[Relacja] -Projekt własny- amerykański czołg Christie 1921

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Slaizer
Posty: 130
Rejestracja: ndz lut 10 2008, 13:50
Lokalizacja: Otmuchów

[Relacja] -Projekt własny- amerykański czołg Christie 1921

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Slaizer »

Witam, chciałbym przedstawić mój pierwszy zaprojektowany model z Kinder niespodzianki ;-) To ta mała niespodzianka o której pisałem ;-)
Pojazdem tym jest amerykański czołg średni z 1921 roku Christie. Zmodyfikowana wersja M1919, została przebudowana w zakładach Front Drive Motor Co w 1921. Kadłub został poszerzony, wewnątrz czołgu zmieniono rozkład załogi, strzelec został przeniesiony do przodu gdzie zamontowano główne uzbrojenie. Dowódca i kierowca zostali umiejscowieni za strzelcem.
Zawieszenie było nadal oparte na dużych kołach napędowych i po parze kół jezdnych na bok. Tak jak jego poprzednik, czołg używano wyłącznie do testów.

Przy projekcie modelu opierałem się na wizualizacji znalezionej w sieci i na rysunkach "pseudo" technicznych przedstawiających pojazd. Ze względu że rysunki są ubogie a informacje na temat są czołgu są nikłe model może zawierać różnego rodzaju błędy merytoryczne.

Dane techniczne:
Napęd: silnik benzynowy, 6-cylindrowy Christie o mocy 120 km
Trakcja: gąsienicowa
Transmisja: mechaniczna
Załoga: 4 – osobowa
Opancerzenie:
Typ: stalowe płyty do 19 mm
Osiągi:
Prędkość max: 22,5 km/h
Uzbrojenie:
Podstawowe: działo 57 mm
Dodatkowe: 2 KMy .30 Browning
Wymiary/masa:
Dlugość: 5,53 m
Szerokość: 2,58 m
Wysokość: 2,18 m
Masa: 14 t

Zdjęcia czołgu
ObrazekObrazek

Wizualizacje odnalezione w sieci:
ObrazekObrazekObrazek

Model
ObrazekObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazek

Pewnie zapytacie czemu na mojej wizualizacji nie ma nitów, ponieważ wole zaoszczędzić czas, którego mam mało. A nity które są na wizualizacji nic mi nie pomogą w fazie projektowej.

Właśnie w tej chwili schną mi podklejone części szkieletu do kadłuba. Postaram się dorzucić zdjęcia jutro, ponieważ mam remont w mieszkaniu i nie mogę odszukać aparatu.

Pozdrawiam Wojtek

C.D.N.
W budowie:
Christie 1921, HMS Victory, MM Chwilowa przerwa
Skończone:
Budynek bliźniaczy, 4TP (PZInż.140) MM
skubat18
Posty: 43
Rejestracja: pt gru 03 2010, 17:26
Lokalizacja: Tarnow

witam

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: skubat18 »

jestem ciekaw jak ci to wyjdzie bo sprawa jest ciekawa nietypowy model..
powodzenia
Coś się klei pomału...
Awatar użytkownika
Slaizer
Posty: 130
Rejestracja: ndz lut 10 2008, 13:50
Lokalizacja: Otmuchów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Slaizer »

Witam, troszkę spóźniłem się z obiecanymi zdjęciami ale remoncik nie umożliwił mi spokojnego klejenia ;) Chciałbym dzisiaj Wam przedstawić fotki rozpoczętego szkieletu. Części bardzo fajnie do siebie pasują jedyny problem który mi „wlazł” w drogę to rozwarstwiający się strasznie karton ;/ Zawsze używałem tego kartonu do makiet na uczelnię i nie było problemów, bo rozwarstwiając się troszkę zwiększa swoją objętość. Ale cóż damy radę ;) tu trochę podszlifujemy, potem zalutujemy SG i przejedziemy papierkiem ściernym dla wyrównania. Szkielecik się troszkę upaćkał ołówkiem bo musiałem sobie po podpisywać elementy ;) Ja widać jedna część została naklejona odwrotnie ponieważ po naklejeniu jej na karton, karton zaczął się paczyć. Używam kleju poliuretanowego, tak jak zawsze i nigdy mi się nie paczyły części gdy go używałem. Może coś zmieniali w składnie, albo trafiłem na felerny karton…

Zdjątka, ostanie pokazuje Kryśkę koło mojego starego Krzyżowca :)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

W kolejnym poście postaram się już zamieścić fotki skończonego i wyszlifowanego szkieletu.

