Jakiś new panzer w 1:15 ..:)

inne techniki modelarskie - plastik, żywica, drewno itd.

Moderatorzy: kartonwork, Edmund_Nita, Tempest

ODPOWIEDZ
Zetor
Posty: 36
Rejestracja: śr lis 21 2007, 13:16
Lokalizacja: Ciechanów (Las Vegas Północnego Mazowsza)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Zetor »

:wooow:
Wszystko klarowne jak najbardziej, serdecznie dziękuję!! :D
Dokładnie o coś takiego chodziło :D
Po obejrzeniu mistrzowskich technik poczułem silną potrzebę zmierzenia się w weekend z jakąś gumosilową formą :razz:

Oczywista oczywistość, że nie mogę się doczekać kolejnych odsłon tutorialu... :lol:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam, Andrzej
Awatar użytkownika
Sicore
Posty: 1263
Rejestracja: wt gru 16 2003, 9:59
Lokalizacja: FRA/LUZ
x 40

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Sicore »

A ja myślałem, że mój pomysł z wkładaniem sworzni w formę jest idiotyczny...
No cóż, następnym razem, bo właśnie skończyłem prototyp gąski do jednego z rozgrzebanych modeli...
ZŁO SQUAD

Samuraj nie ma celu, tylko drogę.
Ki-61 . I-16 typ10 . MS.406 C1 . Bf-109D
jaroslawzzz
Posty: 20
Rejestracja: pt paź 27 2006, 13:52
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jaroslawzzz »

Uprzejmie dziękujemy! :jupi:
Z niecierpliwością czekam na wyciąganie drucików , które obecnie tkwią w ogniwkach , a które zostały dociągnięte do brzegów formy-dumam ,że chyba to będzie przed ostatnim zalaniem .

Jednak jak porządny tutorial to....wszystko wiadomo od razu! :czytaj:
Awatar użytkownika
bigtank
Posty: 542
Rejestracja: pn lis 01 2004, 16:35
Lokalizacja: wrocław
x 35

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bigtank »

No to się cieszę że foremkowanie się do czegoś komuś przyda :P
Ciąg dalszy w takim razie ., Silikon ładnie się utwardził i jedziemy z koksem dalej ...

7..Tak wygląda powierzchnia dupnej strony foremki po zdjęciu tekturki . Jest to dosyć istotne aby obie powierzchnie były równe , jeżeli chcemy żeby np ogniwa wychodziły jednakowej grubości (równomierny docisk)..

Obrazek


8..Delikatnie podważamy i wyjmujemy plastelinę uważając aby przypadkiem nie wyjąć z plasteliną detalu wzorca:) Po prostu ciężko z powrotem wsadzić detal do foremki zwłaszcza jeżeli posiada kąty ujemne jak np przy ogniwach ..Min dlatego jest ważne aby jak największy kawałek wzorca znalazł się w pierwszej części formy. Tu przy ogniwach raczej nie da rady wyjąć wzorców , gdyż przytrzymują je druty zalane w całości w tej części formy..Do druciaków wrócę jutro po utwardzeniu drugiej części , bo w mojej metodzie robienia otworów w odlewach jest tez taki mały pikuś , który znacznie ułatwia wsadzanie i utrzymanie szpilek w formie już przed zalewaniem żywicą ..

Obrazek

9..Wazelinowanie plasteliny wokół wzorników bardzo istotnie pomaga w wyjęciu tejże . Co prawda jakieś drobne kawałeczki lubią się przykleić do wzorników lub silikonu , ale bez problemu skalpelem można je wydłubać :).Jeżeli się zdarzy że silikon wlezie w plastelinę na krawędziach wzorca (takie cienkie płatki) jak np to widać w środkowym ogniwie na górze foty w otworze tej skrajnej części , zalecam skalpelem poobcinanie , ewentualnie podczas smarowanie po prostu ich nie smarować , wtedy sie połączą ze świeżym silikonem i podczas rozdzielania połówek zostaną w tej nowej części:) Oczywiście po odczyszczeniu tej części foremki bezwzględnie należy ją dokładnie pędzelkiem wysmarować wazeliną (lub czymś innym tłustym). Jeżeli zapomnimy o nasmarowaniu to nastąpi tzw d...a blada :D i forma do wywalenia , gdyż skubany świeży silikon połączy się na amen z już utwardzonym i nie da rady obu części oddzielić . Min dlatego często zostawiam jakieś kawałki starych form , które po pocięciu na kawałeczki służą jako zapchajdziury do nowych form ..Na fotce widać jak się tu i ówdzie świeci tłusta warstewka ...

