[R/G] Zamek krzyżacki w Malborku 1:500 GPM*

budowle, modelowanie przestrzeni i wnętrz.
Broń, figurki oraz modele SF

Moderatorzy: kartonwork, Rafal N.

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
chochlik
Posty: 361
Rejestracja: czw lip 24 2008, 12:11
Lokalizacja: Tychy
x 57

[R/G] Zamek krzyżacki w Malborku 1:500 GPM*

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: chochlik »

Witam znowu
Wahałem się czy dawać ten temat, bo jest oklepany na forach, a i zainteresowanie budowlami mizerne, ale niech tam.
Dwa lata temu kupiłem to czasopismo na Allegro, karton jeszcze w porządku.
Wszystkie strony zeskanowałem, aby nie mieć problemu z dorobieniem części w razie potrzeby, i wszystkie pomalowałem rozrzedzonym lakierem nitro, zawsze tak zabezpieczam wycinanki.
Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
2.Zacząłem od zrobienia płyty podstawy, jak zawsze tektura falista gr 7mm oklejona kartkami bloku technicznego z drugiej strony, aby zapobiec odkształceniom.Klej, to uniwersalny polimerowy.
3,4.Podstawy obu zamków, wysokiego i średniego, bo będę robił model etapami, zamki osobno, a na koniec przykleję je do podstawy.
Podstawy jak widać okleiłem dookoła tekturą falistą 1,5mm do niej dokleję mury zamków, kiedy je skończę.
5.Dziedziniec z wycinanki, nie podobał mi się więc go podrasowałem.
Wycięte arkady,brama wejściowa, i dorysowane galerie(photoshop)
6,7.Dziedziniec zamknięty, widać niepotrzebnie wycięte ząbki na okna, potem je zlikwidowałem podklejając tekturkę 0,5mm bo postanowiłem okna zrobić tak jak wyglądają w rzeczywistości.
Do pomocy przy budowie modelu używam zdjęć stąd http://www.fototrip.pl/galeria,149.html
8,9.Kościół NMP i część dachów zamku wysokiego, brama ma faktycznie połączenie z dziedzińcem, otoczenie zamku pomalowałem zielenią w kolorze troszkę weselszym niż jest w wycinance. Może kiedyś uda mi się zrobić jakąś podsypkę


dalszą relację będę dodawał edytując temat, aż do (mam nadzieję) galerii
Pozdrowionka :)

5-11-12

dzisiaj wstawiam to co udało mi się znowu zrobić
1.Obrazek 2.Obrazek 3.Obrazek 4.Obrazek 5.Obrazek

1.Tutaj widać szczyty dachów, u góry z wycinanki pod spodem poprawione, bo wycinankowe nie podobały mi się. Jedynie części 7E i F bez zmian bo nie trafiłem nigdzie na zdjęcie tego miejsca i nie wiem jak wygląda
2.Porównanie wielkości części z główką zapałki :)
3,4,5. tyle mam zrobione na dziś

cdn

znalazłem takie zdjęcie na te części 7F i E(są to wimpergi)
Obrazek
i tak to przerobiłem Obrazek
znalazłem jeszcze nowy szczegół Obrazek
i tak to dorobiłem, przy okazji zerwałem daszek na tej wieży i dorobiłem go zgodnie ze zdjęciem, czterospadowy i wysoki
Obrazek Obrazek
może ktoś też skorzysta z tych pomysłów

07-11-12
no i koniec budowy wysokiego zamku, pogrubiłem też mury pod daszkami
Obrazek Obrazek

do zobaczenia na budowie średniego zamku

PS. Muszę jeszcze dodać że budowa tego modelu idzie mi dosyć szybko dzięki dostępowi do archiwalnej już relacji z budowy Malborka przez Izę M z 2008 roku. Muszę się przyznać że nie doceniłem wtedy ogromnego wkładu pracy przez Izę w ten model.
Dzisiaj depczę niejako po jej śladach, ulepszając je tylko miejscami.
Iza M jesteś wielka i obyś żyła wiecznie :)
Pozdrawiam

wstawiam 2 zdjęcia ze zmianami które zrobiłem, mostek przerobiony kolorystycznie i wycięte słupy podpór, oraz mur pruski na domku przerobiony z czerwonego na ciemno brązowy, na drugim zdjęciu balkonik ze zmienionymi barwami i zrobiony obustronnie, balkonik na modelu wygląda o wiele lepiej niż w makro :)
Obrazek Obrazek

