Laserowe wycinanie elementow

inne techniki modelarskie - plastik, żywica, drewno itd.

Moderatorzy: kartonwork, Edmund_Nita, Tempest

Piotr74
Posty: 18
Rejestracja: śr gru 26 2007, 15:43
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piotr74 »

LisiaM,
przyjrzałem się parametrom technicznym plotera CratfROBO cc300-20 i wydaje mi się, ze wykorzystanie jego może nastręczać pewne problemy z uwagi na:

Maks. grubość mediów - 0.3 mm
Minimalna wielkość znaków - Około 5 mm wysokości (w zależności od medium i użytego fontu)
Rodzaje folii
- Zwykłe folie samoprzylepne za wyjątkiem folii odblaskowych o grubości do 0.1 mm
- Papier do 157 g/m2
- Papier kreślarski, pocztówki, papier fotograficzny typu Inkjet

Wychodzi, że:
a) zupełnie nie nadaje się do ciecia szkieletów
b) nawet ze standardową wycinanką może być problem (większość modeli to papier o gramaturze 180-220 g/m2)
c) dość duża minimalna wielkośc elementu do wycięcia - dla modelarza 5mm to już "kobylasty" :D:D element

Pozdrawiam

Piotr
LisiaM
Posty: 2
Rejestracja: pn lut 08 2010, 15:41

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: LisiaM »

Dziękuję Piotrze za zainteresowanie tematem i opinię, ale ...

no tu właśnie pojawia się pewne ale ... Napomknąłeś, o czym zresztą sam czytałem, że minimalna wielkość znaku to około 5 mm, czyli weźmy na przykład taką literkę "B", jesli ona ma wysokość 5 mm, to jaka jest grubość jej ścianek, czyli nazwijmy to umownie "kreski" ...

Powiem tak ...

Podzielę się z Wami opinią o tym urządzeniu, bowiem rozmawiałem z generalnym przedstawicielem na Polskę, dogadałem się w temacie wysłania krótkiego projektu do wycięcia, a jego efekty mam otrzymać pocztą.
Zamierzam wysłać do nich szprychówkę od np. robionego przeze mnie teraz aktualnie SM31, może sprzęg i ramę wózka. Są to na tyle drobiazgowe, acz istotne krawędziami w swej istocie elementy, że powinienem się przekonać, czy kształt jest poprawnie wycięty, w jakim stanie sa krawędzie cięcia i czy przydatność tychże elementów w skali 1:87 są akceptowalne do dalszej obróbki.

Pozdrawiam

Piotrek
Awatar użytkownika
GreyDot
Posty: 17
Rejestracja: pn wrz 15 2008, 10:46
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: GreyDot »

Sam posiadam ploter tnący SummaCut i mogę powiedzieć tyle że wycinanie elementów cieńszych niż 0,3-0,5mm jest możliwe ale trochę ryzykowne.
Ploter tnący to oczywiście wytnie ale będą duże problemy z tym żeby tego nie przerwać przy wyciąganiu. Można używać folii transferowej ale i tak mogą być kłopoty.

Trzeba pamiętać że nazwa ploter tnący może być delikatnie myląca bo z zasady ten ploter nie przecina materiału na wylot tylko raczej nacina wierzchnią warstwę.
Folie samoprzylepne mają od spodu warstwę papieru więc ploter podczas pracy wycina kształty wyłącznie w folii, nie dotykając papieru.

Można oczywiście ustawić parametry i ostrze tak żeby przecinało ale kończy się to potarganiem arkusza podczas przesuwania przez ploter.

Czyli do wycinania szkieletów się nie nadają ze względu na gramaturę materiałów oraz sposób działania.

Co do formatu plików mała uwaga.
Właściwie wszystkie plotery pracują na plikach *cdr (corel) więc jeśli chcesz sprawdzić wielkość liter i grubości ich "ścianek" tekst napisany w corelu musisz zamienić na krzywe przed wycięciem. Wtedy też możesz sprawdzić ich grubość.
Corel czyta też pliki *dwg (AutoCAD) ale trzeba pamiętać żeby przed zaimportowaniem do corela wszystko w CAD-zie rysować za pomocą polilinii, a nie zwykłej linii.

Jeśli ktoś jest z okolic Krakowa to ploterem tnącym służę :) Na laser zbieram :D
ODPOWIEDZ