Obrazek

10.. Zalewamy foremkę analogicznie jak poprzednio i idziemy znowu luli :) .. Jutro dalszy ciąg relacji , druciki , zalanie żywicą , pierwsze sztuki itd ....

Obrazek

No to na razie w takim razie i do jutra ;-) -Andrzej
Już ten momęcik na 7 TP
http://bigtank120.blogspot.com/
Zetor
Posty: 36
Rejestracja: śr lis 21 2007, 13:16
Lokalizacja: Ciechanów (Las Vegas Północnego Mazowsza)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Zetor »

Andrzej to że Twoje rady się przydadzą, to zdecydowanie za mało powiedziane. Dla mnie i innych Kolegów modelarzy raczkujących w odlewnictwie to jak wyłożenie serca na dłoni. Do tego jeszcze sposób prezentacji: klarowny i oczywisty... :mrgreen:
Wielkie ukłony dla Ciebie za chęć pomocy współtowarzyszom niedoli :D

Mam jeszcze co prawda kilka pytań, ale poczekam (niecierpliwie przebierając nogami :tuptup: ) do finału samouczka :)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam, Andrzej
jaroslawzzz
Posty: 20
Rejestracja: pt paź 27 2006, 13:52
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jaroslawzzz »

Zetor pisze:... i innych Kolegów modelarzy raczkujących w odlewnictwie to jak wyłożenie serca na dłoni. Do tego jeszcze sposób prezentacji: klarowny i oczywisty... :mrgreen:
Wielkie ukłony dla Ciebie za chęć pomocy współtowarzyszom niedoli :D
Sama kwintesencja!
Pieknie to ująłeś.
Kurcze , jak tak się patrzy i czyta to.... nie taki diabeł :devil1: straszny ,daaa się rady :paker: !
Może też dlatego nie straszny bo tutorial jak ta lala!
Awatar użytkownika
bigtank
Posty: 542
Rejestracja: pn lis 01 2004, 16:35
Lokalizacja: wrocław
x 35

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: bigtank »

Dobra dobra , żeby nie było że za fri takie coś :) piwo sie należy, a co ;-)
Foremka wyszła tak jakby na cacy , więc dalej do roboty ....
1.. Tak wygląda forma prawie gotowa . Z zadka widać drutki (miedziane) częściowo wyciągnione, natomiast z przodu formy widać trzy punkciki - to właśnie styknięte ze ścianką plastykowej ramki pozostałe drutki . Chyba teraz wiadomo o co chodzi :) Nie trza po prostu po omacku dłubać i szukać tych drutków i kaleczyć gumy ......

Obrazek

2..Delikatnie otwieramy obie połówki i teraz właśnie wystąpił ten mały pikuś com wczoraj o nim pisał :)

Obrazek

3. Pikuś polega na tym iż należy delikatnie naciąć foremkę mniej więcej jak na focie, żeby wyjąć wzorce oraz później gotowe odlewy (specjalnie foremka jest wygięta). Ja robię formę w taki sposób po to azaliż , aby było dokładne prowadzenie wkładanych szpil (coby w odlewach były otwory), to po pierwsze primo .. A po drugie primo , po prostu nadlewki są o wiele łatwiejsze do usunięcia . Formie to nie przeszkadza , zresztą forma z reguły wytrzymuje hmmm... Z pierwszej pojedynczej wylałem jak dotąd 43 sztuki , myślę że do około 50 sztuk dojdę :) . Po prostu działa chemia i silikon się powoli zużywa że tak się wyrażę , pod koniec życia formy kawałeczki silikonu się odrywają razem z odlewem i tyle :( ..Można żywot formy przedłużyć o małe co nieco , lakierując wzornik na błyszcząco ( czyli gładko) , wtedy powierzchnia silikonu jest o wiele bardziej gładka i mniej łyka żywiczną chemię . Aaaa , można również odlewać z żywicy typu Epidian , ale forma góra 10 razy wytrzyma i baj baj od nowa :) Utwardzacz epidianowy Z1 jest bardzo śmierdząco- żrący....