Muszę się podzielić nieścisłością w modelu dotyczącą bram mostowych, autor nie wziął pod uwagę tego że to były bramy wjazdowe do zamku, do których kiedyś prowadził most przez rzekę. Wystarczyło by zrobić uskok wzdłuż zewnętrznego muru, około 7 mm podwyższając mur i baszty mostowe, aby urealnić posadowienie modelu. Pokazują to te dwa zdjęcia na baszty mostowe z zewnątrz i wewnątrz
Obrazek Obrazek

zastanawiałem się właśnie nad przeróbką modelu, ale machnąłem na to ręką bo za dużo pracy by było, szczególnie na basztach

kilka zdjęć tego co mam gotowe
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
na razie tyle, dla chcących zająć się tym tematem: należy dokładnie mierzyć długości, szerokości i wysokości elementów bo różnice są od 1 do 2 mm , a przy tej skali jest to istotne. Podpory mostowe, podstawy pokryć dachowych itd

20-11-2012
Dla nielicznych fanów mojej "tfórczości" mam kilka zdjęć, aby nie myśleli że nic nie robię w temacie Marienburga
Zamek średni i ściany od strony dziedzińca, tak to przerabiam
Obrazek Obrazek
widok ogólny tego co zrobiłem do dziś
Obrazek Obrazek Obrazek
jak widać jestem w trakcie budowy chałupy wielkich hersztów :) i tych "kurników" na dziedzińcu
nadszedł kryzys, nudzi mnie ten model, bo to już drugi zamek w tym samym temacie, ale muszę brnąć dalej :(
to tyle , polecam się łaskawej pamięci fanów budowli :)

22-11-2012
Dzisiaj wezwał mnie na dywanik Wielki Herszt zamczyska i zarządał, abym na razie nie kończył kominów i innej drobnicy, tylko zbudował mury wokół zamczyska.
Na ostatniej wyprawie łupieżczej, jego podwładni wyrżnęli troszkę za dużo niemowląt, kobiet i dzieci i teraz obawia się zemsty ze strony ocalałych
plemion.
Ponieważ dobrze płaci (wyprawa opłaciła się) zrobiłem co chciał.

A oto efekt mojego ostatniego dłubania, prace przy siedzibie Wielkich Hersztów
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
prace przy wieżach siedziby i gotowa siedziba
Obrazek Obrazek
no i rzut oka na całość
Obrazek Obrazek Obrazek
i to tyle, cdn :)
Ostatnio zmieniony pn gru 03 2012, 22:50 przez chochlik, łącznie zmieniany 16 razy.
Pozdrawiam kartoniarzy.
Pt-47
Posty: 183
Rejestracja: czw cze 02 2005, 10:33
Lokalizacja: Radom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Pt-47 »

Witam.
Widzę ,że Kolega podjął sie trudnego wezwania. Sklejałem ten model , ma on kilka błędów , ale przy tak fachowym podejściu do tematu poradzisz sobie. Relacje bede śledził z uwagą . P.S. jako bywalec na tym obiekcie mam troche zdjęć , jeśli bys potrzebował to chętnie podeślę.
Awatar użytkownika
chochlik
Posty: 361
Rejestracja: czw lip 24 2008, 12:11
Lokalizacja: Tychy
x 57

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: chochlik »

Pt-47/Witam
Dzięki za chęć pomocy, będę pamiętał. Co do błędów, to znalazłem ich już kilka, ale nie będę o nich pisał bo w wznowieniach już ich nie ma tyle, a z 97 roku nie ma już w sprzedaży. Opisał je już Jarek na forum konradusa.
Pozdrawiam
Myliłem się, w sprzedaży są numery z 97 roku, a błędów nie usunięto w nowej edycji. Ten model jest opracowany bardzo niedbale i nadaje się tylko dla zaawansowanych modelarzy, początkujący mogą się załamać przy pokonywaniu wszystkich fuszerek
Pozdrawiam kartoniarzy.
Awatar użytkownika
chochlik
Posty: 361
Rejestracja: czw lip 24 2008, 12:11
Lokalizacja: Tychy
x 57

Galeryjka

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: chochlik »

