumentację fotograficzną. Z tego co udało mi się ustalić porównując znalezione w sieci zdjęcia rama samochodu raczej jest dosyć swobodną interpretacją tematu przez autora. No cóż, tak już jest i trudno. Powstanie taki właśnie model. :placz: Prócz ramy robię powoli jednocześnie opony. W poprzednim swoim modelu z wyglądu opon nie do końca bylem zadowolony, więc tym razem zrobiłem sobie ich więcej i poświęcę im trochę więcej czasu. Samochód dostanie te które na końcu uznam za najlepsze. Pozostałe staną się ładunkiem.

Obrazek Obrazek Obrazek

Pozdrawiam. Ciąg dalszy wkrótce.
obecnie zamrożony:Iskander M (MZKT 79300 Astrolog)

już po:T-72M, Opel Blitz 3,6S, SdKfz 233.
Awatar użytkownika
wk82
Posty: 719
Rejestracja: wt lip 19 2005, 19:49
Lokalizacja: Sandomierz

Re: [R] Opel Blitz 3,6-36S z GPM-u

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wk82 »

Witaj,

w końcu można podejrzeć jak wygląda to opracowanie. Szkoda, że już sama rama nie zgadza się z oryginałem... Nie wróży to zbyt dobrze na samym początku.
Ładnie i czysto Ci to wychodzi, ale wydaje mi się, że używasz zbyt grubego papieru ściernego - kanty na ramie nieco się zaokrągliły... Ja przed szlifowaniem nasączam karton jakimś klejem - jakimś bo w zależności od tego co chcę robić papierem (od BCG do CA), ale Koledzy tutaj są znacznie większymi specjalistami od klejów i z pewnością w razie czego lepiej doradzą :)
Mam pytanko odnośnie kół, a właściwie sposobu w jaki je wykonujesz. Czy toczysz je na czymś czy wszystko wykonujesz ręcznie "w powietrzu"???

Powodzenia w budowie.

Pozdrawiam :)
Moje relacje:
www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?t=(XXXXX)
UKOŃCZONE:
Przyczepa PN 1,5 (8691); Schienenwolf (15903); H.L. Hunley (12780); Katapulta (12916); T-24 (13216); TKW (14149); Kapliczka (14675); Ł-34
W BUDOWIE:
P. Kolei Wilanowskiej; BM-13 "Katiusza"
Awatar użytkownika
Sklejacz Maciej
Posty: 500
Rejestracja: ndz wrz 08 2013, 9:51
Lokalizacja: Luboń
x 65

Re: [R] Opel Blitz 3,6-36S z GPM-u

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sklejacz Maciej »

Co do wykonania kół.
Generalnie to mam kłopoty z profilowaniem bocznych powierzchni opony, dlatego też wycinam dwa okręgi, sklejam z nich stożki i sklejam je z sobą tak aby uzyskać kształt bocznych powierzchni opon. Dalej jest jak zazwyczaj, sklejam w całość, dodaję bieżniki i szlifuję, maluję, szlifuję, maluję itd. Wszystkie operacje wykonuję ręcznie, albo jak można powiedzieć inaczej w powietrzu. Nie używam do tego żadnych skomplikowanych maszyn.
Teraz opony są już gotowe, więc gdy tylko warunki oświetleniowe staną się względne spróbuję zrobić zdjęcia. To chyba tyle w tej kwestii. :)
Pozdrawiam. Ciąg dalszy wkrótce.
obecnie zamrożony:Iskander M (MZKT 79300 Astrolog)

już po:T-72M, Opel Blitz 3,6S, SdKfz 233.
Awatar użytkownika
Sklejacz Maciej
Posty: 500
Rejestracja: ndz wrz 08 2013, 9:51
Lokalizacja: Luboń
x 65

Re: [R] Opel Blitz 3,6-36S z GPM-u

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sklejacz Maciej »

Witam Kolegów.
W temacie modelu sprawy toczą się swoim powolnym tempem (co niestety wynika trochę z gorącego obecnego okresu), :) ale nie ustaję. Dowody zdjęciowe poniżej. Opony udało mi się opanować w stopniu według mnie na ten moment wystarczającym, rama nadal powoli do przodu, no i tradycyjnie odnalazłem elementy, które według mnie w wycinance wyglądają trochę mało przekonująco, więc zacząłem kombinować jak by tu sobie trochę życie utrudnić :oops: Ale liczę, że na końcu jednak mi się to opłaci.

