[Galeria/relacja/projekt własny] IILO w Rzeszowie, 1:100

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ppfalcon
Posty: 68
Rejestracja: śr sty 18 2012, 13:46
x 5

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ppfalcon »

Również gratuluję! Przy okazji - model chyba był w Przeciszowie, prawda? Jak tak to mam pytanie - jak zrobione były figury? Pisałeś, że z gipsu, ale efekt na żywo wygląda naprawdę fajnie. Jakąś matrycę miałeś czy po prostu dłubałeś dłutem?
mario555
Posty: 147
Rejestracja: czw sie 16 2007, 8:56
Lokalizacja: Bydgoszcz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mario555 »

Gratuluję zdjęcia tygodnia, miejsca na pudle w Przeciszowie i modelu ogólnie, bo miałem przyjemność go zobaczyć i robi wrażenie. Niestety nie udało mi się Ciebie zaczepić, choć pewnie nie raz się mijaliśmy.

Pozdrówka!
Manufaktura Modelarska
Akcesoria do modeli kolejowych 1:25, 1:45 http://www.mariomodelario.eu
Nity, śruby, nakrętki, wydruki 3D
Liściu
Posty: 132
Rejestracja: pn mar 02 2009, 21:15
Lokalizacja: Rzeszów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Liściu »

Witam,
Po kilku miesiącach przerwy wracam do budowy modelu, przez ostatni tydzień powstała podstawa modelu oraz sala gimnastyczna. Pozostaje jeszcze teren wokół szkoły, roślinność, ławki i inne szczegóły oraz budynek harcówki. Podczas sklejania budynku sali okazało się, że plany niezbyt dokładnie zachowują proporcje oraz zawierają całkiem inne rodzaje okien czy drzwi, dlatego kilka z nich musiałem rozrysowywać na nowo...
Wracając do podstawy modelu to jak widać na zdjęciach z powodu różnicy poziomów terenu została wykonana z 2 płyt meblowych o grubości ok 1,1cm oraz cieńszej płyty o grubości ok 0,3cm.
Co do zdjęć to na początek, tradycyjnie, okna:
Obrazek
I gotowe ścianki:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Przykład ścianki wyciętej z planów(po lewej) i z właściwymi proporcjami i oknami(po prawej):
Obrazek
I drzwi prowadzące na aulę, na zdjęciu 1 takie jakie są w planach, a na 2(oraz 3) takie jakie rzeczywiście są w budynku:
Obrazek Obrazek Obrazek
Całość sklejona "w kupę":
Obrazek
Łącznik między salą, a budynkiem liceum:
Obrazek Obrazek
Teraz pora na teren, wymiary po części zaczerpnięte z mapki dołączonej do planów:
Obrazek
A w większości przypadków z własnych wyliczeń i pomiarów
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Przy okazji jeszcze skleiłem szkielet do sali gimnastycznej:
Obrazek Obrazek
I zacząłem zabawę z drobiazgami wokół szkoły od chodów prowadzących na widownię w sali gimnzastycznej:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Na najbliższe dni planuję skończyć schody przy sali, zrobić dach do tego budynku oraz wykonać pozostałe schody czyli te między skokami terenu oraz prowadzące do szatni.
Liściu
Posty: 132
Rejestracja: pn mar 02 2009, 21:15
Lokalizacja: Rzeszów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Liściu »

Witam,
udało się ruszyć prace do przodu, pokryłem dach sali "papą" czyli papierem ściernym(600) i stwierdziłem, że zmienię przy okazji te nad przybudówkami przy głownym budynku aby nie było 2 różnych. Potem doszedłem do wniosku, że jak już zmieniam dach to odrazu wykonam cały wiatrołap po raz drugi ale już "po mojemu" ponieważ w rzeczywistości wygląda on nieco inaczej niż ten w planach czyli tak jak go wczesniej skleiłem.Oprócz tego zacząłem zabawę z teksturami i tak zrobiłem już większość schodów oraz murek koło schodów, a dla rozrywki skleiłem także jeden z 6 stojaków na rowery. W najbliższych dniach planuję wykonać większość chodników i boisk, tak więc w większości praca na komputerze...
A model prezentuje się tak:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek ObrazekObrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Liściu
Posty: 132
Rejestracja: pn mar 02 2009, 21:15
Lokalizacja: Rzeszów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Liściu »

Witam!
Prace zbliżają się coraz bliżej końca więc w końcu muszę zaktualizować relację :D
Gotowe są już praktycznie wszystkie chodniki. Co do ich powstawania to poprostu wystarczy komórka z aparatem i 3 programy które ma prawie każdy: Windows Picture Menager, Paint i Word. Najpierw zrobiłem kilka różnych zdjęć pod kątem 90stopni do chodnika, następnie po dopasowaniu kolorów i kontrastu w WPM otworzyłem zdjęcia w Paincie, pokopiowałem pojedyńcze kostki brukowe i ułożyłem je w przeróżnych kombinacjach aby nie wyglądały wszystkie identycznie, na koniec przerzuciłem do worda i dopasowałem rozmiar kolejnych chodników.
Obrazek Obrazek
Podobnie robiłem robiąc asfalt, czy boiska:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Po długich poszukiwaniach odpowiedniego materiału znalazłem też najbliższą skali firankę na siatki wokół boisk:
Obrazek Obrazek
Potem przyszła kolej na trawkę :)
Obrazek
Harcówka, w której pozwoliłem sobie na większą detalizację tak więc patrząc z bliska można dostrzec ze "blacha" choć z bloku technicznego też jest falista ;)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
I klatka schodowa przy sali gimnastycznej:
Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Siatka wykonana z tego samego materiału co wspomniane wczesniej siatki wokół boisk:
Obrazek Obrazek
Liściu
Posty: 132
Rejestracja: pn mar 02 2009, 21:15
Lokalizacja: Rzeszów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Liściu »

