kokpit f16

inne techniki modelarskie - plastik, żywica, drewno itd.

Moderatorzy: kartonwork, Edmund_Nita, Tempest

ODPOWIEDZ
KrzysiekP

kokpit f16

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: KrzysiekP »

Witam kolegów.

Znowu z prośbą do bardziej doświadczonych graczy.
Robie właśnie kokpit do modelu f-16A Block 10 w skali 1:48.
Mam taki mały problem chciałbym zrobić sam zegary na "desce" w tym modelu jest ich po prawej stronie osiem. W tej skali wychodzi to, że największy zegar będzie miał średnice koło 1,2mm i moje pytanie co mi doradzacie jak to zrobić? Myślałem nad tym, żeby wyciąć z przeźroczystej okładki kółeczko i je pomalować ale wycinanie nożyczkami niestety przyniosło mizerne skutki ale może są jakieś inne możliwości typu zrobienie sobie samemu jakiegoś wybijaka czy uważacie, że lepiej namalować zegary bezpośrednio na "desce"?

P.S.
Pewnie będą odpowiedzi "ale po co i tak tego nie będzie widać" ale ja ten model robie dla siebie i dla własnej satysfakcji chce coś takiego sobie zrobić mimo, że to będzie moja pierwsza próba zrobienia czegoś dodatkowego niż jest w pudełku zazwyczaj moje modele były robione "zgodnie z instrukcją" :)
Awatar użytkownika
kierownik
Posty: 2025
Rejestracja: pn kwie 07 2003, 10:33
Lokalizacja: Ruda Śląska
x 11

Re: kokpit f16

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kierownik »

KrzysiekP pisze:jak to zrobić?
Idź do OBI, Leroy Merlin, Praktikera albo Auchana i zapytaj o wybijaki szewskie, albo po prostu zaostrz jakąś cieniutką rurkę.
KrzysiekP

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: KrzysiekP »

Też myślałem, że to będzie takie proste ale niestety znalazłem najmniejsze wybijaki o średnicy 1,5mm.
Z rurkami jeszcze nie próbowałem.
Piotrek.S.
Posty: 23
Rejestracja: wt lut 01 2005, 13:09
Lokalizacja: Oborniki

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Piotrek.S. »

Weź najgrubszą igłę z apteki ( ja mam z różową obsadką ma akurat 1,2 mm) i zetnij płasko (najlepiej pilnikiem iglakiem). Kiedy będziesz już miał prostą rurkę "naostrz" ją wiertłem 1,5mm. Otrzymasz narzędzie o średnicy 1,2 mm do zaznaczania okrągłych wzierników, śrub, nitów oraz do wycinania zegarów w cienkich plastikowych płytkach. Ja używam całej gamy igieł spreparowanych właśnie w ten sposób. Sprawdzają się znakomicie.
mr.jaro
Posty: 560
Rejestracja: wt lip 10 2007, 8:40
Lokalizacja: Hannover
x 11

Re: kokpit f16

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mr.jaro »

KrzysiekP pisze:Myślałem nad tym, żeby wyciąć z przeźroczystej okładki kółeczko i je pomalować...
Jesli dobrze rozumiem, chodzi nie tyle o wykonanie otworkow (te mozna bez zadnych ceregieli wywiercic) w tablicy, a o wykonanie oszklenia zegarow. Najprostszym sposobem wykonania oszklenia zegarow jest kropelka blyszczacego lakieru bezbarwnego.
Jarek M
___________________________________________
NIE OTWIERAM MINIATUREK!
KrzysiekP

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: KrzysiekP »

sprawdzę najpierw sposób Piotrek.S. już zestaw igieł zakupiony muszę tylko je przerobić, a jak mi nie wyjdzie to chyba ją tylko pomaluje i zaleje zegary kropelką bezbarwnego tak jak pisał mr.jaro
mr.jaro
Posty: 560
Rejestracja: wt lip 10 2007, 8:40
Lokalizacja: Hannover
x 11

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mr.jaro »

Jesli tablica przyzadow posiada "rysunek" wnetrza zegarow w postaci wypuklych linii (w wielu zestawach tak jest), mozna je ladnie zaakcentowac metoda suchego pedzla, a dopiero na to dac kropelke lakieru. To tylko na wypadek, jesli zrezygnujesz z nawiercania/wybijania otworkow.

Natomiast jesli juz wiercic, pomysl o zeskanowaniu (na przyklad z jakiegos rysunku, czy zdjecia) i wydrukowaniu wnetrza zegarow na papierze. Taka imitacje zegarow mozna podkleic od spodu talicy przyzadow, a nastepnie wierzch zalac lakierem imitujacym szkielka.
Jarek M
___________________________________________
NIE OTWIERAM MINIATUREK!
ODPOWIEDZ