[R/G] Williams BMW FW26

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
Slaizer
Posty: 130
Rejestracja: ndz lut 10 2008, 13:50
Lokalizacja: Otmuchów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Slaizer »

PiterATS TY z pancerki na bolidy się przerzuciłeś ? :P
W budowie:
Christie 1921, HMS Victory, MM Chwilowa przerwa
Skończone:
Budynek bliźniaczy, 4TP (PZInż.140) MM
Awatar użytkownika
PiterATS
Posty: 435
Rejestracja: pn lip 24 2006, 20:25
Lokalizacja: Opole
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: PiterATS »

Ale gdzie tam, po prostu chcę posklejać sobie, coś, co jest dla mnie zupełną odskocznią. A z pancerki, to robi się kilka ciekawych rzeczy, zarówno w kartonie, jak i plastiku , tak więc nie ma co panikować;-)
Awatar użytkownika
PiterATS
Posty: 435
Rejestracja: pn lip 24 2006, 20:25
Lokalizacja: Opole
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: PiterATS »

Czas najwyższy coś pokazać. Długo to trwało, ale trochę w kość dało mi lakierowanie. Ogólnie, to się przejechałem na tym, że do budowy modelu użyłem normalnego kartonu, który nie jest idealnie gładki, a bynajmniej nie tak gładki, jak karton, z którego budowałem model March'a 871. Dlatego, żeby uzyskać w miarę sensowną, gładką powierzchnię, musiałem wręcz utopić model w lakierze. Mimo to efekt i tak nie jest do końca taki, jaki oczekiwałem. No cóż, teraz już wiem na przyszłość, jakiego muszę używać kartonu, by powierzchnia modelu, po polakierowaniu była gładka jak stół.

Tak to na razie wygląda, jeszcze przed kosmetycznym polerowaniem powierzchni:

Obrazek Obrazek

Obecnie walczę z lakierowaniem pozostałych elementów, jakie zrobiłem do tej pory. Mam nadzieję, że uda mi się wyprowadzić model na prostą :roll:
Awatar użytkownika
PiterATS
Posty: 435
Rejestracja: pn lip 24 2006, 20:25
Lokalizacja: Opole
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: PiterATS »

Witam ponownie, czas wskrzesić tego umarlaka :)

Minęło wiele miesięcy i przez ten czas model coraz mniej mi się podobał, za sprawą lakieru, którego powierzchnia nie była taka jak być powinna, z powodu kiepskiego papieru. Model więc powędrował do szafy i tam już raczej zostanie, bo niedawno podjąłem decyzję, aby zacząć jego budowę jeszcze raz, od początku. Tym razem, bogatszy w doświadczenia, podszedłem do niego zupełnie inaczej.
Do druku użyłem mojego ulubionego papieru o gramaturze 200g satynowanego. Samą budowę rozpocząłem od końca, czyli najpierw skleiłem tył nadwozia z garbem, a następnie do niego dokleiłem nos. Dzięki temu mogłem trochę się pobawić i wykonać płynne przejścia połączeń nosa z tyłem (w modelu jest to zaprojektowane na zakładkę i tworzą się brzydkie schodki). Nadwozie od wewnątrz wzmocniłem ponadto podposzyciem i wkleiłem też wręgi, wykonane we własnym zakresie. Po wklejeniu kanałów wlotowych sekcji bocznych mogłem przystąpić do szpachlowania CA połączeń elementów i krawędzi oraz szlifowania. Oczywiście nie było łatwo, ze względu na skomplikowane kształty nadwozia, ale na tę chwilę wszystko prezentuje się nieźle i co ważniejsze nić nie jest zwichrowane i pokrzywione.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

I jeszcze zdjęcie ze starą wersją, która raczej na pewno zostanie ze zezłomowana:

Obrazek

W dalszej kolejności wkleję kokpit i dopiero potem zespół zagłówka, a na zakończenie zamknę nos od spodu.

W między czasie, powoli robię sobie kolejny kartonowy bolid, a mianowicie takiego cudaka :)

Obrazek
Awatar użytkownika
PiterATS
Posty: 435
Rejestracja: pn lip 24 2006, 20:25
Lokalizacja: Opole
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: PiterATS »

Witam

Gotowe nadwozie zostało polakierowane:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Pozdrawiam :cool:
Awatar użytkownika
PiterATS
Posty: 435
Rejestracja: pn lip 24 2006, 20:25
Lokalizacja: Opole
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: PiterATS »

Kolejna odsłona budowy.
Stałem się szczęśliwym posiadaczem kół, wraz z przeznaczonymi do nich kalkomaniami, pochodzących z plastikowego modelu BMW F1.06 z Revella. Co prawda oba bolidy dzielą dwa sezony różnicy, jednak jeździły one na tych samych oponach Michelin i tym samym modelu felg OZ Racing, a ponieważ koła w wycinance są mocno przewymiarowane i mają słabe proporcje, więc użyję tych z Revella.

Obrazek

Poza tym skleiłem podłogę z nieco poprawionym dyfuzorem, skrzynię biegów, kokpit uzupełniłem o kierownicę i pasy z fototrawionymi klamrami Crazy Modeler oraz wykonałem kompletne podwozie, by móc zobaczyć jak model prezentuje się na razie z na sucho założonymi kołami. Przed montażem przedniego podwozia musiałem jeszcze wykonać deflektory. Elementy podłogi, czy zawieszenia po złożeniu pokryłem lakierem satynowym.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
PiterATS
Posty: 435
Rejestracja: pn lip 24 2006, 20:25
Lokalizacja: Opole
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: PiterATS »

Witam
Szybka, mała aktualizacja relacji. Doszło niewiele, bo i czasu i chęci na sklejanie czegokolwiek ostatnio, jest u mnie jak na lekarstwo. Zacząłem uzbrajać bolid w pakiet aero. Doszły więc kierownice strug powietrza na tylne koła i tylną partię nadwozia, oraz kominy wylotowe układu chłodzenia. Ponadto pomalowałem też felgi na odpowiedni kolor, charakterystyczny dla GP Hiszpanii. Felgi dostały też już lakier pod kalki z logiem producenta OZ Racing.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

A ponieważ jedna jaskółka wiosny nie czyni, kolejne zdjęcia mogą być za tydzień, lub równie dobrze za miesiąc lub dwa.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3226
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 100

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Wygląda świetnie. Ale czy opony pozostaną takie błyszczące czy po naniesieniu kalkomanii planujesz je zmatowić ?
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
Awatar użytkownika
PiterATS
Posty: 435
Rejestracja: pn lip 24 2006, 20:25
Lokalizacja: Opole
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: PiterATS »

Dzięki. Co do opon, to ich bieżnik zostanie przetarty grubym papierem ściernym by zasymulować ich zużycie, a po naniesieniu kalkomanii na nie, psiknę je lakierem matowym, z domieszką Tamiyi Smoke'a.
Awatar użytkownika
Tempest
Posty: 3226
Rejestracja: sob maja 10 2003, 0:15
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 100

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tempest »

Co do opon, to ich bieżnik zostanie przetarty grubym papierem ściernym
Z tą grubością papieru to bym nie przesadzał.
Pozdrawiam
Tempest

Szukajcie a znajdziecie...
ODPOWIEDZ