[Prezentacja modelu] Japoński pancernik Fuso wyd. Answer

zapowiedzi nowych modeli i prezentacje juz wydanych

Moderatorzy: Tomasz D., kartonwork

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Pit Blank
Posty: 44
Rejestracja: wt mar 18 2003, 17:10
Lokalizacja: Wisła (Gliwice)

[Prezentacja modelu] Japoński pancernik Fuso wyd. Answer

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Pit Blank »

Witam
Wiele było szumu i różnego rodzaju sporów na temat tego modelu jeszcze przed wydaniem więc warto może napisać parę słów już o wydanym modelu a nie gdybać o tym co będzie i co jest źle zrobione w niewydajnym jeszcze modelu.

Model
Co dostajemy.
Model format B4 składa się z:
-Okładki
-7 kartek opisu historycznego i budowy łącznie z rysunkami
- jednej karta B2 z planem generalnym i rysunkami montażowymi, wg mnie bardzo dobre rozwiązanie
-8 stron tzw offsetu czyli kartek cienkich z elementami do naklejenia na tekturę
-32 arkusze z częściami

Okładka może nie powala na kolana, nie jest części która sklejamy wiec dla mnie nie jest to najważniejszy element zakupywanego modelu.

Opis historii okrętu i budowy nie jest długi i zajmuje 2 strony które są uzupełnione ponad 40 rysunkami montażowymi, które są duże i czytelne, nie są to grafiki 3D jak w Halińskim lecz zwykła grafika, niektóre podzespoły które składają się z większej ilości elementów jest cieniowana.

Elementy wycinanki, których jak już pisałem mamy 32 arkusze można podzielić na 2 grupy:
- z elementami szarymi i czerwonymi
- z elementami „innych kolorów”

Dlaczego taki podział ??
Zauważyłem że na „kolorowych arkuszach” czyli głownie elementach pokładów, śrub napędowych, szalup i samolotów jest widoczny minimalny raster, co sensownym rozwiązaniem przy niejednolitych kolorach, ale kolor szary jest bez rastra, więc taki sam jak w reszcie modelu. Natomiast na pozostałych arkuszach nie widać rastra a występujące tam kolory to szary, który jest głównym kolorem okrętu oraz ciemno ceglany kolor dna. Wg mnie rozwiązanie bardzo ciekawe gdyż praktycznie nie mamy żadnej różnicy w odcieniach kolorów, co przy tej wielkości okrętu jest ważne.

Ciekawie rozwiązano sprawę kadłuba.
Szkielet podzielony jest względem KLW więc osoby chcące wykonać model do linii wodnej nie musza nić przerabiać. Wręgi części dennej należy nakleić na tekturę 2 mm natomiast wręgi ponad KLW tylko na tekturę 1 mm. To też jest dosyć dobre rozwiązanie, nie musimy wycinać wszystkich wręg w tekturze 2 mm, w części dennej mamy ( tak mi się wydaję) odpowiednią szerokość wręgi aby okleić model poszyciem dennym, natomiast oklejki burt nie wymagają takiej powierzchni klejenia i wystarczy podklejenie wręg na tekturę 1 mm. Takie rozwiązanie nie męczy modelarza – palec nie boli aż tak bardzo ;)

Elementy na arkuszach są porozmieszczane grupami co ułatwia potem budowę na arkuszach jest w miarę dużo przestrzeni pomiędzy elementami wiec wycinanie tez nie powinno sprawiać problemów. Ilości elementów liczył nie będę jest ich naprawdę ogrom, no ale cóż pancernik to pancernik, i trzeba będzie poświęcić wiele pracy aby ukończyć ten model.

Z niedociągnięć modelu jakie zauważyłem to w części rufowej pokładu wykładzina ma jakiś taki dziwny jasny kolor. W poprzednich modelach tego wydawnictwa kolor był znacznie lepiej dobrany. Kolor pokładu jest troszkę jakby żółtawy ale ogólnie do przyjęcia.

Teraz parę zdjęć:

Plan Generalny

Obrazek

Pokłady i linoleum

Obrazek

Poszycie burt

Obrazek

Poszycie dna

Obrazek

Uzbrojenie

Obrazek


A teraz dodatki

Wydawca zadbał w tym modelu o cały zestaw dodatków.

Rozpocznę o tych bardziej standardowych.

Laserowo wycięty szkielet
No jak na tak duży okręt szkielet jest duży. No i dostajemy duży woreczek z częściami.
Oto on:

Obrazek

Mamy tutaj cały szkielet okrętu jak i niektóre elementy nadbudówek.
Dla uzmysłowienia wielkości okrętu jedno zdjęcie tego szkieletu pokazujące jego wielkość, obok mamy kartkę A4

Obrazek

Metalowe lufy

No już w sumie standardowym dodatkiem do okrętów są toczone lufy. W zestawie tym oczywiście mamy wszystkie lufy potrzebne do budowy okrętu.

Obrazek

No a teraz cos ciekawszego

Elementy wycinane laserem na arkuszach dwustronnie zadrukowanych w kolorze jak w modelu. Efekt naprawdę ciekawy, dobór elementów które zostały wycięte też jest dobry.
W sumie zestaw obejmuje 9 arkusików. Oto one:

Pomosty i elementy samolotów

Obrazek

Katapulta i dźwig na rufie

Obrazek

Wózki samolotów

Obrazek


Radary

Obrazek

Elementy działem 25 mm

Pojedynczych

Obrazek

Podwójnych

Obrazek


Potrójnych

Obrazek

Elementy komina

Obrazek

Podstawy pod szalupy

Obrazek



Zakończenie

Samo model jest wg mnie dobrym i długo wyczekiwanym opracowaniem. Poziom skomplikowania i jakość opracowania powinna pozwolić zbudowanie okręty nawet średnio doświadczonym modelarzom pod warunkiem że będą przy nim pracować do końca. I jako sam model będzie się ciekawie prezentował.

Dodatki też mogą się przydać, dla tych którzy lubią szybciej budować lub dla tych którzy nie maja co robić z pieniędzmi (kolekcjonerzy) ale nie są obowiązkowe.
Kleje bo lubie:)
ODPOWIEDZ