[R/G]EP09-010 1:25 - Angraf

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

lukasz86
Posty: 43
Rejestracja: pt lut 27 2009, 14:20
Lokalizacja: Żywiec
x 13

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lukasz86 »

Witam. Lokomotywa nabrała swoich kształtów, teraz jeszcze musi nabrać kolorów. Połączyłem ostoję z budą i kabinami oraz dorobiłem dach. Jedyny problem przy sklejaniu napotkałem przy częściach dachowych nad kabinami, wymagały drobnej korekty. Miejsca łączeń zaszpachlowałem i wyszlifowałem. Okna zamaskowałem. Całość pomalowałem dwoma warstwami Caponu. Kolejny etap to naniesienie aerografem szarego podkładu. W między czasie walczyłem też z żaluzjami, pozostały jeszcze dwie do sklejenia.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

Zapraszam do oglądania i komentowania.
lukasz86
Posty: 43
Rejestracja: pt lut 27 2009, 14:20
Lokalizacja: Żywiec
x 13

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lukasz86 »

Witam po długiej przerwie.
Koniec tych szarości, nadszedł czas na kolorowe fotki. Buda i ostoja pomalowane, pozostał jeszcze dach. Trochę było zabawy z maskowaniem aby nie narobić więcej szkód niż pożytku.
Z efektu jestem zadowolony choć nie do końca. Udało się ładnie odciąć kolory taśmą, natomiast odklejając taśmę w miejscach położenia kalek, na niektórych oderwało farbę. Jednak farby Vallejo bardzo słabo trzymają na lakierze błyszczącym. Będę musiał to pędzelkiem podretuszować a w kolejnych modelach zwrócić większą uwagę. Błąd jaki popełniłem przy malowaniu to położenie szarego podkładu pod żółtą farbę, po kilku warstwach podkład dalej przebijał, musiałem więc jeszcze raz położyć podkład tym razem biały, przeszlifować całość i ponownie pomalować żółtym. W między czasie zrobiłem jeszcze kilka detali ale to już w następnej odsłonie. Muszę się teraz sprężyć z robotą bo chciałbym skończyć model na konkurs w Przeciszowie.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek

Zapraszam do oglądania i komentowania.
Piechu
Posty: 18
Rejestracja: sob sie 01 2015, 9:03
Lokalizacja: Świdnica

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piechu »

Będzie pełne oświetlenie (białe + czerwone ), czy tylko białe?
Doody
Posty: 88
Rejestracja: czw lip 23 2015, 14:08
Lokalizacja: Kępno

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Doody »

Kawał dobrej modelarskiej roboty! Prezentuje się świetnie :spoko:
Pozdrawiam
Darek
lukasz86
Posty: 43
Rejestracja: pt lut 27 2009, 14:20
Lokalizacja: Żywiec
x 13

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lukasz86 »

Piechu, oświetlenie będzie z przodu tylko białe i z tyłu tylko czerwone plus oświetlenie kabin.
Piechu
Posty: 18
Rejestracja: sob sie 01 2015, 9:03
Lokalizacja: Świdnica

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piechu »

To czekam na finał i galerię końcową. Ja "robie" modele bez oświetlenia, a chciałbym w końcu je ożywić, ale nie mam w tym wprawy, a właściwie nie mam pomysłu na ukrycie źródła zasilania i włączników oświetlenia, tak by nie było tego widać. Czy mógłbyś pokazać jak to robisz (na zdjęciach)?
lukasz86
Posty: 43
Rejestracja: pt lut 27 2009, 14:20
Lokalizacja: Żywiec
x 13

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lukasz86 »

Ja chcę zrobić tak że w lokomotywie są tylko diody i rezystory a bateryjka i włącznik będą w podstawie. W sumie jest to pierwszy model z oświetleniem jaki robię. Od spodu ostoi pomiędzy kołami wychodzi kabel i będzie przechodził przez tor, tak że nie powinien być widoczny. Od spodu podstawy zrobię wnękę na bateryjkę i płytkę z wyłącznikiem czasowym, a włącznik umieszczę z boku podstawy aby załączać oświetlenie tak na ok 15 sekund bez zdejmowania gablotki. Podstawa będzie identyczna jak w moim poprzednim modelu SM42.
Piechu
Posty: 18
Rejestracja: sob sie 01 2015, 9:03
Lokalizacja: Świdnica

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piechu »

Dzięki za nakreślenie tego jak ma wyglądać oświetlenie w modelu i tak jak pisałem wcześniej, czekam na finał.
Awatar użytkownika
Syzyf
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 30 2004, 10:46
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Syzyf »

lukasz86 pisze:włącznik umieszczę z boku podstawy aby załączać oświetlenie tak na ok 15 sekund bez zdejmowania gablotki.
Chciałbym podpowiedzieć nieco bardziej "bajeranckie" rozwiązanie, tzn. zamiast naciskać włącznik na podstawce, można włączać oświetlenie, używając dowolnego pilota od sprzętu RTV. Czyli bez ruszania tyłka z kanapy :)

W "Elektronice dla Wszystkich" nr 12/2007 był opublikowany taki bardzo prosty (kilka elementów) i tani układ, który po odebraniu "sygnału" z naciśnięcia klawisza dowolnego pilota, zaświeca LED na ustalony z góry okres czasu. Zrobiłem kiedyś ten układ i działa bez problemu. Koszt samych elementów to ok. 10 zł i zawiera w sobie odbiornik podczerwieni oraz układ czasowy.

Nazywa się to "Zdalnie sterowana lampka. Tester pilotów"
Schemat i opis: http://ep.com.pl/files/3062.pdf
Można kupić gotowy kit AVT-762 do samodzielnego złożenia (2 zestawy elementów za 16 zł + wysyłka): https://sklep.avt.pl/avt762.html
opis: http://serwis.avt.pl/manuals/AVT762.pdf
Ewentualnie kupić elementy w okolicznym sklepie elektronicznym, albo na Allegro (odbiornik TSOP1736 - ok. 3zł).

Oryginalnie jest tam 1 LED, ale można dołożyć równolegle jeszcze kilka gałęzi z dodatkowymi diodami świecącymi i rezystorami, aby zaświecać przód, tył i wnętrze na określony czas.
Można też dołożyć dodatkowy przycisk, jako opcję wyzwalania ręcznego: rezystor kilkaset omów szeregowo z przyciskiem między wyjście OUT a masę. Można też zasilać układ z baterii z opcją zasilania z dowolnego zasilacza <6V, dołożyć przekaźnik, dodatkowy włącznik zasilania, itp. itd.
Moje modele: archiwum
lukasz86
Posty: 43
Rejestracja: pt lut 27 2009, 14:20
Lokalizacja: Żywiec
x 13

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lukasz86 »

Można różne bajery zrobić, tylko zawsze pozostaje kwestia zasilania, a ja nie jestem przekonany do tego żeby w modelu robić schowki na baterie tak aby byla możliwość wymiany. Osobną kwestią by były konkursy. Jak wytłumaczyć fakt przypietego na łańcuchu do gablotki pilota od telewizora :). Można też zrobić załączenie poprzez klaśnięcie, ale znów podczas oglaszania wyników była by dyskoteka :).
ODPOWIEDZ