*[Galeria/Samolot] FW-190A od Tri Krapki

Zakończone relacje i galerie gotowych modeli.

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

Awatar użytkownika
karol przezdziecki
Posty: 29
Rejestracja: ndz lip 27 2003, 19:32
Lokalizacja: Torontowo Kanada

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: karol przezdziecki »

Bardzo fajnie Ci wyszla ta Foka- jak na 3 model bardzo dobrze wyszko ci spasowanie owiewki.
Mam sporo sentymentu do starych MM i ciesze sie ze Tri Krapki robia modele w podobnym standarcie.Musze sie rozejrzec za ich wyrobami...
Awatar użytkownika
Toff
Posty: 311
Rejestracja: wt lip 12 2005, 15:32
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Toff »

Trochę o synchronizacji przeczytać można o tutaj.
Pozdrawiam
Reynevan
Posty: 118
Rejestracja: pn lut 18 2008, 21:46
Lokalizacja: Wilno - Litwa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Reynevan »

Dzieki wszystkim jeszcze raz za wasze wypowiedzi i rady. Troche sie balem na poczatku wystawiac fotki na tym forum, jako ze na forum jest sporo bardzo doswiadczonych konstruktorow. Podejrzewalem, ze moga mnie zmieszac z blotem. Ale widze, ze balem sie niepotrzebnie.
Mam troche braki z jezykiem technicznym(mieszkam na Litwie), np.: nie wiem co to sa owiewki. Dzis nauczylem sie nowych pojec: kolpak, lopaty smigla, smiglo (dzieki POL_TOM i laszlik).
Z synchronizacja mi sie rozjasnilo (dzieki Toff). Jedyne co, chialbym uzyskac ewentualnie wiecej info o formowaniu i sklejaniu skomplikowanych ksztaltow, takich np.: jak kolpak samolotu. Czy moze ktos moglby podrzucic jakis link, gdzie sie to robi krok po kroku, albo ze zdjeciami. Mysle, ze rady laszlika beda mi bardzo przydatne, ale chcialoby sie to jakos zobaczyc na fotkach, albo wiecej o tym poczytac, zeby lepiej to sobie poukladac.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Pawel
Posty: 373
Rejestracja: sob cze 21 2003, 22:14
Lokalizacja: Oleśnica /Bournemouth UK
x 13

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Pawel »

Reynevan pisze: Jedyne co, chialbym uzyskac ewentualnie wiecej info o formowaniu i sklejaniu skomplikowanych ksztaltow, takich np.: jak kolpak samolotu. Czy moze ktos moglby podrzucic jakis link, gdzie sie to robi krok po kroku, albo ze zdjeciami.
Tutaj możesz ściągnąc model P 51 Mustang w skali 1:50 (kliknij na ostatnie zdjecie)

http://www.kartonmodelle.eu/50088798b21 ... index.html

Na 11 stronie instrukcji jest pokazene jak skleić taki kołpak. Instrukcja w jezyku niemieckim, ale rysunki powinny wystarczyć.
"Orły nie wchodzą na górę po schodach...."
J-311
Awatar użytkownika
Toff
Posty: 311
Rejestracja: wt lip 12 2005, 15:32
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Toff »

Forum nie jest do mieszania z błotem, ale do pomocy ;-)

Tutaj obrazek, który mam nadzieję nieco pomoże ci w przyszłości z kołpakami i podobnymi częściami.

Obrazek

To akurat dziób okrętu podwodnego - jak widzisz owinąłem go wokół zaokrąglonej nakrętki od kleju i na tym zaokrągleniu zaginałem, a potem listek po listku kleiłem w całość.
Pozdrawiam
Reynevan
Posty: 118
Rejestracja: pn lut 18 2008, 21:46
Lokalizacja: Wilno - Litwa

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Reynevan »

Super, dzieki wielkie Pawel i Toff. Wasze info bedzie mi na pewno przydatne. Jeszcze tylko 2 pytania:
jakim klejem podklejacie kolpaki?
co to sa owiewki?
AtoL

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: AtoL »

Reynevan pisze: 2. Drugie pytanie natury technicznej. W gornej czesci kadluba samolotu sa wmontowane 2 karabiny. Podczas lotu smigla sie kreca, a karabin moze strzelac. Jak to jest mozliwe, ze nie trafia on w smigla? Tym bardziej 70 lat temu, trudno uwierzyc, ze 70 lat temu Niemcy mogli to tak sprytnie zsynchronizowac wylatujace pociski, tak zeby nie trafily w wiertla.
Mogli i to robili :]
Awatar użytkownika
Bartosz B.
Posty: 747
Rejestracja: sob lip 24 2004, 21:02
Lokalizacja: Gorlice / Nonnweiler
x 7

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Bartosz B. »

Do takich elementów które trzeba kształtować w dwóch płaszczyznach czyli na przykład kołpak najlepiej używać kleju na bazie wody, który nieco rozmiękczy karton i ułatwi nam formowanie części.

Owiewka to te szyby nad kabiną pilota.
Awatar użytkownika
greatgonzo
Posty: 287
Rejestracja: pt lis 30 2007, 22:45
Lokalizacja: Giżycko
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: greatgonzo »

Owiewki, to wszystkie elementy pokrywające mechanizmy, których celem jest nadanie opływowego kształtu. Na przykład wszystkie obudowy motocykli nazywa się owiewkami. W lotnictwie słowo owiewka bez dodatkowego komentarza najczęściej rzeczywiście oznacza osłonę kabiny ale może oznaczać co innego, jak choćby owiewki wystających ponad profil skrzydła części uzbrojenia.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Toff
Posty: 311
Rejestracja: wt lip 12 2005, 15:32
Lokalizacja: Gdańsk

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Toff »

Ja kołpaki i części do niego podobne kleję butaprenem, następnie od środka zalewam wikolem dla wzmocnienia.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