Dzisiaj wreszcie ukończyłem to zamczysko i wrzucam kilka zdjęć, a właściwie cztery, robione z czterech stron, resztę będzie można zobaczyć na filmiku w You tube http://youtu.be/PgpPwjgpMKU
Na zdjęciach można zobaczyć jedną potężną zmianę w modelu, a mianowicie wejście na zamek średni. Ponieważ autor zrobił most, ale wypuszczony w pustkę co mi się nie spodobało, to przedłużyłem płytę podstawy o 6 cm, zbudowałem przyczółek mostowy i nasyp z drogą.
Widać też zmienioną bramę wejściową na most, w wycinance była inna, mocno uproszczona i zupełnie nie podobna do prawdziwej
Teraz ten most ma sens, widziałem że Iza M budując ten model całkowicie zrezygnowała z tego mostu
Teraz zdjęcia

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Na dziedzińcu widać pomniki czterech mistrzów, nie trzymają skali, ale są czytelni gdy się je ogląda.
Może kiedyś dorobię jeszcze jakieś drzewka i zasieję trawę, ale wszystko musi nabrać mocy :)

Muszę się pochwalić, że moje modele architektury znalazły swoje miejsce na stałej wystawce w bibliotece publicznej w moim mieście, a ponieważ MBP ma kilkanaście filii, więc zgodziłem się aby wystawa była przenoszona co jakiś czas do innej filii. W ten sposób, młodzież i dorośli w Tychach mają park miniatur i poznają historię kultur z całego świata.
Polecam ten pomysł innym modelarzom architektury. Tu link do tej biblioteki http://mbp.tychy.pl/aktualnosci/235-cud ... centralnej
Ostatnio zmieniony sob gru 22 2012, 10:05 przez chochlik, łącznie zmieniany 3 razy.
Pozdrawiam kartoniarzy.
Awatar użytkownika
chochlik
Posty: 361
Rejestracja: czw lip 24 2008, 12:11
Lokalizacja: Tychy
x 57

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: chochlik »

Dzięki Hastur
Z tymi których to jeszcze interesuje chciałem się podzielić takim oto odkryciem. Na stronie http://fotopolska.eu/142976,foto.html trafiłem na piękne zdjęcia Malborka jakiego jeszcze nie znałem.
Szczególnie zaintrygowało mnie to zdjęcie
Obrazek
spodobał mi się ten stary zamek, a właściwie dach kościoła i wieży,
no i niewiele myśląc zabrałem się za przeróbki modelu,
Obrazek
wstawiłem niby rzeźbę NMP w miejsce gdzie ona kiedyś była, chyba pozłacana no i zrobiłem nowe neogotyckie nakrycie wieży, teraz zastanawiam się nad dorobieniem tych ozdobnych wimpergów nad oknami kościoła jest tylko dwie, a kiedyś zastanawiałem się co to jest i jak faktycznie wygląda

28-11-2012
no i przerobiłem dach kościoła, wygląda jak korona, przy okazji także szczyt dachu obok i te dwie baszty, teraz wszystko wygląda wg stanu na koniec XIXw,
Obrazek Obrazek
Zastanawiałem się nad drzewami na makiecie, ale drzewa które tam rosną to powojenne samosiejki i nie mają nic wspólnego z wyglądem średniowiecznej twierdzy. Będę jeszcze pracował nad posianiem trawy, bo tej na pewno nie brakowało na tym podmokłym terenie.

Na youtube i w galerii widać wersję przed przeróbką, nie zmieniam tego, bo wersja przerobiona pozostanie tylko w mojej gablotce,
tak mi się podoba bardziej i tak już zostanie, chociaż podobno nie ma to nic wspólnego z wyglądem średniowiecznym

Tak wygląda poprawiona wersja zamczyska
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Przy okazji mam pytanie do oglądaczy, założyć daszek na główną wieżę ,czy zostawić tak jak teraz, bez daszku. Zdjąłem go bo uszkodziłem iglicę i teraz zastanawiam się czy go montować
Pozdrawiam fanów kartonu
Ostatnio zmieniony ndz gru 23 2012, 12:14 przez chochlik, łącznie zmieniany 4 razy.
Pozdrawiam kartoniarzy.
zenor
Posty: 6
Rejestracja: czw gru 06 2012, 9:23

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: zenor »

Cześć
Nie kleję jeszcze kartonów, ale zawsze przeglądam fora modelarskie. Najbardziej interesują mnie właśnie budowle zamków, pałaców itp.
Chciałem Ci pogratulować wspaniałego modelu tego zamku. Jeszcze nigdy u nikogo nie widziałem takiej dbałości o wierność z oryginałem. Szkoda że nad modelem Neuschwanstein nie chciało Ci się bardziej popracować, ale Malbork moim zdaniem to rewelacja na skalę ogólnopolską. Pozdrawiam i jeszcze raz gratuluję
ODPOWIEDZ