[Relacja]Okręt podwodny typu Ula, skala 1/400

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
strk
Posty: 1051
Rejestracja: śr sie 31 2005, 20:26
Lokalizacja: Gdańsk
x 20

[Relacja]Okręt podwodny typu Ula, skala 1/400

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: strk »

Wygląda na to, że jest to ostatni model w kolekcji dziesięciu współczesnych diesel-elektrycznych okrętów podwodnych:

Okręt podwodny Królewskiej Marynarki Norwegii typu 210/Ula.

Okręty podwodne tego typu jako takie nie są dobrze znane ani ogółowi, ani modelarzom - ich służba to prawdziwa "silent service". Tutaj trochę infromacji:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Okręty_podwodne_typu_210
Jak widzicie, trzy wiersze tekstu.

Okręty te zastąpiły stare OP typu 207/Kobben (również obecne w mojej kolekcji), tak więc przypadkowo marynarka norweska ma najlepszą reprezentację w moich projektach (zobaczcie KNM Thor Heyerdahl, mój pierwszy i jedyny okręt nawodny).

Rysunków szukałem conajmniej przez rok... osoba która zbudował przepiękny model RC (sprawdźcie w google) tego okrętu nie odpowiedziała na mojego maila, ale kilka miesięcy później znalazłem rysunek na jednym z popularnych serwisów udostępniających różnego rodzaju plany. Przypadek?

Najsampierw ;-) model 3D:
Obrazek

Śródokręcie:
Obrazek
Jak możecie zobaczyć, model prosty i mały, wielkości markera ścieralnego. Wydrukowany na półbłyszczącym papierze foto, więc suche pastele znowu będą potrzebne.


Stay tuned!
Awatar użytkownika
strk
Posty: 1051
Rejestracja: śr sie 31 2005, 20:26
Lokalizacja: Gdańsk
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: strk »

Budowa jest kontynuowana:
Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatni model w kolekcji wygląda jednak na najtrudniejszy. Wciąż nie jestem pewien wyniku: sekcja dziobowa (obie dolna i górna część) jest kluczowa dla efektu końcowego.

Stay tuned!
Awatar użytkownika
strk
Posty: 1051
Rejestracja: śr sie 31 2005, 20:26
Lokalizacja: Gdańsk
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: strk »

Schrzaniłem kolory: kadłub jest szary, reszta elementów czarna :(

Tak czy owak, czynię mały postęp:

Kadłub: śródokręcie, rufa i podparcie pokładu:
Obrazek

Główne bloki: kadłub, pokład, kadłub lekki:.
Obrazek

Pokład razem z górną połową sekcji dziobowej i kadłubem lekki ma być sklejony razem i zamocowany na kadłubie. Ten blok jest trudny do ukształtowania i budowy:
Obrazek
Obrazek

Gotowe:
Obrazek

Jak widzicie, model jest tylko trochę dłuższy od noża Olfa
Obrazek
Awatar użytkownika
strk
Posty: 1051
Rejestracja: śr sie 31 2005, 20:26
Lokalizacja: Gdańsk
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: strk »

Dolna połowa sekcji dziobowej - sekwencja formowania (bardzo podobna konstrukcja jak w U214)
ObrazekObrazekObrazek

Wnętrze wzmocnione bibułką i klejem wodnym:
ObrazekObrazekObrazek

Prawie gotowe:
ObrazekObrazekObrazek
Alik_s
Posty: 3
Rejestracja: ndz gru 07 2014, 15:20

[Relacja]Okręt podwodny typu Ula, skala 1/400

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Alik_s »

Witaj strk
Sorki za off topic, nie moge wysłac pw a poszukuje planów do Artilleriefahrprahm typ D3. Z tego co kojarze to swego czasu posiadales takowe.

Zaczynam budowe z wydania dolaczonego do MO 2/2012, niestety jest tam tylko rzut 3D co w moim początkującym przypadku jest za mało.
Bardzo bym był wdzięczny za podeslanie dokumentacji (alosha698@gmail.com), lub jesli to niemożliwe to podanie żródła

Dziekuje, pozdrawiam Alik
Awatar użytkownika
strk
Posty: 1051
Rejestracja: śr sie 31 2005, 20:26
Lokalizacja: Gdańsk
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: strk »

Oj będzie problem. Po ukończeniu projektu, zebrane dane usuwam (za dużo tego się zbiera). Ale jest ratunek: znajdź tu na forum użytkownika Balrog i jego pytaj. On buduje model RC w skali 1/35 (relacja jest na forum) i ma na pewno jakieś informacje bardziej szczegółowe niż ja.
Awatar użytkownika
strk
Posty: 1051
Rejestracja: śr sie 31 2005, 20:26
Lokalizacja: Gdańsk
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: strk »

Kadłub jest ukończony:
Obrazek


Następny krok to kil. Główny podłużny element jest wykonany z tektury 0.5mm, boczne z fotopapieru:
Obrazek

I gotowe:
ObrazekObrazek

Będzie to jeden z ciekawszych modeli w kolekcji, ze względu na dosyć skomplikowaną sylwetkę. Żałuję jedynie tego potknięcia z kolorami.
Alik_s
Posty: 3
Rejestracja: ndz gru 07 2014, 15:20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Alik_s »

Hej strk
Dziekuje za namiar na BALROGA, temat juz zapodalem, a tak poza tym to kibicuje Uli, male to strasznie ale juz wyglada niezle. Trzymam kciuki
Stopy wody pod kilem
Pozdr al
Awatar użytkownika
strk
Posty: 1051
Rejestracja: śr sie 31 2005, 20:26
Lokalizacja: Gdańsk
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: strk »

Fuckup mam z kolorami. Może jeszcze jakoś ten modelik wyciągnę, bo sylwetka jest urodziwa (jak na OP). Drugi, obok Gotland najładniejszy podwodniak.
Awatar użytkownika
syjek
Posty: 113
Rejestracja: wt cze 22 2004, 10:26
Lokalizacja: Łódź

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: syjek »

Alik_s: w komplecie 14 Nr. Spec. w czasopiśmie są wszystkie rysunki potrzebne do budowy modelu. Natomiast jeżeli posiadasz jedynie sam model (a Twojego wpisu tak wynika), to proponuję zaopatrzyć się też w czasopismo, a będziesz miał wszystko, co potrzebne do budowy modelu.
ODPOWIEDZ