Skubat18: Faktycznie czołg jest nietypowy, zobaczymy co to wyjdzie ;) Mam nadzieję że coś dobrego.

C.D.N.

Pozdrawiam
Wojtek
W budowie:
Christie 1921, HMS Victory, MM Chwilowa przerwa
Skończone:
Budynek bliźniaczy, 4TP (PZInż.140) MM
Awatar użytkownika
Slaizer
Posty: 130
Rejestracja: ndz lut 10 2008, 13:50
Lokalizacja: Otmuchów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Slaizer »

Witam!

Relacja troszkę się ciągnie ale powodów jest kilka. Ale to nieważne ;) Model będzie sklejony. Wiadomo jak to jest z pierwszym modelem, zawsze są jakieś potknięcia, tak samo przy projektowaniu. Widać to przy szkielecie, ponieważ zacięcia zrobiłem na 1 mm a nie dodałem 0,2 mm na części. I tak zrodziły się problemy przy składaniu szkieletu i jego oklejaniu. Powstały szparki, widocznie na zdjęciach. Jak widać narysowałem za duże nity, 3 cm. W poprawionej wersji mają 1,5 cm.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Po powrocie z Woodstocku zrobiłem jeden element, który znajduje się na tylnej części czołgu. Nie wiem co to jest, ale zapewne jakiś od funkcji wydechowo – wywietrznej silnika ;)

Obrazek Obrazek Obrazek

Element przymierzony na sucho do starego kadłuba. Będę kleił nowy, ale na razie chce porobić drobniejsze elementy.

W kolejnym odcinku błotniki i dalsza cześć dziwnych grzbietowych elementów ;) Na zdjęciu sposób złożenie szkieletu błotników oraz wycięte elementy oklejeniowe.

Obrazek Obrazek

Aktualnie nie wiem kiedy wrzucę kolejne zdjęcia, może dopiero jak będą jakieś większe postępy, ponieważ z swoją kapelą przygotujemy się do koncertu i dużo muszę ćwiczyć grania.

C.D.N.

Pozdrawiam
Wojtek
W budowie:
Christie 1921, HMS Victory, MM Chwilowa przerwa
Skończone:
Budynek bliźniaczy, 4TP (PZInż.140) MM
Awatar użytkownika
Slaizer
Posty: 130
Rejestracja: ndz lut 10 2008, 13:50
Lokalizacja: Otmuchów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Slaizer »

Witam, mam pytanie odnośnie kartonu modelarskiego. Ponieważ zakupiłem w sklepie dla plastyków 3 różne 1 mm kartony o różnej gramaturze 1500,1700 i chyba 1800. I problem jest taki że każdy karton ma inną grubość: 0,9 mm, 1,2 mm i 1,4 mm - a miały być po milimetrze. Dlatego napotykam problemy przy klejeniu swojego modelu ponieważ grubość owego kartonu nie pasuje do zacięć i wcięć w szkielecie w którym głębokości są przyjęte na 1,2 mm.

I tutaj kieruje pytania: Jakie kartony i gdzie kupujecie aby miały "naprawdę" 1 mm?
Drugie pytanie kieruje do projektantów: Jakiej wielkości robicie zacięcie np. w szkielecie dla kartonu 1 mm? Ja przyjąłem 1,2 mm ( 1mm karton + 0,2mm na części).
W budowie:
Christie 1921, HMS Victory, MM Chwilowa przerwa
Skończone:
Budynek bliźniaczy, 4TP (PZInż.140) MM
ODPOWIEDZ