Czy my kochamy faszystów - polemika

Hyde Park czyli "magiel" ale w granicach rozsądku

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
greatgonzo
Posty: 285
Rejestracja: pt lis 30 2007, 22:45
Lokalizacja: Giżycko
x 10

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: greatgonzo »

Na tą, zupełnie naturalną fascynację nakłada się obowiązujący przez 50 lat absolutny zakaz publikowania materiałów o Wehrmachcie.
Jeżeli tak jest to dramat ;-) .
Ja daleki jestem od posądzania o FASCYNACJĘ 'Niemcami' każdego, kto zbuduje Bf-a. A jeszcze dalszy od próby odwodzenia kogoś od budowy niemieckiego modelu, czy nawet latania po polu ze znaczkami SS (choć chciałbym by w grupach rekonstrukcyjnych podział ról dokonywał się jak w dziecinnych czasach, kiedy to samiec alfa zostawał Jankiem, a najmniejszy i najsłabszy osobnik musiał szczekać jako Szarik; przy czym myślę o wersji, gdzie wszyscy chcą być Polakami:mrgreen: ). Jednak wydaje mi się, że warto jest wziąć pod uwagę znaczenie przekazu jaki niesie ze sobą prezentacja takich modeli czy zainteresowań w przestrzeni publicznej. Twierdzenie, że on nie istnieje to chowanie głowy pod poduszkę. Z drugiej strony rezygnacja z takiego modelu tylko dla zasady to pójście na łatwiznę.
Według mnie nie trzeba wiele - wystarczy chwila refleksji, a reszta sama się wtedy ułoży.


Też by mi się podobało, gdyby patriotyzm uwolnił się jakimś cudem z aren sportowych i dotarł do świata modelarskiego, chociaż w takim stopniu by 'nasi' zdobyli widoczną przewagę ilościową. Na ostatnim IPMS w USA nie było niczym dziwnym, gdy przy modelu takiego Zero pojawiała się tabliczka w stylu: 'to ten samolot sprawił nam Pearl Harbor'. Pewnie, że wszędzie buduje się modele wszelkich nacji. Ale fajnie jest kiedy w UK na wystawie dominuje RAF. I swoją drogą, fajnie jest też, kiedy na wystawie w Niemczech swastyki zasłonięte są kapturkami. Akurat im nie zaszkodzi takie małe przypomnienie.
Awatar użytkownika
Łosiu
Posty: 572
Rejestracja: ndz lut 15 2004, 16:11
Lokalizacja: Strzebielino

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łosiu »

greatgonzo pisze: I swoją drogą, fajnie jest też, kiedy na wystawie w Niemczech swastyki zasłonięte są kapturkami. Akurat im nie zaszkodzi takie małe przypomnienie.
To akurat to kwestia konstytucji. Całkowity zakaz używania, chyba tylko w muzeach można zobaczyć swastyke.
szelmek
Posty: 267
Rejestracja: czw sie 14 2003, 22:31
Lokalizacja: Pruszków
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: szelmek »

Wracam do mojego zdjęcia, (strk na Twoim zdjęciu nie widać tak wyraźnie skali zjawiska o którym pisałem) tym razem zaznaczyłem aby łatwiej było policzyć
Obrazek
Na 9 pism modelarskich na okładkach 7 znajduje się sprzęt ze swastyką.
Swoje pytanie o to kto wygrał wojnę postawiłem nie bez kozery. Uważam że takie proporcje w propagowaniu elementów historii byłyby naturalne w przypadku dumnych zwycięzców.

Na marginesie. W niemczech swastyka jest symbolem zakazanym i jej przedstawianie jest traktowane jako podżeganie do nazizmu. (Stąd te kapturki) U nas ma się dobrze i znajduje się na większości okładek.
Wszyscy chcą Twego dobra, nie daj go sobie odebrać,
Awatar użytkownika
Łosiu
Posty: 572
Rejestracja: ndz lut 15 2004, 16:11
Lokalizacja: Strzebielino

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Łosiu »

Ten jednopłat to chyba Iwś . Krzyz belkowy jest, ale swastyki pewnie nie będzie ;-)
Awatar użytkownika
aple4
Posty: 55
Rejestracja: pt gru 28 2007, 15:24
Lokalizacja: Police

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: aple4 »

szelmek pisze: Na 9 pism modelarskich na okładkach 7 znajduje się sprzęt ze swastyką.
Równie dobrze za miesiąc może się ukazać tyle pisemek z czerwoną gwiazdą. To też uznasz za propagowanie tych elementów historii ?
szelmek
Posty: 267
Rejestracja: czw sie 14 2003, 22:31
Lokalizacja: Pruszków
x 1

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: szelmek »

Łosiu: no właśnie nie byłem pewien czy to nie jest jakaś maszyna szkolna

aple4: jeśli 17 września zaszłaby sytuacja o której mówisz, dawałaby to wiele do myślenia.

BTW, jakoś czerwona gwiazda mnie mniej odrzuca niż czarny krzyż, mimo że jeden z dziadków w połowie października przepływał przez Bug ze wschodu na zachód (i dzięki temu miałem okazję go znać), a drugi przesiedział całą wojnę spokojnie w oflagu
Wszyscy chcą Twego dobra, nie daj go sobie odebrać,
Awatar użytkownika
Toff
Posty: 311
Rejestracja: wt lip 12 2005, 15:32
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Toff »

no właśnie nie byłem pewien czy to nie jest jakaś maszyna szkolna
Nie jest :) Zerknij tutaj ---> Junkers D.I
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Heinrich Kosmala
Posty: 2112
Rejestracja: sob paź 04 2008, 11:28
Lokalizacja: Landau/Niemcy
x 134

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Heinrich Kosmala »

Oto jak „radzą“ sobie niemieccy modelarze na niemieckim forum, swastyka nie może być widoczna:
Obrazek
§86 niemieckiego kodeksu karnego (StGB – Strafgesetzbuch) zabrania publikacji tego rodzaju zdjęć, jako że modelarstwo jest tutaj (prawnie) zaliczane do „zabawek“ (zabawy) a nie do „sztuki“ – wtedy byłoby wolno. Tzn. gdyby budować model dla muzeum czy też do filmu, byłoby o.k. Oczywiście wolno budować co się chce i trzymać w domu, ale nie wolno się z tym „obnosić“ i pokazywać.
Pozdrawiam
Henryk

moje modele
Awatar użytkownika
aple4
Posty: 55
Rejestracja: pt gru 28 2007, 15:24
Lokalizacja: Police

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: aple4 »

A krzyż bałkański też tam podchodzi pod jakiś paragraf ?
Awatar użytkownika
greatgonzo
Posty: 285
Rejestracja: pt lis 30 2007, 22:45
Lokalizacja: Giżycko
x 10

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: greatgonzo »

Co to jest krzyż bałkański?
ODPOWIEDZ