Obrazek

4..Teraz wsuwamy przygotowane szpile do otworów w foremce . Szpile najlepiej zrobić ze stalowego drutu , nieco grubsze niż druciki do łączenia ogniw ( luz na gąsienicy ma być ). Co jakiś czas szpilki trzeba oczyścić z resztek żywicy , a najlepiej wyciągać je z foremki zanim do końca odlewy stwardnieją - miękko wychodzą po prostu :)

Obrazek

5..Pędzlujemu formę wazeliną ( w sumie są różne rozdzielacze do form , ale z doświadczenia raczej sądzę że szkoda kasiury na to , bo święty Boże nie pomoże i foremkę i tak trafi nagły szlag co najwyżej dwie zalewajki później) i zalewamy żywicą . Żywice i silikony , jeżeli ktoś się nie zna w temacie , można kupić na Allegro. Wystarczy walnąć hasło i wyskoczą takie różne modelarskie w rozsądnych ilościach dozowane (czego nie można powiedzieć o cenach) silikony i żywice..

Obrazek

6.. Po zalaniu foremki żywicą , chwilę czekamy aż zacznie z lekka gęstnieć - żeby się z górnej połowy nie wylała :) podczas łączenia obu połówek . Hmm tu trzeba uważać z długością życia żywicy, bo można nie zdążyć zalać foremki i zacznie gęstnieć podczas lania:) .Toteż należy trochę poćwiczyć i nabrać wprawy po prostu , lub skombinować żywicę o dłuższym czasie życia czyli ;-) lejności ...

Obrazek

7.. Jak widać na zdjęciu wyżej , na złożonych foremkach jest nałożony kawałek szkiełka dociśnięty ciężarkiem ołowianym . Do tego właśnie służą obie płaskie i równe zadnie części formy - Równomierny docisk...Nie należy przesadzać z ciężarkiem , bo foremka się spłaszczy za bardzo i wyjdą odlewy z lekka za duże tudzież za plaskate :D . Na ostatnim zdjęciu jest mój zestaw byle jaki do smarowania foremek i pierwsze odlane trzy sztuki ogniwek. Na dwóch widać małe niedolewki żywicy , na gotowym modelu będzie legenda że to odpryski lub za twarde kamole były na polu walki :)

Obrazek

Mam nadzieję że ten załącznik się faktycznie przyda i z góry informuję że przez parę dni nic nie piszę kurde , bo mnie tłuste paluchy bolą od stukania i poprawiania, cholerka byków a i pod beretką i ze wzrokiem już mi się z lekka pomerdało :) . Żesz , tyle pisania ............. :shock:
Hmm jeszcze na koniec , to co wyżej wszystko , dotyczy foremkowania ogniw . Jakieś inne pierdoły są dużo łatwiejsze do foremkowania , no może za wyjątkiem "wieży" do Stugów , tu dopiero jest przerąbane robienie formy......
Pozdrawiam i do za kilka dni -Andrzej
Już ten momęcik na 7 TP
http://bigtank120.blogspot.com/
Zetor
Posty: 36
Rejestracja: śr lis 21 2007, 13:16
Lokalizacja: Ciechanów (Las Vegas Północnego Mazowsza)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Zetor »

bigtank pisze:Dobra dobra , żeby nie było że za fri takie coś :) piwo sie należy, a co ;-)
Andrzej podaj tylko mi na priva adres, i choćby jutro wysyłam i Tobie, i Jackowi, Ciechany Miodowe. Obiecałem już dawno to i słowa dotrzymam, tyle mi pomogliście to muszę się wreszcie jakoś wywdzięczyć :)
bigtank pisze:
Jakieś inne pierdoły są dużo łatwiejsze do foremkowania , no może za wyjątkiem "wieży" do Stugów , tu dopiero jest przerąbane robienie formy......

A z tego da się załatwić kiedyś samouczka??? :twisted:
Nie no dobra nie przeginam bo i tak już o bardzo dużo poprosiłem :lol: Jeszcze raz serdeczne, wielkie dzięki Bigtanku - Dobry Duchu forum za te czary których nas nauczyłeś!!!!!!!!! :D
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam, Andrzej
Awatar użytkownika
Łysy OMG
Posty: 57
Rejestracja: czw lis 13 2008, 1:14
Lokalizacja: Niemce

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łysy OMG »

Sugeruję czymprędzej przenieść tę część tej relacji do działu "ciekawe patenty w relacjach" co by się to nie zawieruszyło w forumowej otchłani.
Pozdrawiam, Maciej:)
jaroslawzzz
Posty: 20
Rejestracja: pt paź 27 2006, 13:52
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jaroslawzzz »

Aaa...to tak robione ! A ja cały czas myślałem , gdzie kanały :wlewowy i odpływowy dla żywicy będą?

Ja sobie wydrukowałem te strony ale przyłączam się do prośby o zachowanie dla potomnych.

P.S. Prywatnie przyznaję materiałowi poglądowemu tytuł :
" TUTORIAL ROKU"!
ODPOWIEDZ