[Relacja] Jagdpanzer 38 (t) Hetzer - Modelik 11/04

wszystko o modelach kartonowych

Moderatorzy: Tomasz D., laszlik, kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ethelfrid
Posty: 269
Rejestracja: wt cze 22 2004, 21:01
Lokalizacja: Warszawa --> Kobenhavn

[Relacja] Jagdpanzer 38 (t) Hetzer - Modelik 11/04

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Ethelfrid »

Witam
po ukonczeniu Kettenkrada postanowiłem znaleśc sobie model, który będzie mi towarzyszył przy pisaniu magisterki. Na warsztat wybrałem Hetzera ( znowu gąski :) )

:arrow: Swoją przygodę z tym modelem zacząłem od doboru fabr : Pactra A 34 , A 102 oraz A 103 ( jak ja się cieszę , że skusiłem się na wzornik Oldmana - bardzo ułatwia życie ).

:arrow: Szkielet : częsci A - O jak przykazano nakleiłem na tekturę 1 mm. Skleiłem wszystko ładnie w pudełeczko i tu zaczęły się problemy. Prawie każda częsci szkieletu zawierała polecenie przycięcia jej po skosie. Jednak jak się później okazało przyciąłem o wiele za mało. Musiałem więc poświęcic parę godzin na mozolne szlifowanie papierem ściernym, do momentu , aż możliwe było przyklejenie poszycia. Tu można tylko wspomniec o pierwszych objawach pylicy, której się o mało nie nabawiłem.
Zdjęcia przedstawiają szkielet po "bardzo" wstępnym szlifowaniu
Obrazek
Obrazek

:arrow: Następnym etapem było wycięcie i wyretuszowanie poszycia. Tu zastosowałem metode rozcinania poszycia, gdyż ciagle musiałem podszlifowywac. Oto efekt mojej pracy:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam i życze miłego oglądania
Awatar użytkownika
JaCkyL
Posty: 785
Rejestracja: śr wrz 01 2004, 23:12
Lokalizacja: Lublin
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: JaCkyL »

Hej
Widzę że dobrze się domyślałem co będzie Twoim kolejnym modelem :lol: W moich bardzo odległych planach również jest ten model, więc będę uważnie podglądać.
Wzornik Oldmana bardzo ułatwia życie, bez niego dobranie odpowiednich kolorów do retuszu trwało by znacznie dłużej.
Sklejaj dalej :spoko:
Pozdrawiam :pice:
Awatar użytkownika
Ethelfrid
Posty: 269
Rejestracja: wt cze 22 2004, 21:01
Lokalizacja: Warszawa --> Kobenhavn

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Ethelfrid »

Witam
Prawdę mówiąc wziąłem sobie do serca twoją sugestię co do wyboru modelu.

:arrow: Prace idą powoli do przodu. Zastanawiam się nad małym uplastycznieniem modelu przez wykonanie nitów. I tu pytanie do Was.
Co sądzicie o takich nitach? Nic lepszego nie potrafię wymyślic dlatego proszę o opinię czy warto się męczyc z nimi w takiej formie.

Obrazek
Awatar użytkownika
Ethelfrid
Posty: 269
Rejestracja: wt cze 22 2004, 21:01
Lokalizacja: Warszawa --> Kobenhavn

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Ethelfrid »

Witam
Po walce z jakąś wredną grypą przyszła pora na kolejne fotki. Model ten zapewnia mi wiele atrakcji, ale nie wiem czy wynikają one z "złego" zeszlifowania szkieletu czy cos było żle zaprojektowane.

:arrow:
Na początku prac postanowiłęm wykonac klapy silnika. Nic niby ciekawego gdyby nie małe przebarwienia lub :!: braki koloru :!: W modelu również występują przesunięcia koloru za linię lub przed linię.
Strzałki brązowo-czerwone wskazują miejsca , któe musiałem malowac -retuszowac, a strzałki czarne przesunięcia koloru lub braki

Obrazek

Obrazek

:arrow: Następnie przyszła pora na koła napędzające. Jak zobaczycie kolorki są troche zmiksowane, ale to juz moja fantazja gdyz musiałem rozciąc przednią częśc koła gdyż środkowa częśc była przesunięte względem częsci która idzie pod spodem. Ale zamotałem.
Ciekawym problemem jest częsc 28, którą musiałem obciąc, gdyż juz po zmontowaniu całęgo podzespołu i próbach przyklejenia do kadłuba wyszło, że koła miały dosc dziwny kąt względem kadłuba

Obrazek

Obrazek

I to by było na tyle.
W następnym odcinku :
Częsc 36 jest za mała i trzeba zamalowac częsc 8
i wiele więcej :twisted:
pdolny
Posty: 42
Rejestracja: śr mar 08 2006, 16:15

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pdolny »

Jak robiłeś te nity?? Wyglądają na łebki szpilek. Wydają się troszkę duże, ale to może tylko moja subiektywna ocena ;-) A tak ogólnie efekt całkiem całkiem ciekawy :razz:
Awatar użytkownika
Ethelfrid
Posty: 269
Rejestracja: wt cze 22 2004, 21:01
Lokalizacja: Warszawa --> Kobenhavn

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Ethelfrid »

Nity są wykonane wybijakiem 0,8mm który jako efekt uboczny daje okrągłe kopułki 0,45 mm. Wybrałem tą metodę , gdyż nity nadrukowane są bardzo duże i powieszchnia podstawki mojego nitu jest równa miejscu nadrukowanemu. To był eksperyment i nie wiem czy będe go kontynuowal prawdę mówiąc.
Awatar użytkownika
JaCkyL
Posty: 785
Rejestracja: śr wrz 01 2004, 23:12
Lokalizacja: Lublin
x 2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: JaCkyL »

Wygrzebałem mój egzemplarz z tajnego schowka i niestety również stwierdziłem braki w kolorach w kilku częściach. Nieładnie.
Przesunięcia kolorów trafiły mi się prawie nie widoczne, co nie zmienia faktu,że ten model niezmiennie mi się podoba. Twoje uwagi są bardzo cenne dla przyszłych sklejaczy tego modelu, więc działaj dalej :spoko:
Pozdrawiam :pice:
ODPOWIEDZ