[Galeria] Pak 40 GPM ( moja wizja ;) )

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
misiek
Posty: 69
Rejestracja: pn lip 21 2008, 22:02
Lokalizacja: piechowice
x 1

[Galeria] Pak 40 GPM ( moja wizja ;) )

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: misiek »

Witam Wszystkich :)
Model zacząłem kleić jakieś 3 lata temu ( dokładnie nie pamiętam ;) ), ale niewiele w tedy zrobiłem. Jest to dobry model na ćwiczenie klejenia małych elementów. Opracowany jest bezbłędnie, po za tym, że czasami numeracja w instrukcji nie zgadza się z numeracją elementów na arkuszach. Rysunki są przejrzyste i w zupełności wystarczają do zbudowania modelu :) Model kleiło się bardzo przyjemnie.

HISTORIA

PanzerAbwehrKanone 40 (Pak 40 ) – armata przeciwpancerna wzór 40
Niemiecka armata przeciwpancerna kalibru 75 mm opracowana w latach 1939-1941 i używana przez armię niemiecką w okresie II wojny światowej.Prace projektowe nad nową armatą przeciwpancerną 75 mm rozpoczęły się w zakładach Kruppa i Rheinmetall już w roku 1939, ale początkowo projekt nie miał wysokiego priorytetu. Dopiero po inwazji na ZSRR w 1941 roku po pierwszych starciach z dobrze opancerzonymi czołgami T-34 i KW zwiększono tempo prac projektowych. Armata PaK 40 była standardowym niemieckim działem przeciwpancernym do końca wojny. Łącznie wyprodukowano około 23 000 sztuk tej broni, plus około 6000 egzemplarzy stanowiących uzbrojenie niemieckich niszczycieli czołgów. Armata PaK 40 stanowiła skuteczną broń przeciwpancerną aż do końca wojny i była w stanie zniszczyć każdy czołg aliancki z wyjątkiem ciężko opancerzonych IS-2 i M26 Pershing. Jedyną poważniejszą wadą PaK 40 był znaczny ciężar własny, co wymuszało używanie do transportu działa ciągnika artyleryjskiego, szczególnie na miękkim gruncie.PaK 40 wystrzeliwała pociski o masie od 4,1 (podkalibrowy z rdzeniem wolframowym), przez 5,74 (burzący) do 6,8 kg (przeciwpancerny). Szeroka gama pocisków czyniła z PaK 40 także użyteczne działo polowe i używający jej żołnierze bardzo wysoko ją oceniali.


Dane taktyczno-techniczne
Kaliber 75 mm
Donośność 1800 m (ogniem bezpośrednim)
7680 m (ogniem pośrednim)
Prędkość pocz. pocisku 930 m/s (podkalibrowego)
750 m/s (przeciwpancernego)
550 m/s (burzącego)
Długość 3700 mm
Szerokość 2000 mm
Wysokość 1370 mm
Masa 1425 kg (bojowa)
Kąt ostrzału od -5 st do + 22 st
Długość odrzutu 900 mm
Szybkostrzelność 14 strz/min

GALERIA

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Ludzik ( oj przepraszam - żołnierz ) jest ciut za mały, gdyż po przeliczeniu przez skalę modelu wychodzi, że miałby niecałe 120 cm wzrostu :o Więc założenie jest takie, iż jest to młody człowiek ( lub dziecko - jak kto woli ;D )
Znalazłem go jak robiłem porządki, wyrzucić było szkoda, więc go pomalowałem i na makietę jak znalazł :)
Jest to moja wizja armaty, która niekoniecznie jest zgodna z rzeczywistością, ale była idealnym materiałem do ćwiczeń ( w końcu udało mi się przykleić piasek oraz trawę i nie odpadły po odwróceniu podstawki :haha: :haha: :haha: )

Pozdrawiam, Misiek :):)
misiek
Posty: 69
Rejestracja: pn lip 21 2008, 22:02
Lokalizacja: piechowice
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: misiek »

Witam :)
Na sąsiednim forum powiedziano mi, że ten płot nie bardzo pasuje do dioramki, więc troszkę ją przerobiłem. Skorzystałem z rad Konradoo i zamiast płotu umieściłem worki z piaskiem, oraz dodałem kilka naboi i łusek.Są to moje pierwsze worki, doskonałe nie są, ale przynajmniej nie zabiją załogi :)
Zapraszam do oglądania :)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Greif
Posty: 27
Rejestracja: śr kwie 22 2009, 14:38
Lokalizacja: Motherwell/Scotland

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Greif »

Witam
Na kartonie to się nie znam "ale" armata ma na chwilę obecną uszkodzony powrotnik :D przesuń lufę z zamkiem bardziej do przodu bo na chwilę obecną masz w momencie wystrzału (do takiej pozycji cofa się w trakcie odrzutu po czy wraca do przodu) po za tym celownik wymagał by poprawki (nie wiem czy wina modelu czy modelarza) ale ciężko strzelać jak się widzi osłonę.
Dodaj maskowanie na osłonę armaty , jakieś gałęzie krzaczki , załogi raczej starają się dobrze maskować, bo nie maskowane żyją krócej. Ogólnie nie jest źle następny model będzie lepszy.

Pozdrawiam
misiek
Posty: 69
Rejestracja: pn lip 21 2008, 22:02
Lokalizacja: piechowice
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: misiek »

Witam,
Dziękuję za odpowiedź :) Lufę zaraz przesunę :) ( na całe szczęście przymocowałem ją tylko w 1 miejscu :) )
Jeśli chodzi o ten celownik, to zrobiony jest wg wycinanki. ( Poniżej linki do tej samej armatki innych użytkowników dla porównania. )

1) http://images20.fotosik.pl/216/ad81dc258c07ea22.jpg
2) http://i601.photobucket.com/albums/tt99 ... raz014.jpg
3) http://i261.photobucket.com/albums/ii71 ... 40_010.jpg

A tutaj zdjęcie prawdziwej armatki
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... rden_1.JPG
Greif
Posty: 27
Rejestracja: śr kwie 22 2009, 14:38
Lokalizacja: Motherwell/Scotland

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Greif »

Na zdjęciu wygląd jakby celownik był trochę za nisko w stosunku do otworu chyba osłona jest niepoprawnie zamocowana widać to na tm zdjęciu : http://i666.photobucket.com/albums/vv24 ... 400049.jpg
A tak powinien wyglądać celownik i podstawa http://www.questmasters.us/PAK40.html http://cs.finescale.com/FSMCS/forums/p/ ... 14810.aspx
w drugim linku jest dość fajne zdjęcie

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