[Relacja / Galeria] HMS Onslow 1:200

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
dedman
Posty: 29
Rejestracja: czw paź 13 2005, 20:05

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: dedman »

Używany jest w wycinarce styropianowej f-my bester lata 80+. Często spotykałem w rosyjskich konstrukcjach malej mocy~ 50W . Można też kupić w rolkach po 100mb- takowe posiadam . Mam w zakładzie 0.1 0.16i 0.25mm niestety kto to wyprodukował ? na czwartek mogę sprawdzić. Na hurtowniach elektrycznych może tylko wątpię czy sprzedadzą 1 czy 2 m.b
Drut miedziany -> tej średnicy co podałem pochodzi z cewek przekaźników centrali telefonicznej; jakaś polska firma to robiła
nie kradnij!-WŁADZA nie lubi konkurencji
Awatar użytkownika
ramm
Posty: 512
Rejestracja: śr lut 06 2008, 0:46
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ramm »

Dziękuje koledzy za rady. Raven uważam ze słupek 0,3mm jest za gruby, ponieważ po pomalowaniu wizualnie zwiększył on swoja objętość. :]
My tu sobie gadu gadu, a ja koko dżambo i do przodu. Gdzieniegdzie na zdjęciach mogliście już dostrzec maszt jednak nie napisałem o nim ani słowa.
Pale masztu wykonałem z 1mm średnicy polistyrenowych patyczków zakupionych w sklepie modelarskim.
Maszt w wersji roboczej prezentuje się następująco:
Obrazek Obrazek

Na szczycie masztu znajduje się radar typu 291 inny niż zaproponowany przez autora wycinanki. W prawdzie na zdjęciach zamieszczonych na 4 stronie relacji tej części praktycznie nie widać, ale analizując inne jednostki zaryzykowałem i go tam umieściłem. Do końca nie ręczę czy faktycznie tam był.
Natomiast jestem pewny malowania masztu. Było takie jak u mnie w modelu.
☠Rock Honor Ojczyzna☠
Awatar użytkownika
strk
Posty: 1051
Rejestracja: śr sie 31 2005, 20:26
Lokalizacja: Gdańsk
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: strk »

Mati mam dziwne wrażenie, że malujesz jakimś glutem a nie farbą.
To złudzenie trybu makro, czy jednak zbyt gęsta farba?
Awatar użytkownika
ramm
Posty: 512
Rejestracja: śr lut 06 2008, 0:46
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ramm »

To w zasadzie nie jest pomalowane. Reje zrobione są z kawałka drutów pomalowałem je bardzo rzadką białą Pactrą, Pierwsze malowanie nie zakryło metalowych części.
☠Rock Honor Ojczyzna☠
Awatar użytkownika
strk
Posty: 1051
Rejestracja: śr sie 31 2005, 20:26
Lokalizacja: Gdańsk
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: strk »

Czyli będzie jeszcze gorzej?
Awatar użytkownika
ramm
Posty: 512
Rejestracja: śr lut 06 2008, 0:46
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ramm »

Nie, gorzej nie będzie Panie Bartłomieju, ale lepiej też nie. Poziom moich manualnych umiejętności oraz warsztat jakim dysponuje pozwalają mi tylko na takie modele vel. sklejki... może kiedyś zbuduje okręt z którego będę zadowolony...

Olinowanie i inne duperele powstają na podstawie zdjęć HMS Onslow'a z 1942 roku oraz materiałów polecanych przez autora modelu, kolegę Adriana Kacza.
Obrazek Obrazek

A tak prezentuje się gotowy maszt główny
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Kolejnym dość istotnym szczegółem w tego typu okrętach jest drabina znajdująca się na maszcie. Niestety nie wiem jak się ona fachowo nazywa, ale założę się każda zbudowana jest bardzo podobnie - szczebelki wykonane z drewna połączone sznurem. Malowanie tego, akurat w tym modelu, na biało to zbrodnia..... Tak wyglądała taka drabina...
Obrazek
☠Rock Honor Ojczyzna☠
Awatar użytkownika
ramm
Posty: 512
Rejestracja: śr lut 06 2008, 0:46
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: ramm »

Mała rzecz ale zarąbiście cieszy, tak że aż musiałem napisać kolejny post.

:arrow: część 168 możemy zwaloryzować wykonując we własnym zakresie tzw flotta net.

Internet milczy co to takiego, wydaje mi się że to rodzaj sprzętu ratunkowego :?: Wykonałem ją tak:
- Ściągnąłem izolacje z kabla, którą pociąłem na małe koraliki.
Obrazek

- Koraliki nawlekam na żyłkę (mozolna robota), ta sama którą używam do budowy relingu ~0,08mm
- Napinam powstały naszyjnik, unieruchamiam i z benedyktyńska cierpliwością z odrobiną SG rozdzielam koraliki. Maluję, tnę na ok 1,5 cm odcinki
Obrazek

- Voilà. Flotta net, że mucha nie siada...
Obrazek Obrazek
☠Rock Honor Ojczyzna☠
Awatar użytkownika
strk
Posty: 1051
Rejestracja: śr sie 31 2005, 20:26
Lokalizacja: Gdańsk
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: strk »

Ładnie wykonane, ale chyba zbyt mało tego. Zobacz tu:


Obrazek
Raven666
Posty: 33
Rejestracja: sob cze 27 2009, 23:36

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Raven666 »

Właśnie, do czego miało to służyć? Jeśli do ratowania życia ludzi, to w jaki sposób używano - zrzut za burtę w pobliże grupy rozbitków, żeby się nie rozpierzchli?
Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota. Co do tej pierwszej są jednak pewne wątpliwości...
Awatar użytkownika
strk
Posty: 1051
Rejestracja: śr sie 31 2005, 20:26
Lokalizacja: Gdańsk
x 20

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: strk »

Brzmi to logicznie...
ODPOWIEDZ