Kreski.NET- nowy program do rozwijania*

krótko mówiąc po polsku: Tutorial

Moderatorzy: kartonwork, Rafal N.

ODPOWIEDZ
angus
Posty: 7
Rejestracja: sob lut 12 2005, 16:12
Lokalizacja: Rzeszów

Kreski.NET- nowy program do rozwijania*

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: angus »

Witam

Nie będę pisał, że dawno się nie odzywałem w temacie itp. Mam propozycję nowej wersji programu Kreski, tym razem jest to nazwa Kreski.NET. Program można ściągnąć z tego linka http://angus.foxnet.pl/download.php?plik=Kreski.NET.rar.

Po uruchomieniu, należy w ustawieniach wybrać drukarkę, jeśli ktoś nie ma zainstalowanej drukarki to musi ją zainstalować, ale uwaga: drukarka nie musi istnieć fizycznie, wystarczy zainstalować sterowniki. Jak ktoś będzie miał z tym problem to napiszę jak to zrobić.

Idea programu jest taka, żeby można było w łatwy sposób pisać do niego pluginy do kreślenia nowych siatek. Jeśli będą chętni to stworzę odpowiedni opis jak to zrobić i udostępnie źródła jednego z pluginów.

Program został napisany w C# na platformę .NET 2.0 więc wymaga zainstalowania MS Framework .NET 2.0. Do ściągnięcia ze stron Microsoftu.

W chwili obecnej program umożliwia narysowanie tylko prostokątu i testowej miarki, żeby sprawdzić, czy wydruk daje dokładne wymiary.

W przypadku "przyjęcia" programu, zacznę pisać dodatkowe pluginy z siatkami, które są dostępne w starej wersji Kresek, i może ktoś też coś napisze :)

Pozdrawiam i czekam na jakiś odzew :D
pozdrowienia
angus
Awatar użytkownika
Syzyf
Posty: 735
Rejestracja: wt lis 30 2004, 10:46
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Syzyf »

Fajnie, że temat odżył a przede wszystkim jest szansa na dalszy rozwój Kresek. Niedawno powróciłem do tematu programowania i - mając kod źródłowy Kresek - przeanalizowałem go ponownie. W zasadzie jego działanie jest dla mnie jasne. Niestety programista ze mnie raczej teoretyczny, tzn. żaden, z grubsza wiem co i jak ale tylko w Delphi (bez .NET).
Mnie osobiście temat interesuje jako rozrywka umysłowa i chętnie jakąś wtyczkę bym spróbował napisać.
Po lekturze tego wątku można zmajstrować algorytm rozwijania stożka ściętego ukośnie czy takiegoż walca, nawet o podstawach bardziej jajowatych.
Zainstalowałem sobie Framework.NET 2.0 PL - (płytki z Chipa 8/2006 albo 12/2006) i udało mi się odpalić nowe Kreski. Wyglądają obiecująco, interfejs różni się znacząco od poprzedniej wersji ale jest prosty i czytelny :pice: .
Czy przewidujesz możliwość wyboru wersji językowej (chociaż angielskiej) i jednostek długości w calach?
Można by "podbić" kawałek Europy i Ameryki :razz:
angus pisze:Idea programu jest taka, żeby można było w łatwy sposób pisać do niego pluginy do kreślenia nowych siatek.
Jeśli będą chętni to stworzę odpowiedni opis jak to zrobić i udostępnie źródła jednego z pluginów.
Zatem jeden zainteresowany jest :D - chętnie przeczytam opis robienia wtyczek i zajrzę do źrodła.
Z napisaniem będzie gorzej, ale ściągnąłem sobie Visual C# dla .NET - kto wie?

Tak przy okazji: w starej wersji Kresek można usunąć kawałki algorytmu rysujące zwykły stożek oraz ostrosłup. Wystarczą procedury z tymi bryłami w wersji ściętej, ponieważ po podaniu średnicy/szerokości o wartości "0 mm" :lol: , program rysuje rozwinięcia poprawnie - jako bryły "nieścięte" .
Moje modele: archiwum
Awatar użytkownika
myh
Posty: 83
Rejestracja: ndz gru 05 2004, 20:20
Lokalizacja: Szczecin Dąbie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: myh »

malo sie udzielam na forum ale ten temat jest dla mnie bardzo interesujacy - powiem tak - uruchamia sie pod linux'em, ale niestety nie znajduje katalogu plugins poniewaz zle buduje sciezke zamiast / stosuje \ mozna by to jakos poprawic? ;) to by uzytkownicy systemu spod znaku lapki pingwina mogli go tez uzywac :)
Na warsztacie:
* T2-71 z Modelik'a - 64% (powolna kontynuacja)
* Caterpillar P-5000 - 100%
angus
Posty: 7
Rejestracja: sob lut 12 2005, 16:12
Lokalizacja: Rzeszów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: angus »

Fajnie że jest odzew, postaram się "w miarę szybko" zrobić odpowiedni opis i przykład co do pluginów i zastanowić się nad możliwością zmiany języka programu i jednostek.
myh pisze:malo sie udzielam na forum ale ten temat jest dla mnie bardzo interesujacy - powiem tak - uruchamia sie pod linux'em, ale niestety nie znajduje katalogu plugins poniewaz zle buduje sciezke zamiast / stosuje \ mozna by to jakos poprawic? ;) to by uzytkownicy systemu spod znaku lapki pingwina mogli go tez uzywac :)
Czy możesz zamieścić screen'a z błędem ? Uruchamiasz na platformie Mono ? Nie próbowałem jeszcze działać z .NET'em na Linuxie.

