[R - koniec] Fokker F.VIIb/3m 1:33; Orlik 7/2010

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2144
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 149

[R - koniec] Fokker F.VIIb/3m 1:33; Orlik 7/2010

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Następny samolot, który latał w barwach „LOT“u, pasuje więc do mojej kolekcji.

Obrazek

Zgodnie z instrukcją sklejania zaczynam od przedniej części kadłuba. Tutaj też pierwsza „niespodzianka” – podwójna numeracja części 7a (czerwona strzałka). Tej „drugiej”, szarej, nie mogę też znaleźć na rysunkach montażowych – albo znowu czegoś nie zrozumiałem...

Obrazek

Te ukośne wycięcia we wrędze L (niebieska strzałka) służą chyba do wsunięcia drutu goleni podwozia. Ale jeżeli tak jest, to ta konstrukcja z wycinanki nie spełnia swojego zadania, bo sklejone tak jak w wycinance tworzy z tych wycięć „szczelnie” zamkniętą przestrzeń – czyli nie byłoby jak i gdzie tego drutu wsunąć. Trochę więc tutaj poobcinałem – jeżeli się mylę, nie będzie to miało żadnego (tak przynajmniej myślę) wpływu ani na funkcjonalność ani na sztywność konstrukcji.

Obrazek
Ostatnio zmieniony śr maja 09 2018, 17:20 przez Heinrich Kosmala, łącznie zmieniany 6 razy.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
AWOT
Posty: 280
Rejestracja: sob mar 22 2003, 17:09
Lokalizacja: EPTO
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: AWOT »

Pan Henryk nie wie co to chwila wytchnienia :D
Z przyjemnością popatrzę na kolejny LOT'owski model.
Pozdrawiam
AWOT
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2144
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 149

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Dzięki Awot za kibicowanie!
Postanowiłem najpierw skleić szkielet kadłuba a dopiero potem go (kokpit i kabina pasażerska) wyposażyć – dla mnie tak wygodniej.

Obrazek
Ostatnio zmieniony śr maja 09 2018, 17:21 przez Heinrich Kosmala, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2144
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 149

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Części rozmieszczone są na arkuszach (dla mnie) bez ładu i składu, tak że znalezieni części to już oddzielna rozrywka. Poza tym odkryłem nowe „bliźniaki”, czyli części podwójnie numerowane, np. „6” i „9”. Obawiam się, że to nie ostatnie. Przypomina mi się budowa MiG-9...

Obrazek

Wyposażenie kokpitu gotowe.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po przyklejeniu poszycia wewnętrznego „5” prawie już nic z tego nie widać.:D

Obrazek
Ostatnio zmieniony śr maja 09 2018, 17:22 przez Heinrich Kosmala, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2144
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 149

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Fotele pasażerów. Wycięcia ażurowań szkieletu foteli było dla mnie już wyzwaniem...:shock:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony śr maja 09 2018, 17:23 przez Heinrich Kosmala, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2144
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 149

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Reszta wyposażenia przedziału pasażerskiego też już gotowa. Półki na bagaż zrobiłem bez waloryzowania, bo siateczki z aż tak drobnymi oczkami nie mam, poza tym po zakryciu przedziału nic z tego nie widać.

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony śr maja 09 2018, 17:24 przez Heinrich Kosmala, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
Hastur
Posty: 421
Rejestracja: ndz sie 29 2010, 23:33
Lokalizacja: Kołobrzeg
x 47

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Hastur »

No i fajnie... Czekam na oklejenie poszyciem i kibicuję.
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2144
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 149

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Witaj Hastur, miło, że tutaj zaglądasz.:)

Szkielet kadłuba kompletny. „Nieco źle” go skleiłem (tę tylną część), bo linie zaznaczające miejsca klejenia powinny być od wewnątrz konstrukcji a nie na zewnątrz, tak jak ja to zrobiłem – przebieg linii zarysu części nie jest bowiem symetryczny (góra/dół – strzałki), a to decyduje o tym, gdzie „góra” a gdzie „dół”. Na szczęście wystarczy to wszystko postawić „na głowie” i wszystko jest w porządku.
Na wszelki wypadek wyciąłem już do przymiarki poszycie boczne – pasuje...

Obrazek
Ostatnio zmieniony śr maja 09 2018, 17:24 przez Heinrich Kosmala, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
quek
Posty: 3
Rejestracja: wt maja 14 2013, 20:25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: quek »

Piękna robota :-) czekam na kolejne relacje z budowy :-)
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2144
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 149

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Dzięki guek!

Przy ramkach okien poległem – dla mnie za wąskie (ok. 1 mm), by wyciąć je dostatecznie precyzyjnie, tzn. by wyciąć otwory wewnętrzne nie uszkadzając siatki, chociaż robiłem to z pomocą linijki i skalpelem. Jak widać dochodzę do swoich (aktualnych, niestety się pogarszających) możliwości fizjologicznych (motoryka). Poza tym „wszystko” jakoś się spaczyło.

Obrazek

Zrobiłem więc (bez problemów) te ramki z pojedyńczych pasków kartonu i pomalowałem. Wyszło bardzo fajnie, ale tutaj następna niespodzianka; nie zwróciłem uwagi na fakt, że ramka jest nieco mniejsza niż wycięcie na okna w części 3 – przez to widać teraz częściowo konstrukcję kratownicy kadłuba (strzałka). Z tym jednak mogę żyć. Oczywiście moja wina, ale po co to wycięcie w kadłubie jest większe, skoro ramka 3i i tak wszystko od zewnątrz zakrywa?

Obrazek

Poszycie kadłuba przyklejone. Z otwieranych drzwi i pokryw bagażników tym razem chyba zrezygnuję. Cała konstrukcja kadłuba jest bardzo mocna – można by chyba na tym stanąć...:D

Obrazek
Ostatnio zmieniony śr maja 09 2018, 17:25 przez Heinrich Kosmala, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
ODPOWIEDZ