[Relacja/Kolej] Precyzyjny Pu29 - największy polski parowóz - FINAŁOWA GALERIA str. 41

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Precyzyjny
Posty: 538
Rejestracja: pt maja 19 2006, 12:22
Lokalizacja: Polska
x 25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Precyzyjny »

Borysio nie zgadłeś, nity zrobiłem w taki sam sposób, jak zrobił to w swoim modelu uboottd. W wycięte igłą strzykawkową 0,9 mm otwory wklejam kuleczki o średnicy 1 mm. Tylko nie smaruję klejem każdej dziurki, a wciskam nity w przyciasne otwory, dzięki czemu nity trzymają się kartonu, że mogę go odwrócić i zalać otworki z nitami od odwrotnej strony klejem cyjanoakrylowym. Sposób prosty jak konstrukcja cepa, gwarantujący równiutkie nity, w przeciwieństwie do metody z kropli kleju. Jedyna trudność to precyzyjnie powycinać otwory. Zdjęcia pokażę jak będę robił następne nity w wózku tylnym.
Pozdrawiam
Precyzyjny

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

* * *
Obrazek
Awatar użytkownika
amz20
Posty: 136
Rejestracja: pn sty 19 2009, 21:21
Lokalizacja: Włocławek

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: amz20 »

Borysio są jeszce takie metody-
viewtopic.php?t=12955&start=0&postdays= ... highlight= czytaj na 1 stronie
i takie viewtopic.php?t=14749&start=0&postdays= ... highlight=
i takie http://papermodelers.sk/imgpost/images/ ... asGfkA.jpg
a opisane tu viewtopic.php?t=13750&start=0&postdays= ... highlight= są też takie -poczytaj relację
viewtopic.php?t=11772&start=0&postdays= ... highlight= i metoda zastosowana tak jak tutaj na kulki BGA viewtopic.php?t=14873&start=10&postdays ... highlight=
Ostatnia metoda wydaje sie najlepsza i domyśliłem się co Precyzyjny zastosuje a co sam potwierdził.
Jeśli chodzi o kupne nity to super sprawa ale przy ilościach idących w tysiące jest to totalna porażka.A kulki BGA - barszcz jest droższy.
Zanim pierdoło przykleisz siedem razy przymierz .
Awatar użytkownika
Borysio
Posty: 15
Rejestracja: ndz lis 07 2010, 23:33
Lokalizacja: KRĘPSKO

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Borysio »

Witajcie !
Dzięki za oświecenie mnie w temacie NITY. Moje sugestie okazały się rodem z czasów dinozaurów. Okazuje się, że koledzy już dawno wynaleźli i opanowali skuteczne techniki wykonywania tych najdrobniejszych elementów modeli parowozów.
amz20, pozwól, że Twoje motto w zmienionej formie skieruję do siebie : "Zanim pierdoło wypowiesz się w temacie, to zerknij na forum, a potem jeszcze czternaście razy obejrzyj te fora".

Pozdrawiam:
BORYSIO
---------------
"Zaletą, która należy do najważniejszych, jest duża wartość dydaktyczna modelarstwa papierowego" - Andrzej Samek
Awatar użytkownika
Malkontent
Posty: 13
Rejestracja: pn sie 30 2004, 20:38
Lokalizacja: Żychlin

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Malkontent »

Witam. Pan to potrafi wpędzić człowieka w kompleksy ;-) Mam ten model, ale po obejżeniu pańskiej pracy pozostanie w 2D. Pozdrawiam i życzę sukcesów.
Non stop na tarczy...
Awatar użytkownika
OSTOJA
Posty: 1216
Rejestracja: pt gru 19 2008, 14:08
Lokalizacja: Mielec (Ostróda, Iława)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: OSTOJA »

Malkontent pisze:Mam ten model, ale po obejrzeniu pańskiej pracy pozostanie w 2D.
Eeee, łapki w górę, to niezbyt dobry pomysł. Należy próbować - będzie więcej "kolejarzy". :D
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.
W imadle:
Dorobek
lysylotnik
Posty: 7
Rejestracja: śr lis 17 2010, 8:11
Lokalizacja: Płock