Witam!
Kolejne dni z modelem spędziłem na pracy nad szatą roślinną.
Zaczynając od drzew liściastych wykorzystałem w tym celu pewną roślinę której nazwy nie znam ale po przekwitnięciu wydała takie właśnie gałązki, które dwukrotnie spryskałem rozcieńczonym wikolem. Dzięki temu roślinka zyskała sporo na sztywności, nie łamie się pomimo wyschnięcia a także lepiej widoczna jest na niej farba, jednak co najważniejsze takie drzewka mozna do woli ugniatać bądź też rozchylać do pożądanego efektu.
Obrazek Obrazek
Co do drzew iglastych to znalazłem w sieci na jednej z amerykańskich stron odnośnie dioram sf pewien patent który lekko przerobiłem i stworzyłem je wg własnej receptury. Do stworzenia takiego drzewka potrzebne będą:
-pędzel
-cienki drut,
-butaprem,
-lakier do włosów,
-farba w sprayu,
-przyprawa(np. suszony koperek, majeranek, zioła prowansalskie itd.)
Najpierw tniemy włosie pędzla i układamy na posmarowanym butaprenem drucie:
Obrazek ObrazekObrazek
Potem doklejany po drugiej stronie równolegle drugi drut i wycinamy kształt jaki ma mieć nasza "choinka":
Obrazek
Następnie skręcamy druty do momentu aż drzewko nie będzie miała widocznych spiral z włosia:
Obrazek
Ostatnim etapem jest pomalowanie choinki farbą odkładową w sprayu. Po wyschnięciu farby spryskujemy drzewka lakierem do włosów i potrzepujemy je wczesniej wykonaną posypką( zmielone w młynku do kawy suszone przyprawy, wypróbowałem wszystkie przyprawy jakie znalazłem w kilku sklepach i moimi faworytami zostały: lubczyk, majeranek i pietruszka). Na koniec można jeszcze raz spryskać lakierem do włosów tak aby na stałe przytwierdzić posypkę:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Krzaczki kupiłem na allegro(nazywały się "MECH premium KRZACZKI") i rozdrobniłem na mniejsze tak więc te które są teraz na modelu kosztowały łącznie ok 5zł
Liściu
Posty: 132
Rejestracja: pn mar 02 2009, 21:15
Lokalizacja: Rzeszów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Liściu »

Witam!

Model już praktycznie gotowy dlatego czas na przed ostatnią aktualizację. Na początek brameczki do piłki nożnej:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Potem kolej na rynny, które zrobiłem z rurek termokurczliwych o zbliżonym kolorze:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Potem śmietniki, ławeczki, słupki, pompa wodna i reszta stojaków na rowery:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Roślinność przy frontowej części:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
A tak to się prezentuje w całości na dzień dzisiejszy:
Obrazek
Za kilka dni galeria końcowa ;)
Awatar użytkownika
ramm
Posty: 512
Rejestracja: śr lut 06 2008, 0:46
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ramm »

Bardzo dobrze to wszytko wygląda, mam jednak jedna uwagę. Może to moje zboczenie zawodowe, jestem geodetą, ale na mapie zasadniczej masz zaznaczone miejsca gdzie znajdują się włazy kanalizacji, zasuwy wodne, a także inna armatura naziemna. Widzę, że zrobiłeś tylko hydrant, a co z pozostałymi elementami? Nie zapomnij o nich.
☠Rock Honor Ojczyzna☠
Liściu
Posty: 132
Rejestracja: pn mar 02 2009, 21:15
Lokalizacja: Rzeszów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Liściu »

@ramm- dziękuję bardzo za cenną uwagę, już porobiłem fotki i pomierzyłem wszystko i zaraz się zabieram za studzienki i odpływy a przy okazji jeszcze pare innych szczegółów ;)
Liściu
Posty: 132
Rejestracja: pn mar 02 2009, 21:15
Lokalizacja: Rzeszów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Liściu »

Witam!
I tak oto nadszedł ten dzień kiedy model po ok. 1,5 roku pracy został ukończony. Od ostatniej odsłony przybyło parę szczegółów: śmietniki, kominy oraz oznaczenia na parkingach, studzienki a także płyty (w oryginale wykonane z piaskowca) wokół głównego budynku szkoły.
Co do makiety to jest ona już w budynku II liceum w Rzeszowie i czeka na gablotę oraz wybór honorowego miejsca. Oficjalne oddanie modelu odbędzie się 27 września przy okazji 110-lecia powstania tejże szkoły, na które na które zapraszam wszystkich chętnych ;)
Zapraszam do galerii końcowej:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Makietę będzie można zobaczyć na konkursach modelarskich w Rzeszowie oraz w Przeciszowie :D
ODPOWIEDZ