A13 Mk III "Covenanter" IV - projekt własny

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
messer
Posty: 713
Rejestracja: śr maja 28 2003, 21:35
Lokalizacja: Piaseczno
x 18

A13 Mk III "Covenanter" IV - projekt własny

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: messer »

Najwyższa pora pokazać mój nowy projekt - czołg szybki "Covenanter" - moim zdaniem jeden z "ładniejszych" drugowojennych czołgów. Skala oczywiście 1:25. Projekt powstaje w oparciu o monografię z wyd. Militaria, poświęconą temu czołgowi oraz monografię "Crusadera", autorstwa W.J.Gawrycha. Plany z pierwszej pozycji są miejscami ubogie, w wielu miejscach trzeba podpierać się zdjęciami (czasem bardzo mocno). Coventater będzie oczywiście w polskich barwach, a dokładniej malowanie z 10 Pułku Strzelców Konnych, numer ewidencyjny T81531 (prawdopodobnie, taki udało mi się na podstawie poniższego zdjęcia odszyfrować oraz na podstawie wykazu numerów seryjnych tej wersji Covenantera.)
Obrazek

Na początku relacji zdjęcia sklejonego szkieletu kadłuba, oraz prototyp wieży. W przypadku wieży okazało się, że konstrukcja jej szkieletu jest za słaba i konieczne były poprawki.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Dalszy etap budowy do zawieszenie, najpierw koła nośne. Takie same jak w Crusaderze, na szczęście Covenanter ma jedną parę kół mniej z każdej strony, więc miałem trochę mniej otworów do wykonania w bandażach kół .

Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony czw lis 19 2015, 22:21 przez messer, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Sklejacz Maciej
Posty: 512
Rejestracja: ndz wrz 08 2013, 9:51
Lokalizacja: Luboń
x 67

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sklejacz Maciej »

Fajnie, że rusza temat tego ciekawego pojazdu, jeśli więc pozwolisz pobędę w ciszy z boku i popatrzę jak to idzie.
obecnie zamrożony:Iskander M (MZKT 79300 Astrolog)

już po:T-72M, Opel Blitz 3,6S, SdKfz 233.
Awatar użytkownika
messer
Posty: 713
Rejestracja: śr maja 28 2003, 21:35
Lokalizacja: Piaseczno
x 18

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: messer »

W budowie testowego modelu mały postęp - mam gotowe koła nośne. Już na tym etapie zostały pokrytę pierwszą warstwą błyszczącego lakieru, dlatego tak się świecą. Poza tym znalazłem w swoich zbiorach lepszej jakości fotografię przedstawiającą czołg, który chcę wykonać. Na ostatnim zdjęciu drobne porównanie z Crusaderem.

Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek


Obrazek
Ostatnio zmieniony czw lis 19 2015, 22:21 przez messer, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
messer
Posty: 713
Rejestracja: śr maja 28 2003, 21:35
Lokalizacja: Piaseczno
x 18

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: messer »

Kolejna odsłona relacji to gotowe zawieszenie kół nośnych:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony czw lis 19 2015, 22:22 przez messer, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
messer
Posty: 713
Rejestracja: śr maja 28 2003, 21:35
Lokalizacja: Piaseczno
x 18

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: messer »

Dzisiaj tylko koła napędowe:

Obrazek
Ostatnio zmieniony czw lis 19 2015, 22:22 przez messer, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
messer
Posty: 713
Rejestracja: śr maja 28 2003, 21:35
Lokalizacja: Piaseczno
x 18

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: messer »

Mam już gotową ostatnią parę kół - koła napinające. Zamontowane mimośrodowo, aby łatwiej utrzymać odpowiednie napięcie gąsienicy po założeniu.

Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony czw lis 19 2015, 22:23 przez messer, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
messer
Posty: 713
Rejestracja: śr maja 28 2003, 21:35
Lokalizacja: Piaseczno
x 18

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: messer »

Prawie miesiąc upłynął mi na sklejaniu gąsienic. Podobnie jak w Crusaderze, również tutaj wykorzystałem gąsienice wycinane laserem. Malowane gun metalem plus przetarcia Humbrol 191. Całość będzie jeszcze "brudzona" po skończeniu modelu.

Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony czw lis 19 2015, 22:23 przez messer, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
messer
Posty: 713
Rejestracja: śr maja 28 2003, 21:35
Lokalizacja: Piaseczno
x 18

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: messer »

Coś się ruszyło w temacie, na zdjęciach pierwsze elementy upiększające kadłub. Wszelkie widoczne plamy to klej cyjanoakrylowy.

Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony czw lis 19 2015, 22:24 przez messer, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Sklejacz Maciej
Posty: 512
Rejestracja: ndz wrz 08 2013, 9:51
Lokalizacja: Luboń
x 67

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sklejacz Maciej »

Cieszę się, że jednak prace posuwają się do przodu. Miło spojrzeć i podziwiać. Kibicuję dalej.
Pozdrawiam
obecnie zamrożony:Iskander M (MZKT 79300 Astrolog)

już po:T-72M, Opel Blitz 3,6S, SdKfz 233.
Awatar użytkownika
messer
Posty: 713
Rejestracja: śr maja 28 2003, 21:35
Lokalizacja: Piaseczno
x 18

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: messer »

Kolejny krok naprzód:

Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony czw lis 19 2015, 22:24 przez messer, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