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lysylotnik »

przychylam się do tego co napisał OSTOJA, nie należy mieć kompleksów, ja zainspirowany tymi relacjami zacząłem budowę swojego pierwszego parowozu i sprawia mi to wiele frajdy! modelarze-łapcie za nożyczki i do parowozów!
start jest zawsze dobrowolny-lądowanie obowiązkowe
Awatar użytkownika
Precyzyjny
Posty: 538
Rejestracja: pt maja 19 2006, 12:22
Lokalizacja: Polska
x 25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Precyzyjny »

Witam

Otrzymałem kilka pytań w sprawie nitów. Dzisiaj objaśnienie jak je wykonuję. Mój sposób można opisać krótko "kulka w dziurkę". Jako nity wykorzystuję kulki o średnicy 1 mm. W takim przypadku karton, w który są mocowane nity musi mieć grubość połowę średnicy kulki, czyli 0,5 mm, żeby po wciśnięciu kulki w otwór wystawała połowa kulki.

Najpierw w kartonie wycinamy otwory w miejscach położenia nitów. Otwory powinny być trochę mniejsze od kulki. Można je zrobić igłą od strzykawki, wiertłem, laserem jak komu pasuje. Kulki układamy na otworach i dociskamy je metalowym trzpieniem. Trzeba to robić na czymś twardym (na miękkim nity powchodziłby za głęboko), ja robiłem to na kawałku laminowanej płyty wiórowej. Uwaga ! Nity przy wciskaniu robią ślady, więc nie należy wciskać ich bezpośrednio na blacie stołu. Dzięki ciasnym otworom nity po wciśnięciu trzymają się nawet bez kleju i można część odwrócić na drugą stronę. Pozwala to na zalanie klejem cyjanoakrylowym hurtem wszystkich nitów od spodu, zamiast pojedynczo robić kropelki od przodu, narażając się na ubrudzenie klejem elementu. Po wyschnięciu kleju wyrównujemy papierem ściernym 600 powierzchnię i naklejamy element w miejsce przeznaczenia. Na zdjęciach pokazałem sposób na przykładzie małego elementu, ale bez problemu można tak zrobić nity na ścianach tendra. Teoretycznie można tak zrobić nity także w modelach niemalowanych, lecz wymagałoby to pomalowania ręcznie pędzelkiem każdego nitu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przed Świętami czasu mało, więc postępy w budowie parowozu niewielkie. Zrobiłem wózek tylny, który znajduje się pod ostojnicą blisko popielnika. Za czysto tam nie było, więc wózek jest bardziej brudny od góry i dołu. Mocowanie wózka do ostojnicy ( te niezamalowane miejsca ) jest uproszczone, ale nie wysilałem się, bo po jego przyklejeniu i tak tego nie widać.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zapraszam wszystkich do aktywnego uczestnictwa w mojej relacji i wpisywania uwag, propozycji mających na celu polepszenie wyglądu budowanego modelu.

Wszystkim modelarzom życzę Zdrowych, Spokojnych i Radosnych Świąt Bożego Narodzenia.
Pozdrawiam
Precyzyjny

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

* * *
Obrazek
Awatar użytkownika
herbaciany
Posty: 670
Rejestracja: czw lis 04 2004, 23:22
Lokalizacja: Strzegom

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: herbaciany »

Metoda nitowania pracochłonna,ale efekt idealny no i powtarzalność nitów-bezcenna :D Kulki to BGA?
Awatar użytkownika
Precyzyjny
Posty: 538
Rejestracja: pt maja 19 2006, 12:22
Lokalizacja: Polska
x 25

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Precyzyjny »

Kulki zakupiłem w firmie Gewa. Można tam kupić również kulki o innych średnicach i z innych materiałów.
http://www.gewa.com.pl/sklep.php?pokaz=kulki_stalowe

Kulki BCG nie występują w wymiarze 1 mm, największe mają średnicę 0,76 mm.
Pozdrawiam
Precyzyjny

Na warsztacie: parowóz Pu29

Ukończone: parowóz Ty2, parowóz Ol49, parowóz TKp30

* * *
Obrazek
lysylotnik
Posty: 7
Rejestracja: śr lis 17 2010, 8:11
Lokalizacja: Płock

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lysylotnik »

dzięki za pomysł z nitami, postaram się go wykorzystać w mojej Ol-ce. kolejny raz oglądam relację Precyzyjnego z oczkami na wierzchu.
start jest zawsze dobrowolny-lądowanie obowiązkowe
ODPOWIEDZ