PS. "W miarę szybko" oznacza nawet tydzień :/ Niestety praca i szkoła zabierają max. czasu.
pozdrowienia
angus
Awatar użytkownika
myh
Posty: 83
Rejestracja: ndz gru 05 2004, 20:20
Lokalizacja: Szczecin Dąbie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: myh »

Alez nie ma najmniejszego problemu :) uruchamiam na mono - startuje bardzo ladnie, wkurza tylko ten komunikat o braku zainstalowanej drukarki - tym bardziej ze mono korzysta z cups'a a na cups'ie mam 3 drukarki ale niestety nie widzi zadnej :) z tym to jeszcze powalcze, a komunikat wyglada tak:

Obrazek

Po zmianie recznej w pliku exe znacznika katalogu program po uruchomieniu prezentuje sie tak:

Obrazek

jednak przez brak drukarki nic nie rysuje :( z tym najwiekszy jest problem - nie dalo by rady jakos zrobic tak by nie potrzebna byla drukarka?

edit:
Wystarczyl symlink i juz zaczelo widziec drukarki - ale nadal nic nie rysuje :(

edit2:
A jednak rysuje - ma jakis dziwny problem z odswiezeniem zawartosci okna swojego - jak przykryje je dowolnym innym oknem i potem przelacze sie na nie to pokazuje narysowany prostokat - z jedna wada - jest niekompletny, poza tym dziwne zachowanie kolejne - w oknie konfiguracji wybrana jest drukarka pdf'owa o nazwie pdf - a przy drukowaniu w oknie konfiguracyjnym zaznaczona jest drukarka hp 815c - ale to detal drobny - praktycznie najwiekszy problem jest tylko z tym odswiezaniem zawartosci okna i kompletnoscia rysunku (nie dziala powiekszanie - nie wiem czy to po prostu nie dodana funkcjonalnosc czy nie dzialajaca na mono)
Sprawdzic jakosc wydruku nie jestem w stanie - program najnormalniej w swiecie pokazuje srodkowy palec, nie drukuje na zadnej z dostepnych opcji i w zadnej z kombinacji jakie mozna z nich utworzyc :/ ale przy rysowaniu daje sie zauwazyc migajace przez chwile okno drukowania - czyzby rysunki byly robione przez gdi na canvasie drukarki? ;)
Zapisane rysunki jako png maja przezroczyste tlo - nie wiem tez czy to efekt zamierzony czy tez nie - wyglada na to ze maja tez problemy jakies dziwne z renderowaniem - tez pytanie czy to nie z powodu mono - w wypadku prostokata jest przesuniecie z lewej strony o piksel w prawo, uciecie prawej krawedzi, przesuniecie dolnej o piksel w dol wzgledem wypelnionego na bialo konturu tla obiektu. Ten sam problem wystepuje w wypadku jpg i gif - wiec nie jest to wina algorytmu zapisujacego, bardziej stawial bym na mono niestety, bo jak sie bardziej przyjrzalem plikom to to sa png ze zmienionym rozszerzeniem:

Kod: Zaznacz cały

[maryush@BloodRain Kreski.NET]$ file prostokat*
prostokat.gif: PNG image data, 1417 x 826, 8-bit/color RGBA, non-interlaced
prostokat.jpg: PNG image data, 1417 x 826, 8-bit/color RGBA, non-interlaced
prostokat.png: PNG image data, 1417 x 826, 8-bit/color RGBA, non-interlaced
Ogolnie - pomysl zacny, wrecz bardzo zacny, jak na pierwsza testowa wersje bardzo ladnie funkcjonuje w srodowisku pod ktore nie byla projektowana i pisana (mono to jednak nie do konca .net) - pojawia sie pytanie czy te problemy wystepuja tylko na mono czy na windowsie tez - jak by co moge sluzyc wynikowymi plikami, logiem z profilowania programu, a takze ze sledzenia wywolywanych funkcji, przy czym ta opcja generuje potezna ilosc danych (kilka minut pracy programu i plik wazyl 300 mega), oczywiscie testowanie i wylapywanie problemow tez wchodzi w rachube o ile nie sa to bledy spowodowane przez mono :)
Na warsztacie:
* T2-71 z Modelik'a - 64% (powolna kontynuacja)
* Caterpillar P-5000 - 100%
ODPOWIEDZ