Retuszowanie modeli*

krótko mówiąc po polsku: Tutorial

Moderatorzy: kartonwork, Rafal N.

ODPOWIEDZ
Reynevan
Posty: 118
Rejestracja: pn lut 18 2008, 21:46
Lokalizacja: Wilno - Litwa

Retuszowanie modeli*

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Reynevan »

Witam wszystkich. Czy ktos mi moze doradzic jak retuszowac biale, jasne, z zimowym kamuflazem itp. samoloty? Mam tu kilka magazynow i chcialem sie zapytac czy mam retuszowac krawedzie srebrnym flamastrem czy czarnym flamastrem?

1. Fragment P-51H Mustang od wyd. Oriol. Na foto moze tak nie widac, ale farba jest srebrna.
Obrazek

2. Pe-3 (Oriol)
Obrazek

3. Jak-3 (Oriol)
Obrazek

4. JU-87 D-3 (GPM
Obrazek

Pare dni temu w sklepie artystycznym kupilem srebrny flamaster. Po narysowaniu czegos na kartke wyglada to jakby ktos rysowal olowkiem. Na swiatlo tez blyszczy jak olowek. Czy pasuje on do w/w retuszu. Boje sie, zeby krawedzie pozniej nie zaczely jeszcze bardziej blyszczej od samego samolotu.

Tak wyglada pod swiatlo:
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
laszlik
Posty: 2050
Rejestracja: pn cze 07 2004, 1:42
Lokalizacja: WAW
x 109

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: laszlik »

kb.php?mode=article&k=16
To jest link do poradnika modelarskiego, który jest umieszczony w dziale "ABC modelarstwa" (jedna z zakładek w nagłówku). Nagłówek jest wyświetlany na każdej stronie tego forum, w kazdym poście i w każdym dziale. naprawdę ciężko nie zauważyć. Zamiast pytać o wszystko moznaby troche poczytać...
-Dziadku, ruskie w kosmos poleciały!
-Wszystkie?
-Nie, dwóch tylko.
-To co mi d... zawracasz!?

ZŁO SQUAD
Bartas
Posty: 103
Rejestracja: sob wrz 30 2006, 14:59
Lokalizacja: piła

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Bartas »

Najlepiej zakup sobie tempery i wymieszaj odpowiedni kolor. Jeden zestaw starczy Ci na całkiem długo a i każdy kolor można uzyskać. Pozdrawiam
Reynevan
Posty: 118
Rejestracja: pn lut 18 2008, 21:46
Lokalizacja: Wilno - Litwa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Reynevan »

Laszlik, dzieki za link, ale przeczytalem ten poradnik juz ponad miesiac temu. Chyba zle postawilem pytanie. Chodzi o to, ze moje umiejetnosci sa jeszcze bardzo poczatkowe i nie chce retuszowac farbkami czy kredkami olejnymi, czy tempera. Zeby to dobrze zrobic, trzeba poswiecic na to mnostwo czasu. Co z tego, ze samolot bedzie super wyretuszowany, ale bedzie zle sklejony - bedzie gdzies krzywy czy popsuty. Dlatego chce uzyc do tego zwyklego czarnego albo srebrnego flamastra. Dlatego pytalem tu na forum jaki flamaster sie lepiej nadaje do jasnych, bialych czy z zimowym kamuflazem samolotow - czarny czy srebrny?
Awatar użytkownika
HANS87
Posty: 84
Rejestracja: czw paź 04 2007, 21:20
Lokalizacja: Kraków

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: HANS87 »

Witam
Skoro masz w pobliżu sklep dla plastyków, zainwestuj w kredki akwarelowe mozna je kupić w paczce lub na sztuki. Na sucho rysujesz nimi jak zwykłą kredką po zwilżeniu rozmazują się i dają efekt malowania farbą, można nimi cieniować.
Obrazek
W sklepie dla plastyków mozna też nabyć w cenie ok. 2 zeta dużą kredkę o odcieniu srebrym matowym do modelarstwa jak znalazł można z tego zrobić prawdziwe cuda moim zdaniem najlepszy metalizer w swojej cenie.
-------------------------------------------------------
ONLY SKYDIVERS KNOW WHY THE BIRDS SING
-------------------------------------------------------
Bartelemi
Posty: 24
Rejestracja: sob wrz 08 2007, 14:11
Lokalizacja: Mielec

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Bartelemi »

Witam
Chodzi o to, ze moje umiejetnosci sa jeszcze bardzo poczatkowe i nie chce retuszowac farbkami czy kredkami olejnymi, czy tempera. Zeby to dobrze zrobic, trzeba poswiecic na to mnostwo czasu. Co z tego, ze samolot bedzie super wyretuszowany, ale bedzie zle sklejony - bedzie gdzies krzywy czy popsuty. Dlatego chce uzyc do tego zwyklego czarnego albo srebrnego flamastra.
Moim zdaniem jeżeli chcesz osiągnąć kiedyś lepszy poziom to musisz uzbroić sie w cierpliwość i każdy model traktować godnie. :roll: . Ucz się retuszu w tym samym czasie co kształtowania i klejenia. Z tego co zrozumiałem to masz zamiar najpierw nauczyć się kleić a potem na dobrze klejonych eksperymentować z retuszem :shock:
I jeszcze jedna rada
Modelarstwo to nie wyścigi - lepiej zrobić jeden a dobrze niż kupę badziewnych :)
Pozdrawiam
karton karton karton
Awatar użytkownika
aple4
Posty: 55
Rejestracja: pt gru 28 2007, 15:24
Lokalizacja: Police

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: aple4 »

A ja mam takie małe pytanko: Rozrobiłem farbki akrylowe do retuszu i uzyskany kolor wyszedł trochę ciemniejszy od tego na modelu. Czy przez to, łączenia nie będą zanadto widoczne ?
Pyro

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Pyro »

Retusz powinien być robiony kolorem minimalnie JAŚNIEJSZYM od tego na modelu.

Jeśli retusz będzie wykonany kolorem ciemniejszym to "cień" powstający na łączeniach segmentów będzie potęgował różnice odcieni.
ODPOWIEDZ