[galeria] Muzeum Marynarki Wojennej w Stambule

technika, historia, dokumentacja, linki itp

Moderator: kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Toff
Posty: 311
Rejestracja: wt lip 12 2005, 15:32
Lokalizacja: Gdańsk

[galeria] Muzeum Marynarki Wojennej w Stambule

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Toff »

Będąc w sierpniu zeszłego roku w górach Bułgarii, miałem przyjemność wpaść też i na dwa dni do Stambułu (przez niektórych nadal zwanego Konstantynopolem). Tamże dość przypadkiem trafiłem na Muzeum Marynarki Wojennej (po turecku - Deniz Muzesi) w dzielnicy Besiktas, gdzie pstryknąłem kilka fotek :)

Zdjęcia robiłem tylko na wystawie plenerowej, bowiem w budynku wystawowym kosztowało to 6 YTL (+ za wstęp 3 YTL - przy cenie jedynego chyba dostępnego tam piwa - Efes Pilsen - wynoszącej bodaj 1,7 YTL oraz naszych cieniutkich portfelach czyniło to przedsięwzięcie wysoce nieopłacalnym :P).

Jeszcze poza terenem muzeum, tuż przy ulicy stała sobie na oko 150mm armata morska.
Obrazek

Natomiast już za płotem były takie rarytasy, jak np. elementy krążownika liniowego Yavuz, czy kompletnie rozbebeszona wieża (prawdopodobnie)armat 127mm, zapewne z jakiegoś tureckiego okrętu pochodzenia amerykańskiego.
Obrazek Obrazek

Pod żarem lejącym się z nieba stały 14-calowe torpedy Whiteheada (ta akurat razem z wyrzutnią, ale były i gołe sztuki ;)) oraz działa i działka, jak choćby to systemu Gatlinga.
Obrazek Obrazek

"I jak taki okręt wpieprzy się na minę...!" :) Ten się wpieprzył w Bosforze, a był to niemiecki UB-46. Teraz jego resztki spoczywają spokojnie w cieniu przy płocie muzeum.
Obrazek Obrazek Obrazek

Czas jednak naglił (chcieliśmy jeszcze tego dnia m.in. popłynąć na drugą stronę Bosforu - do Azji! :)), zdążyłem więc jeszcze zrobić zdjęcia brytyjskiej 4-calówce i niepodpisanej, bliżej nieokreślonej armacie.
Obrazek Obrazek Obrazek

Wewnątrz budynku znajdowały się ekspozycje lamp okrętowych, mundurów, map, modeli, różnej maści morsko-okrętowych pamiątek, obrazów o tematyce marynistycznej, itp. W sumie średnio ciekawe (poza modelami), bo podpisy były tylko po turecku, więc poza wrażeniami wizualnymi zbyt wiele się nie dowiedziałem. :?
Mimo to, gdyby ktoś przypadkiem był w Stambule, to szczerze polecam odwiedziny tego przybytku, jak również odwiedziny strony internetowej muzeum.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