Obrazek Obrazek Obrazek

Pozdrawiam. Ciąg dalszy wkrótce.
obecnie zamrożony:Iskander M (MZKT 79300 Astrolog)

już po:T-72M, Opel Blitz 3,6S, SdKfz 233.
Awatar użytkownika
wk82
Posty: 719
Rejestracja: wt lip 19 2005, 19:49
Lokalizacja: Sandomierz

Re: [R] Opel Blitz 3,6-36S z GPM-u

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wk82 »

Witaj,

jeśli się mylę to mnie popraw :) Nie wydaje Ci się, że płaskowniki w grillu są zaprojektowane zbyt grubo i że jest ich za dużo.

Obrazek

Np. na powyższym zdjęciu jest ich tylko 15 sztuk. Grill wyszedł Ci prościutko więc może warto pokusić się o jeszcze większy realizm??? :)

Pozdrawiam i podglądam sobie dalej :)
Moje relacje:
www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?t=(XXXXX)
UKOŃCZONE:
Przyczepa PN 1,5 (8691); Schienenwolf (15903); H.L. Hunley (12780); Katapulta (12916); T-24 (13216); TKW (14149); Kapliczka (14675); Ł-34
W BUDOWIE:
P. Kolei Wilanowskiej; BM-13 "Katiusza"
Awatar użytkownika
Sklejacz Maciej
Posty: 500
Rejestracja: ndz wrz 08 2013, 9:51
Lokalizacja: Luboń
x 65

Re: [R] Opel Blitz 3,6-36S z GPM-u

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sklejacz Maciej »

Np. na powyższym zdjęciu jest ich tylko 15 sztuk
Kurczę, wiele rzeczy obejrzałem, wiele sprawdziłem, ale ilości prętów nigdy nie policzyłem. :oops: Mea Culpa. :( Koncentrowałem się na tym, aby zrobić grila tak jak w wycinance. No i tak zrobiłem. :placz: Od jutra zaczynam robić nowego grila.
Dzięki za czujność. Bo jak mawiał Feliks Edmundowicz Dzierżyński :faja: "ufajcie, ale kontrolujcie".
A tak na poważnie to dzięki. Jak mówiłem powstanie nowy.
Pozdrawiam.
obecnie zamrożony:Iskander M (MZKT 79300 Astrolog)

już po:T-72M, Opel Blitz 3,6S, SdKfz 233.
Awatar użytkownika
Sklejacz Maciej
Posty: 500
Rejestracja: ndz wrz 08 2013, 9:51
Lokalizacja: Luboń
x 65

Re: [R] Opel Blitz 3,6-36S z GPM-u

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sklejacz Maciej »

Witam ponownie.
I żeby nie było, że w święta to tylko się siedzi i je i nic więcej :zeby: . Więcej też się dzieje. Jako że nowy grill jest jeszcze na etapie dopracowywania koncepcji to nadal powstają dalsze kawałki podwozia, oraz dla równowagi kawałki tego co będzie na skrzyni ładunkowej. Skrzynki pobrane ze strony jednego z wydawnictw.

Obrazek Obrazek

Pozdrawiam. Ciąg dalszy wkrótce.
obecnie zamrożony:Iskander M (MZKT 79300 Astrolog)

już po:T-72M, Opel Blitz 3,6S, SdKfz 233.
ODPOWIEDZ