Odlewy gipsowe drobnych elementów

inne techniki modelarskie - plastik, żywica, drewno itd.

Moderatorzy: kartonwork, Edmund_Nita, Tempest

Awatar użytkownika
Robcio
Posty: 66
Rejestracja: śr kwie 19 2006, 21:41
Lokalizacja: z Łodzi pochodzi

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Robcio »

Koledzy, pracowałem kilka lat przy konserwacji zabytków i z odlewami gipsowymi do sztukaterii miałem trochę do czynienia. Najlepszym gipsem do odlewów jest gips ceramiczny ( jest także sztukatorski), dostępny w większości sklepów dla plastyków. Jego cechą jest drobnoziarnistość i co za tym idzie,gładkość późniejszych odlewów. W omawianej skali, nie jest to, bez znaczenia. Do gipsu podczas rozrabiania, dobrze jest dodać trochę kleju kostnego typu "perełka", dzięki temu odlew, podczas wysychania, nie będzie podatny na pęknięcia, łatwiejsza też będzie obróbka. Gips z klejem kostnym, jest bardziej plastyczny. Suchy odlew, należy zagruntować aby nie wypił puszki farby. Najlepszym środkiem do gruntowania, jest szelak rozcieńczony w białym denaturacie, czyli tzw politura. Dwie, trzy warstwy powinny wystarczyć, a odlany obiekt będzie niezwykle wytrzymały, niczym żywica. Poniżej przykład, jak to wygląda na jednej z moich dawnych prac.

Obrazek
michal palkiewicz

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: michal palkiewicz »

Wytam.Jako ,że jestem technikiem dentystycznym z materiałem jakim jest gips mam doczynienia codziennie w pracy.Proponuję udanie się do pobliskiej pracowni i odkupienie gipsu modelowego białego-koszt niewielki.Jakie są zalety sami zobaczycie.Co do porowatosci to wszystko zależy od sposobu mieszania go z wodą i nienapowietrzania.Zawsze lejemy najpierw wodę a do niej sypiemy gips.Dodam,że są syntetyczne odmiany gipsu bardzo twarde dokładne i drogie{gips syntetyczny czwartej klasy}.Twardość gipsu można zwiększyć pryskając na dany element lakier do włosów.O gipsie i innych materiałach protetycznych które można zastosować w modelarstwie pisałem w jednym z numerów czasopisma"Modelarstwo Okrętowe"
ODPOWIEDZ